KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

CDS to za mało, Krosno ma szersze plany

Krosno dołączy do Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT). Zgodę wyraziła Rada Miasta, głosowanie poprzedziła krótka dyskusja, podczas której padło jedno pytanie, na które nikt nie potrafił odpowiedzieć. Dołączenie do PROT ma pomóc w uatrakcyjnieniu naszego miasta dla turystów, nie tylko „w interesie wąskiej spółki, jaką jest CDS” – mówiono na sesji.

REKLAMA


alt

Komisja Kultury, Sportu i Turystyki była jednomyślna i pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przystąpienia Krosna do Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Jedyne pytanie w dyskusji zadał radny Arkadiusz Opoń (Klub PO) – Co do uzasadnienia chciałem zwrócić uwagę, że jest ono w całości skopiowane ze strony Podkarpackiej Organizacji Turystycznej – zaczął radny Opoń, następnie wyliczał gminy, które już są członkami Organizacji po czym dodał, że w Organizacji uczestniczą też rozmaite instytucje, w tym krośnieńskie  – Jest również wśród stowarzyszeń i instytucji stowarzyszonych z Organizacją Centrum Dziedzictwa Szkła i również Muzeum nasze [chodzi o Muzeum Podkarpackie w Krośnie - przyp. Red.], ja mam pytanie, czy jako Centrum Dziedzictwa Szkła również płacimy 3 tysiące złotych za uczestnictwo, jako zrzeszenie w tej Organizacji? – pytał radny Opoń, przypominając, ze Krosno będzie płacić 3000 zł rocznie za udział w Organizacji.

alt
Centrum Dziedzictwa Szkła

Następnie wypowiedział się wiceprezydent Bronisław BaranNie wiem ile płaci Centrum Dziedzictwa Szkła, bo nie mam takiej informacji. Natomiast, jeśli Miasto Krosno będzie członkiem Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, składka wyniesie 3000 złotych rocznie – powiedział wiceprezydent. Głos zabrała również przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki, Anna DubielNa komisji też było to omawiane, też było to pytanie: „ile to nas będzie kosztować, jak przystąpimy do tej organizacji” – powiedziała radna Dubiel.

alt
W tym roku otwarto nową atrakcję dla turystów, możliwość zwiedzania Wieży Portiusa

Przewodniczący Rady Miasta, Stanisław Słyś dopytywał, czy jak Miasto Krosno przystąpi do Organizacji, to Muzeum Rzemiosła będzie musiało nadal płacić składki do Organizacji [ Muzeum Rzemiosła nie ma na liście organizacji zrzeszonych w PROT, jest Muzeum Podkarpackie, wcześniej radny Arkadiusz Opoń wyraził się nieprecyzyjnie, co mogło zasugerować, ze chodzi o Muzeum Rzemiosła – przyp. Red.]. Radna Anna Dubiel odpowiedziała przewodniczącemu S. Słysiowi, że tym Komisja się nie zajmowała, pytano tylko o to, ile to będzie kosztowało Miasto, jeżeli przystąpi do Organizacji. Ponownie głos zabrał radny Arkadiusz OpońCzy jest sens, jeśli już Centrum Dziedzictwa Szkła jest już członkiem to czy jest sens. To są nasze pieniądze, ile oni płacą, chciałbym wiedzieć. Też 3 tysiące? To już jest 6. A muzeum? Też płaci 3 tysiące? Z 3 robi się 9. Ja chciałbym, żeby to było wyjaśnione – mówił radny PO. Przewodniczący S. Słyś niejako dołączył do pytania zastanawiać się, czy gdy Miasto dołączy do Organizacji to „jednostki miejskie” będą płaciły osobne składki.

alt

- Musimy rozgraniczyć, każdy podmiot ma własną osobowość – odpowiadał Bronisław Barannie patrzymy na to, co jest interesem wąskiej spółki, jaką jest Centrum Dziedzictwa Szkła, tylko patrzymy na to, co jest w interesie Miasta Krosna – mówił Bronisław Baran. Jego zdaniem PORT może wspierać miasto w przygotowywaniu nowych projektów turystycznych i pozyskiwaniu środków. Radny Piotr Lenik (Klub PO) zadał pytanie – Dlaczego tak późno dołączamy do tej Organizacji?

Bronisław Baran odpowiedział, że do tej pory Krosno należało do Lokalnej Organizacji Turystycznej i to było wystarczające, a obecnie Miasto chce realizować działania, w których potrzebna będzie współpraca z większa organizacją – Być może wcześniejszy akces byłby korzystniejszy, ale nie chciałbym tego teraz oceniać - dodał zastępca prezydenta.

alt

Uchwałę podjęto jednomyślnie, 21 głosami „za”.

„Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna (PROT) jest jedną z 16 regionalnych organizacji turystycznych działających w Polsce. Prowadzi wszechstronne działania na rzecz promocji regionu i rozwoju turystyki. PROT jako związek stowarzyszeń zrzesza Województwo Podkarpackie, najatrakcyjniejsze turystycznie miasta i gminy, wyższe uczelnie, stowarzyszenia i firmy sektora turystycznego, muzea i inne instytucje kultury. Głównym zadaniem PROT jest wzmocnienie wizerunku województwa jako miejsca atrakcyjnego turystycznie, odkrywanie i rozwój nowych produktów turystycznych, rozbudowa systemu informacji turystycznej, integracja środowisk turystycznych przez współpracę sektora publicznego z niepublicznym sektorem gospodarki turystycznej, stowarzyszeniami i organizacjami i przedsiębiorcami. PROT koordynuje również działania w zakresie planowania imprez turystycznych, inicjuje i opiniuje plany rozwoju i modernizacji infrastruktury turystycznej, a także zajmuje się podnoszeniem kwalifikacji zawodowych kadr turystycznych.

W związku z dużą rolą, jaką odgrywa Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna w zakresie rozwoju turystyki oraz popularyzacji walorów Województwa Podkarpackiego, przystąpienie do jej struktur jest w pełni uzasadnione” – czytamy w uzasadnieniu uchwały, praktycznie identyczny tekst znajduje się na stronie internetowej Organizacji (www.prot.rzeszow.pl), na co zwracał uwagę radny Arkadiusz Opoń. Zgodnie z informacją podaną na stronie PROT podmioty prawne i fizyczne prowadzące działalność na rzecz kultury i sztuki płacą za członkostwo w Organizacji 300 zł rocznie (PROT Składki członkowskie) tym samym wyjaśniamy radnym, kto ile płaci za członkostwo w PROT.

Zobacz także:
Otwarcie Wieży Portiusa
Centrum szkła dla turystów

Piotr Dymiński
Fot. Piotr Dymiński,  archiwum

  • autor: Piotr Dymiński

8 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?