KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Grupa zakupowa receptą na kryzys

Stworzona przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie Grupa Zakupowa staje się coraz bardziej popularna. W imieniu ponad 120 podmiotów spółka zakończyła właśnie procedurę przetargową na zakup energii elektrycznej na 2013 rok. Szacuje się, że dzięki wspólnemu działaniu udało się kupić energię 25 % taniej niż wynoszą aktualnie obowiązujące taryfy.

REKLAMA


alt

- Potrzeba zapewnienia efektywności wydatkowania środków finansowych, obniżenia kosztów nabywania różnego rodzaju dóbr i usług wymusza na podmiotach gospodarujących środkami publicznymi konieczność łączenia swoich sił - ideę Grupy Zakupowej tłumaczy Janusz Fic, prezes MPGK - Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. - W konsekwencji pozwala to osiągnąć tzw. efekt skali - gdy kupujemy więcej, zmienia się nasza pozycja negocjacyjna. W ten sposób możemy uzyskać dużo korzystniejsze warunki cenowe.

Podstawą prawną dla funkcjonowania Grupy Zakupowej jest ustawa Prawo zamówień publicznych. W myśl jej zapisów, zamawiający mogą wspólnie dokonywać zakupów, wybierając spośród siebie podmiot upoważniony do przeprowadzenia w ich imieniu postępowania przetargowego.

alt

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie stworzyło Grupę Zakupową  jeszcze w 2008 roku. Wtedy we wspólnym przetargu wzięło udział kilka miejskich jednostek. Początkowo Grupa służyła do zakupów materiałów biurowych i eksploatacyjnych do drukarek i kopiarek, ale z czasem była rozszerzana o inne towary i usługi. Do chwili obecnej w ramach grupowego przetargu kupowane jest ponadto paliwo, środki czystości czy też odzież ochronna.

W 2011 roku po raz pierwszy Grupa Zakupowa przeprowadziła przetarg na zakup energii elektrycznej na 2012 rok. We wspólnym postępowaniu uczestniczyło 32 podmioty, dzięki czemu ceny energii w stosunku do poprzedniego roku obniżyły się o 6,1 %.

Pod koniec lipca 2012 roku ogłoszony został przetarg na zakup energii elektrycznej na 2013 rok. Przedmiotem postępowania był zakup około 16 GWh energii elektrycznej dla członków Grupy Zakupowej, która w tym roku, na zaproszenie prezydenta Krosna, znacznie się powiększyła, "wyszła" poza teren gminy Krosno. - Zamówieniem na grupowy zakup energii elektrycznej objęte zostały 124 podmioty z obszaru 12 gmin, łącznie ponad 1600 punktów poboru. Wśród nich są gminne placówki edukacyjne, instytucje kultury, placówki pomocy społecznej i ochrony zdrowia oraz spółki komunalne - mówi Janusz Fic. Stosowne umocowanie od uczestników Grupy do przeprowadzenia całego postępowania przetargowego otrzymało MPGK Krosno Spółka z o.o.

alt

Postępowanie przetargowe już się zakończyło, wpłynęły dwie oferty. Komisja przetargowa zarekomendowała udzielenie zamówienia wykonawcy, który zaoferował najkorzystniejszą ofertę, tj. PGE Obrót SA. - Spółka zaoferowała bardzo dobrą cenę 254,50 zł za MWh netto w najbardziej popularnej taryfie C11 -  informuje prezes MPGK. - Zaoferowana kwota zawiera już opłatę handlową - 17 zł na miesiąc na każdy punkt poboru - dodaje.

Szacuje się, że oszczędności osiągnięte przez podmioty biorące udział w Grupie Zakupowej wynoszą średnio 25 % w porównaniu do aktualnie obowiązujących taryf. Ceny są również niższe od uzyskanych w zeszłym przetargu o około 4 procent.

Osiągnięte oszczędności to efekt przyłączenia się do Grupy Zakupowej nowych podmiotów, co spowodowało znaczący wzrost wartości zamówienia. Kolejne już zadeklarowały chęć uczestniczenia w Grupie w przyszłym roku. - Zapraszamy do współpracy inne samorządy. Z przeprowadzonych dotąd rozmów wynika, że w przyszłym roku Grupa znacząco się powiększy - mówi Małgorzata Pachana - szefowa działu zamówień publicznych MPGK Krosno. - Przystąpienie do naszej Grupy Zakupowej jest bardzo korzystne dla innych samorządów, gdyż osiągają oszczędności wynikające z efektu skali, a całość skomplikowanych procedur formalnoprawnych realizowana jest poprzez naszą spółkę.

 

(mpgk)
Fot. sxc.hu

 • autor: mpgk

4 komentarzy

 • Expert

  Panie i Panowie, w takiej presce to można wszystko napisać, np: osiągnięto oszczędności w zakupach energii na poziomie 3000% od cen cukierków w sklepie. NIe ma już taryf, jest wolny rynek, ile wynegocjujesz to Twoje. Dodatkowo grupa zakupowa to ułątwienie dla Sprzedawców bo za 1 razem zgarniają więcej Klientów. Cena energii nie jest zależna od wolumenu a czasu zakupu.... ale do tegoc trzeba posiadać wiedze, Panie i Panowie!

  Zgłoś nadużycie Expert czwartek, 29, listopad 2012 17:09 Link do komentarza
 • kucyk

  żadnego kryzysu nie ma
  mogli nie rozdawać kasy tym od smoleńska po 250 tys. dla każdej osoby z rodziny - paranoja
  a teraz wielka nagonka że kryzys i podnoszenie podatów.

  Zgłoś nadużycie kucyk niedziela, 25, listopad 2012 16:54 Link do komentarza
 • obserwator

  a co to za przetarg i kupowanie od monopolisty?!
  przecięż to jedna firma podlegająca pod ministra który narzuca stawki w uzgodnieniu z kilkoma pajacami
  a reszta to jest tylko przykrywka jak się nazywają ?
  ot i całe mydlenie oczu nie wiadomo komu i po co?
  a tak na marginesie to z naszej kasy sobie hrabia w iwoniczu, myczkowcach utrzymuje hotel energetyk dla takich właśnie co to uzgadniają stawki za prąd

  Zgłoś nadużycie obserwator niedziela, 25, listopad 2012 14:18 Link do komentarza
 • wojj76

  Konsolidacja gmin osciennych wokol finansow jest rewelacyjnym kierunkiem dla Krosna. Stworzenie mini-aglomeracji o liczbie ludnosci ok 100 tys daloby miastu spora moc przetargowa.

  Zgłoś nadużycie wojj76 sobota, 24, listopad 2012 21:28 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?