KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register LoginKryzys dopadł święta i miejskiego sylwestra

Nie tylko Krosno oszczędza na sylwestrowej zabawie i świątecznych dekoracjach. W tym roku koszty tną wszystkie podkarpackie miasta. Nawet w Krośnie zabraknie imprezy na Rynku. W zamian będzie płatna - w RCKP bawić będzie Grupa Rafała Kmity. W Jaśle zagra zespól muzyczny na scenie przed urzędem, a w Sanoku DJ. Za to „Rzeszów Wita Nowy Rock” wraz z zespołem Ira. Wydawałoby się, że bez fajerwerków, a jednak z fajerwerkami.

REKLAMA


alt

Krosno
Na krośnieńskim Rynku w sylwestrową noc co roku grała muzyka na żywo. Tym razem będzie zupełnie inaczej. Jak informuje urząd, taka decyzja zapadła z powodu oszczędności, ale nie tylko finanse były brane pod uwagę. Głównie chodziło o chęć zabawy samych krośnian, która była niewielka. Dlatego niewielkie zainteresowanie dla wielkich kosztów rozmijało się z celem.

Organizatorem Sylwestra w Krośnie, jak co roku, jest Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, które tym razem zaprasza do siebie na spotkanie z Grupą Rafała Kmity i duetem fortepianowym Doppio Espresso.

alt

Sylwestrowa impreza rozpoczyna się o 22.00 na Kolejowej 1 bardzo komediowym spektaklem Grupy Rafała Kmity. Ten popularny zespół występował już na krośnieńskiej scenie i cieszył się niesłabnącą popularnością. Wstęp oczywiście jest biletowany, a niektórzy mogą jedynie o nim pomarzyć. Sprzedaż biletów ruszyła 12 listopada 2012 i do 12 grudnia były one w promocyjnej cenie. Bilet normalny to jedyne 70 zł, para zapłaciła 120 zł.
Po 12 grudnia 2012 ceny biletów się zmieniły: wersja standardowa podrożała o 10 zł, a dla par o 20 zł. Istnieje także promocja dla biletów grupowych. Przy kupnie dla 11 lub więcej osób to wydatek rzędu 60 zł.

alt

Na krośnieńskim Rynku czekać nas będzie jedynie wystrzałowe powitanie Nowego Roku – około 12 minutowy pokaz sztucznych ogni rozpocznie się dokładnie o północy. Koszt wstępny pokazu to 16.000 zł. Do tego dochodzą koszty ochrony w kwocie 3.000 zł
Koszty dodatkowe: obsługa techniczna, montaż płotków to 1.400 zł.

alt

Dekoracja bożonarodzeniowa miasta przygotowana będzie „mniej więcej” na poziomie ubiegłego roku. Zwiększy się tylko ilość dekorowanych lamp na Rynku miasta (w ubiegłym roku było 19 szt., obecnie po remoncie na rynku jest 35 szt.). - mówi Joanna Sowa, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Krośnie. Na krośnieńskiej starówce stanęła już szopka, a letnia fontanna zamieniła się w świecącą wodną fontannę na stelażu.

alt

W Krośnie udekorowano:

 • ulice: Lwowska (od Hotelu Nafta-Krosno), Staszica, Wisłocza, Legionów, Piłsudskiego (od Ronda Solidarności do RCKP),
 • skrzyżowania ulic: Krakowska-Kolejowa, Lwowska-Niepodległości, Rondo Solidarności, Plac Konstytucji 3 Maja,
 • Rynek miasta: latarnie, choinka, fontanna, szopka bożonarodzeniowa,
 • mosty na ul. Okrzei i Piłsudskiego

alt

Na dekorację bożonarodzeniową w 2012 r. Krosno przeznaczy kwotę 61.199 zł. Składa się na to: montaż i demontaż oraz obsługa technicznej dekoracji bożonarodzeniowej - 14.268 zł. Wynajem elementów dekoracyjnych to 46.931 zł.

Jasło
Jasielski Urząd Miasta postanowił zorganizować Sylwestra, również minimalizując jego koszty. Z tego powodu zrezygnowaliśmy z wynajęcia profesjonalnej sceny, nagłośnienia i oświetlenia. W ramach zabawy sylwestrowej planowany jest występ zespołu muzycznego na swoistej scenie przed urzędem miasta. - mówi Agata Koba, rzecznik prasowy Urzędu Miasta. O północy odbędzie się mini-pokaz sztucznych ogni. Koszt sylwestrowej imprezy to blisko 18 tys. zł.

Bezpłatnie przekazana miastu choinka rozbłysnęła lampkami 6 grudnia, w tym dniu również zorganizowano spotkanie jasielskich dzieci ze Świętym Mikołajem. Już w listopadzie rozpoczął się montaż ozdób świątecznych na latarniach miejskich oraz nad niektórymi ulicami. W tym roku nie planujemy zakupu nowych ozdób świątecznych, wykonany został jedynie remont posiadanych za 6 tys. złotych.- dodaje rzecznik.

Sanok
Sanok, podobnie jak samorządy wielu innych miast, planuje raczej skromnego sylwestra. Przewidujemy zabawę na sanockim rynku od godz. 22:00 przy muzyce elektronicznej odtwarzanej przez dj. - mówi Agnieszka Frączek - Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku. O północy odbędzie się pokaz sztucznych ogni, a życzenia noworoczne złoży mieszkańcom Burmistrz Sanoka - dr Wojciech Blecharczyk. Miasto planuje wydać na przywitanie Nowego Roku ok. 15 tys. zł.

Tradycyjnie na sanockim rynku stanęła choinka. To pierwszy akcent corocznych przygotowań, jakie Urząd Miasta w Sanoku czyni przed Świętami Bożego Narodzenia.
Prawie 10 metrowy świerk kłujący srebrzysty został ustawiony 30 listopada za pomocą dźwigu w specjalnym stelażu, wbudowanym na stałe 2 metry w głąb ziemi. Podobny świerk stanął przy Sanockim Domu Handlowym. Obydwa drzewka to dar dla mieszkańców Sanoka od państwa Józefy i Lechosława Delektów. Świerki zostały udekorowane światełkami, podobnie jak całe miasto. - dodaje Agnieszka Frączek.

Pozostała świąteczna dekoracja miasta będzie taka sama, jak w zeszłym roku - dowiadujemy się w sanockim urzędzie. Wszystkie elementy dekoracyjne pochodzą z lat ubiegłych, a w bieżącym roku zostały poddane potrzebnym naprawom i remontom. Mowa o trzech choinkach udekorowanych światełkami oraz ponad 100 świetlnych elementach dekoracyjnych rozwieszonych na słupach oświetleniowych wzdłuż głównej drogi biegnącej przez miasto oraz na mostach olchowieckim i białogórskim. - mówi rzecznik Agnieszka Frączek. Przewieszki świetlne i elementy dekoracyjne pojawią się na sanockim Rynku oraz pobliskim placu św. Jana. Na Rynku nie zabraknie także świetlnej fontanny wodnej. Sanok zostanie też udekorowany na wjazdach do miasta. - dodaje. Dekoracja świąteczna będzie kosztowała miasto ok. 80 tys. zł.

alt

Rzeszów
Stolica województwa bawić się będzie na bogato. Tegoroczny Sylwester na rzeszowskim Rynku odbędzie się pod wymownym hasłem: „Rzeszów Wita Nowy Rock”, które stanowi kwintesencję programu imprezy. Wystartujemy o 21.00. Jako pierwszy na scenie pojawi się rzeszowski zespół ROCKAWAY - zdobywcy Złotego Kameleona, Nagrody Publiczności Festiwalu w Jarocinie 2008. - mówi Maciej Chłodnicki, Rzecznik Prasowy Prezydenta Rzeszowa. Po koncercie ROCKAWAY usłyszymy jednego z najlepszych wokalistów na podkarpackiej ziemi  - Marcina Sułka z zespołem BROWN.

alt
ROCKAWAY

Główną gwiazdą tegorocznego Sylwestra w Rzeszowie będzie zespół IRA, który wystąpi z wyjątkowym programem koncertowym, przygotowanym z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej. Największe przeboje takie jak: "Nadzieja", "Mój dom", "Bierz mnie", "Wiara”, "Parę chwil" czy „Nie daj mi odejść” IRA zaprezentuje w nowych, zaskakujących aranżacjach. Na koncercie pojawią się także utwory wcześniej nie wykonywane oraz zupełnie premierowy materiał.

alt
Brown Fot. R. Kocaj

Tradycyjnie przed północą, Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc wzniesie pierwszy toast i złoży mieszkańcom życzenia noworoczne w towarzystwie zaproszonych gości. - mówi Maciej Chłodnicki, Rzecznik Prasowy Prezydenta Rzeszowa. Całość imprezy uświetnią pokazy sztucznych ogni oraz fire show w wykonaniu GRUPY LUMEN NOCTIS. Jej członkowie zaprezentują umiejętności, które już trzykrotnie zagwarantowały im finał w programie MAM TALENT.
Koszt rzeszowskiego Sylwestra to 150 tys. zł.

Rzeszów świeci się najpiękniej na Podkarpaciu. Świąteczne oświetlenie miasta będzie nas kosztować 480 tys. zł. - mówi Maciej Chłodnicki. Oświetlone zostaną ulice w centrum miasta, Rynek oraz mosty. Staną też trzy choinki 10-metrowe: na rynku, obok hotelu Rzeszów i na rondzie Jana Pawła. Rzeszów świeci od 6 grudnia do 6 lutego włącznie.

Przemyśl
W Przemyślu, jak zawsze, będzie można przywitać Nowy Rok na Rynku Starego Miasta. Nie przewidujemy występu żadnej gwiazdy, Sylwester będzie nieco skromniejszy od roku poprzedniego: od 23.00 muzyka "mechaniczna" i zabawa prowadzona przez DJ-a, 23.55 to czas na życzenia Prezydenta Miasta, równo od godz. 00.00 pokaz sztucznych ogni, a następnie ciąg dalszy z muzyką graną przez DJ-a. - mówi Witold Wołczyk z Kancelarii Prezydenta
Miasta Przemyśla.

Organizatorem zabawy sylwestrowej jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki "Zamek", na noc sylwestrową PCKiN wyda blisko 15 tys. zł

Tegoroczny świąteczny wystrój w przemyskim mieście pozostaje bez zmian. Nie kupowaliśmy w tym roku nowych ozdób, a za montaż i demontaż zapłacimy 114 tys. zł. Dekoracja została już zainstalowana i pozostanie do lutego. Oczywiście, jak co roku, w kilku punktach miasta zostaną postawione kilkunastometrowe choinki z dekoracją i świątecznym oświetleniem (Rynek, Pl. Konstytucji, Plac na Bramie, ul. Ratuszowa) i osiem mniejszych. - dodaje Witold Wołczyk z prezydenckiej kancelarii Przemyśla.

Mielec
W porównaniu do lat ubiegłych Mielec, jak i pozostałe miasta, nie wprowadza drastycznych zmian w dekoracji świątecznej miasta. W tym roku wydamy 52 846 zł na zakup nowych elementów i konserwację dotychczas używanych oraz ok. 30 000 na ich montaż. - mówi Krzysztof Urbański, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Mielca. Jak informuje rzecznik, kwoty te co roku są bardzo podobne. Wciąż jeszcze planujemy organizację Sylwestra. Pewne jest już, że, jak co roku, ok. 13 tys złotych kosztować będzie 13 minutowy pokaz sztucznych ogni. Ponadto rozważamy możliwość zabawy z DJ-em. - dodaje rzecznik.

Trwa wielka “świetlna walka”
Tymczasem rozpoczęła się wielka „świetlna” rywalizacja miast. Tarnobrzeg, Jasło, Krosno, Mielec, Przemyśl, Rzeszów, Stalowa Wola, Dębica i Sanok - które okaże się najpiękniej oświetlonym miastem na święta i zdobędzie najwięcej głosów internautów w etapie wojewódzkim i ogólnopolskim? Etap wojewódzki trwa od 3 do 26 grudnia, zaś walka o pierwsze miejsce w całym kraju od 28 grudnia 2012 r. do 6 stycznia 2013 r. Głosowanie w plebiscycie odbywa się na: www.facebook.com/swiecsie. W ramach Plebiscytu Miast internauci wybiorą liderów danego regionu, a następnie spośród 16 kandydatów ogólnopolskiego zwycięzcę.

alt
Rzeszów 2011 - w plebiscycie „Świeć Się” Fot. GrupaEnerga

Rzeszów ma już prawie 1800 głosów, Krosno i Przemyśl niespełna 50, Jasło 60, a Sanok 10.

- Święta to niezwykły i magiczny czas. To właśnie w tym okresie oświetlenie obiektów i iluminacje są ważnym elementem budującym świąteczną atmosferę naszych miast i domów. Dlatego już po raz czwarty Grupa ENERGA zaprasza do udziału w akcji "Świeć Się z ENERGĄ" - mówi Katarzyna Kowalska, dyrektor Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA - Plebiscyt Miast to doskonały sposób na promocję miejscowości czy regionu. Z roku na rok widzimy coraz większe zaangażowanie, nie tylko mediów i urzędów miast, ale również mieszkańców, którzy wykorzystują potencjał portali społecznościowych do mobilizowania swoich znajomych - dodaje.

alt
Nowy Sącz 2011 - w plebiscycie „Świeć Się” Fot. GrupaEnerga

Zwycięzca całego plebiscytu, poza tytułem miasta z najpiękniejszą świąteczną iluminacją, otrzyma prezent w postaci energooszczędnego sprzętu AGD ufundowanego przez spółkę ENERGA Oświetlenie (eksperta Grupy ENERGA w dziedzinie oświetlenia). Nagrodę władze miasta będą mogły przeznaczyć na wybrany cel charytatywny, np. rodzinny dom dziecka. - mówi Justyna Gościńska.

Tymczasem życzymy wszystkim dobrych, spokojnych i bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia, wystrzałowego Sylwestra i spełnienia najskrytszych marzeń w Nowym 2013 roku!

Mateusz Głód
Fot. Łukasz Jaracz

 • autor: Mateusz Głód

18 komentarzy

 • krys

  Policja i straż miejska wyjeżdża na Kanary ?

  Zgłoś nadużycie krys sobota, 15, grudzień 2012 18:53 Link do komentarza
 • ksiadz Jozef

  Podstawa to pomodlic sie za nowszy lepszy rok, tak bysmy w wierze i milosierdziu chrystusowym dotrwali do konca w nadzieji i milosci braku zazdrosci. Pamietajcie tez, ze na Owsiaka nie dawac bo to szatanska menda a na tace nie szczedzic bo pogrzebu wam nie wyprawie! .Co do reszty choloty to h.j wam w dupe, kila i mogila hahahaah

  Zgłoś nadużycie ksiadz Jozef sobota, 15, grudzień 2012 18:44 Link do komentarza
 • rozkojarzona

  O ile dobrze kojarzę to Sylwestra wypada w zimie. Komu by się chciało marznąć? Lepiej w ciepełku imprezkę zrobić,
  z szampana strzelić, a nie zwierzęta stresować i płoszyć tymi petardami. Kaskę trzeba oszczędzać, bo kryzys, a i
  miasto będzie mniej osiusiane.

  Zgłoś nadużycie rozkojarzona piątek, 14, grudzień 2012 19:41 Link do komentarza
 • Jagus

  Nie za dużo tego cds ? Ciągle o tym czytam.

  Zgłoś nadużycie Jagus piątek, 14, grudzień 2012 19:06 Link do komentarza
 • x

  Dogodzi ?? No nie dogodzi, jak w poprzednich latach była scena, były zespoły, to nie takie / a były takie na jakie miasto było stać, albo wybierający mieli taki gust/ a to za mało, a to za krótko, a to fajerwerki były lepsze gdzieś tam, gdzie nie było Was, teraz jak u Kononowicza nie ma nic i też źle. Dogodzi? Nie!
  Ludzie jeśli potraficie lepiej to zróbcie sami" pozwolenie z UM i sprowadźcie coś co Was zachwyci, a w ościennych miastach ludziom oczy z orbit powyłażą, pokażcie co potraficie, społecznie, albo wstęp biletowany na Rynek, no pokażcie , popiszcie się swoją weną twórczą, bo ozorem to każdy potrafi mleć, ale zrobić coś .... zróbcie z siebie Owsiaków, Ochojskie, Caritasy i inne takie tam ... Czekamy na flash mob ,,, jeszcze pół miesiąca można wiele zdziałać, tylko trzeba chcieć ...malkontenci.

  Zgłoś nadużycie x piątek, 14, grudzień 2012 17:16 Link do komentarza
 • filipek

  skoro w innych miastach jest podobnie to my nie mamy na co narzekać ludzie.
  jak ma byc impreza z Dj to lepiej zeby wogole nie bylo
  ciekawe ile osob przyjdzie na ten pokaz fajerwerkowy, moim zdaniem garstka, wszyscy sie zaszyją w domach
  wyjda ludzie z piwnic rynku tam gdzie jakas restauracja robi sylwestra, a jak wyjda wszyscy to juz mamy ladne 300 osob np ;) i o to caly rynek

  Zgłoś nadużycie filipek piątek, 14, grudzień 2012 15:05 Link do komentarza
 • Zenobiusz Roman

  To jedziemy do Rzeszowa!!!!!

  Zgłoś nadużycie Zenobiusz Roman piątek, 14, grudzień 2012 13:33 Link do komentarza
 • storczyk75

  @Obserwator, ale w tych miejscach gdzie są ozdoby nie ma za dużo reklam, migających ledów ani za wiele sygnalizacji świetlnej , jedynie na niepodległości wiec :D nie uważam by kolizja mogła się zdazyć w wyniku ozdób :)

  Zgłoś nadużycie storczyk75 piątek, 14, grudzień 2012 13:15 Link do komentarza
 • Obserwator

  A czy nie można by było skromniej z tymi światłami? Przecież właśnie magia polega na tym, że umiejętnie się operuje światłem, a nie nim zanieczyszcza. Jeszcze jak powłączają jakieś mrugające reklamy, to już w ogóle jazda przez takie miasto to prośba o wypadek.

  Zgłoś nadużycie Obserwator piątek, 14, grudzień 2012 12:51 Link do komentarza
 • storczyk75

  ja mam pomysł, niech CDS zaprosi kogoś na koncert . Sylwester z Kulturalnym Piecem :) Było by fajnie :) a później pokaz sztucznych ogni :)

  Zgłoś nadużycie storczyk75 piątek, 14, grudzień 2012 12:38 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?