<
Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

2000 maszerujących w obronie TV Trwam

Około 2000 osób przeszło przez Krosno w Marszu Modlitewnym zorganizowanym pod hasłem „Stop laicyzacji i dyskryminacji”. Marsz odbył się w sobotę, 1 grudnia. Mieszkańcy Krosna i okolicznych miejscowości szli w asyście policji i straży miejskiej ulicami Staszica i Lwowską, spod kościoła Kapucynów pod pomnik papieski.

alt

Marsz odbył się z inicjatywy parafialnych grup duszpasterskich, głównie Akcji Katolickiej. Wśród uczestników byli radni Krosna, a zarazem członkowie Akcji Katolickiej: Kazimierz Mazur i Stanisław Czaja. W marszu przeszło łącznie około 2000 osób z Krosna i okolic, w tym z Jasła, Brzozowa, Sanoka i licznych mniejszych miejscowości.

Ks. prałat Waldemar Janiga wygłosił homilię podczas Mszy Świętej, poprzedzającej marsz. Wzywał w niej, by nazywać rzeczy po imieniu: zło – złem, dobro – dobrem. Mówił też, że katolikiem trzeba być nie tylko w kościele.

alt

Cel tego marszu został wielokrotnie wyrażony. Chcieliśmy powiedzieć „Stop” laicyzacji, czyli stop takiemu bez precedensu atakowaniu bezbronnego człowieka. Pamiętamy ostatnie głosowanie w sejmie, gdzie nie uchylono tego zapisu umożliwiającego zabijanie nienarodzonych dzieci niepełnosprawnych - mówił o celach marszu ks. Waldemar JanigaTo chcieliśmy oprotestować, po drugie program rządowy dotyczący „in vitro” i to, co dzieje się w niektórych samorządach w Polsce, gdzie chce się refinansować „in vitro”, czyli wyrafinowaną aborcję, niszczenie embrionów. Po trzecie chcieliśmy pomodlić się, żeby na ziemi polskiej były zdrowe rodziny. Żeby doceniono rodzinę, szczególnie wielodzietną, żeby państwo zajęło się polityka parorodzinną – na koniec Ks. Waldemar Janiga dodał: - Celem tego marszu było powiedzenie „stop” atakom na Kościół, na naukę religii, na Krzyż. I w końcu upomnienie się o prawo TV Trwam do miejsca na multipleksie i do szacunku do tego środowiska.

alt

W marszu uczestniczyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Piotr Babinetz i Stanisław Piotrowicz z Krosna oraz Bogdan Rzońca z Jasła.
Poseł Babinetz powiedział, że w marszu uczestniczy z obowiązku – Wsparcia wolnych, niezależnych mediów w Polsce – powiedział nam poseł – wolne i niezależne media, w tym media katolickie, szczególnie Telewizja Trwam, jest dyskryminowana przy aprobacie środowiska obecnie rządzącego. Musimy się upominać o wolne media. Wolność mediów jest podstawą demokracji, ale też wolności i niepodległości każdego Narodu. W okresie komunizmu jednym z podstawowych celów, o które walczyła opozycja była prawda i wolność mediów, zniesienie cenzury – przypomniał poseł. Podkreślił, że takie marsze są ważnym elementem, tworzącym wspólnotę – Jest dużo ludzi, widać, że jest zainteresowanie pluralizmem i wolnością słowa – podsumował poseł.

alt

Uczestnicy marszu nieśli transparenty (w tym w obronie TV Trwam) i flagi narodowe. Śpiewali pieśni religijne i patriotyczne. Kilkukrotnie zatrzymywali się na trasie by wspólnie, głośno się modlić. Na koniec zebrali się wokół pomnika Jana Pawła II. Tam odczytano petycję, która zostanie przekazana Janowi Dworakowi, Przewodniczącemu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

alt

Głos zabrał także poseł Stanisław Piotrowicz. Podkreślił, że Jan Paweł II był prorokiem wolności. Poseł przypominał nauczanie Jana Pawła II, a także jego przestrogi przed nowymi zagrożeniami po upadku komunizmu – Rzeczywiście, nie trzeba było czekać długo, żeby te zagrożenia do nas dotarły – powiedział poseł – Zaufajmy tym prorokom, którzy doprowadzili nas do wolności, a nie tym, którzy chcą niszczyć nasz Naród, niszczą rodzinę, chcą zabijać nasze dzieci. Odrzućmy tą ideologię, odrzućmy demoralizację – apelował poseł podkreślając, że Naród jest silny, gdy jest zakotwiczony w wartościach.

alt
Kliknij aby przeczytać treść petycji uczestników marszu w Krośnie

Poseł dodał też, że duchowni mają pełne prawo wypowiadać się w kwestiach Narodu i państwa, bo są obywatelami kraju – Nikt ich obywatelstwa nie pozbawił, a my wierzący mamy do nich zaufanie, oni nas nigdy nie zawiedli – mówił poseł Piotrowicz.

Poseł krytykował też „dziennikarzy mętnego nurtu”, którzy propagują „tolerancję dla zła”, a milczą, gdy za wiarę na świecie mordowani są chrześcijanie – Te media milczą, gdy mordowani są niewinni ludzie – podkreślał Stanisław Piotrowicz.

Także pod pomnikiem uczestnicy marszu śpiewali pieśni i modlili się. Rozeszli się po godzinie 13:00.

(pd)
Fot. Piotr Dymiński

41 komentarzy

 • rachmistrz

  Niech po i psl zrobią manifestację i pokażą wreszcie zwolenników swojej polityki na Podkarpaciu, np. pod hasłem:teraz ...my! Łby z piachu, Panowie POlitycy!

  Zgłoś nadużycie rachmistrz wtorek, 11, grudzień 2012 01:21 Link do komentarza
 • wiesiek098

  Według innych wyliczeń było od 850 do 900, no plus 1 do 1.5% .Z tym że z tego co wiem to jedni się rozchodzili inni przyłączali.
  Jakby nie powiedzieć organizacjnie wyszło cienko.Biorąc pod uwagę agitację w kościołach nie tylko krośnieńskich,ale i okolicznych miejscowości to mówiąc wprost "PORAŻKA"..
  Zakładając że w tym marszu brały udział osoby duchowne jak;księża i zakonnice,oraz organizacje kościelne to wygląda to blado..

  Napomnę jednak na koniec iż takie marsze są praktykowane przez PIS.W kościele zawsze odbywały się raczej procesje.Skąd nagle wziął się pomysł ? Czy,aby to nie natchnienie ? Czy wyrazy poparcia dla jednej z partii...Bo w kazaniach mowa była różna,agresywna i wręcz grożna...

  Zaczyna to się nie podobać.Jak widzę nie tylko mnie.....

  Zgłoś nadużycie wiesiek098 środa, 05, grudzień 2012 20:20 Link do komentarza
 • Piotr Dymiński

  Liczyłem w trakcie marszu na innym odcinku, wyszło co najmniej 1500. Podobny wynik mieli dziennikarze "Nowin" i podobnie szacowała policja. Pod koniec marszu dołączyło sporo ludzi, którzy przyjechali samochodami pod starostwo, w tym autokarami. Zapewne dlatego KC i "Nowiny" podały liczbę 2000.
  Prosiłbym krytyka z pokazywarki o podpisanie się i zastanowienie.

  Zgłoś nadużycie Piotr Dymiński środa, 05, grudzień 2012 00:37 Link do komentarza
 • Matematyczka

  To zła wiadomość dla PiS-u. 900 głosów może nie starczyć na to, żeby Babinetz, Piotrowicz i Rzońca załapali się na stołki poselskie. Grunt pod nogami się pali! Ale jest jeszcze marsz 13 grudnia w Warszawie. Tym razem Jarosław Kaczyński zalegalizuje stan wojenny polsko-polski, który prowadzi od kiedy tylko jest w polityce. A telewizja Trwam znowu poda, że są miliony uczestników :D :D :D

  Zgłoś nadużycie Matematyczka wtorek, 04, grudzień 2012 17:53 Link do komentarza
 • sceptyk

  było maksymalnie 900 osób, niech pan redaktor Dymiński podciągnie się w rachunkach. Samych krośnian garstka, reszta z okolicznych powiatów. http://pokazywarka.pl/r82emp/

  Zgłoś nadużycie sceptyk wtorek, 04, grudzień 2012 17:35 Link do komentarza
 • madeinkrosno

  Autorowi artykulu gratuluje wyczucia matematycznego i orientacji w liczeniu ilości ludzi. Wstyd mi, że w im mieście odbywają się takie rzeczy. Wydaje mi się, że istnieją inne problemy :)

  Zgłoś nadużycie madeinkrosno wtorek, 04, grudzień 2012 17:32 Link do komentarza
 • Matematyk

  Tysiąc? Dwa? Czy trzy? Obiektywnie oceńcie sami: http://pokazywarka.pl/r82emp/

  Zgłoś nadużycie Matematyk wtorek, 04, grudzień 2012 16:57 Link do komentarza
 • Scypion

  BVyło tylko okolo 1000 osób
  Księża szerzą nienawiść i dlatego ludzie odwracają się od Kościola Katolickiego
  administrator boi sie prawdy i ciągle usówa moje komentarze o prawdziwych , a nie o urojinych faktach

  Zgłoś nadużycie Scypion wtorek, 04, grudzień 2012 10:59 Link do komentarza
 • Scypion

  Dlaczego moje komentarze zostają usuniete.Czy dlatego ze mówię w nich prawdę o tym że było okolo 1000 osob a nie dwa tysiącw, o tym ze księża jątrzą. No cóż redakcja to zapewne PiS

  Zgłoś nadużycie Scypion wtorek, 04, grudzień 2012 10:57 Link do komentarza
 • Scypion

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj