KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nowy sprzęt Strażników

Straż Miejska w Krośnie została wyposażona w profesjonalny sprzęt służący przy interwencjach związanych ze zwierzętami. Duże psy, które wymknęły się spod opieki i biegają po osiedlach lub pałętające się w pobliżu posesji lisy wzbudzają niepokój mieszkańców. W takich przypadkach wzywa się Straż Miejską.

REKLAMA


alt
Tego lisa strażnicy złapali w sierpniu ubiegłego roku

W 2012 roku Straż Miejska podjęła 166 interwencji dotyczących zwierząt (psy, koty, lisy, sarny i inne). Z czego wyłapanych zostało: 59 psów, 1 kot i 1 lis. W efekcie tych interwencji:

- 20 psów i 1 kot zostały adoptowane,
- 20 psów zostało odebranych przez właścicieli,
- 19 psów zostało przekazanych do schroniska w Mielcu i Olkuszu.

Należy zaznaczyć, że z uwagi na występujące liczne przypadki wścieklizny na terenie Krosna, były to interwencje podejmowane w celu ochrony życia i zdrowia mieszkańców. Badania potwierdziły np. wściekliznę u  lisa wyłapanego przez Strażników przy ul. Cichej: Chodził lisek... Lis kontra Strażnicy (video).

Wyłapywania były dokonywane na czas trwania umowy przez Centrum Usług Komunalnych KROeko Sp. z o.o. ul. Fredry 1 w Krośnie oraz przez Straż Miejską w Krośnie. Po wygaśnięciu umowy z KROeko całość przejęła Straż Miejska. Po wyłapaniu zwierzęta były przetrzymywane prze okres 14 dni (okres kwarantanny) w przytulisku w Krośnie. Wszystkie wyłapane zwierzęta objęte było opieką lekarską (odrobaczania, odpchlenie, oraz inne niezbędne zabiegi weterynaryjne), następnie po potwierdzeniu dobrego stanu zdrowia trafiały do adopcji lub odwożone były do schroniska. - Zarówno obiekt przytuliska, pracownicy Straży Miejskiej jak i firma wyłapująca zwierzęta objęte są nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii - informuje Joanna Sowa, rzecznik prasowy UM Krosna. W 2012 r. przeprowadzania była także akcja bezpłatnego czipowania zwierząt. Dzięki temu łatwiej jest ustalić właściciela wyłapanego zwierzęcia, co pozwala oszczędzić stresu zarówno psu, jak i jego opiekunom. - Staramy się dotrzeć do właścicieli - mówi komendant krośnieńskiej Straży Miejskiej, Tomasz Wajdowicz. Nieraz strażnicy są wzywani do pięknych rasowych psów, które wymknęły się swoim opiekunom.

Nowe zakupy
W drugiej połowie roku zakupiono profesjonalny samochód oraz sprzęt niezbędny do prawidłowego wyłapywania i przewozu zwierząt tj. składana pułapka na psy i lisy, składana klatka do przewozu zwierząt, chwytak na psy agresywne, chwytak na koty, sieć weterynaryjna, rękawice ochronne, dmuchawa z ustnikiem zapobiegającym cofaniu się strzykawki.

alt
Dmuchawka wraz z lotkami i strzykawkami do napełniania środkiem usypiającym

Dmuchawka ułatwi działania w przypadku zwierząt agresywnych i innych, do których trudno się zbliżyć z chwytakiem. Ilość środka usypiającego, jakiej można użyć przy pomocy dmuchawki musi jednak określić lekarz weterynarii.

Ponadto zakupiono środki dezynfekcyjne, ponieważ samochód, klatki i sprzęt po każdym wyłapaniu zwierzęcia muszą zostać zdezynfekowane. Całkowity koszt zakupu sprzętu przekroczył 20 tysięcy złotych. Komendant Tomasz Wajdowicz dodaje, że samochód jest “wielofunkcyjny”, może być wykorzystywany przez Straż Miejską też do innych zadań, nie tylko związanych ze zwierzętami.

alt

Zostali przeszkoleni
Strażnicy miejscy zostali bezpłatnie przeszkoleni przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w zakresie „Zasad zachowania osób biorących udział w zdarzeniach z udziałem zwierząt”. - Prezydent zwrócił się z wnioskiem, żeby przeszkolić Straż Miejską z przepisów i zasad postępowania ze zwierzętami przy wyłapywaniu i przy zdarzeniach z udziałem zwierząt - mówi Andrzej Chrzanowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii - Przeszkoliłem Strażników jak podchodzić do zwierząt, jak rozpoznać podstawowe jednostki chorobowe oraz jakie są zagrożenia - dodaje Andrzej Chrzanowski, stwierdza przy tym, ze nowy samochód straży Miejskiej spełnia wszelkie wymogi do przewozu psów, kotów i ptaków. Straż Miejska może zatem udzielić pomocy np. rannemu boćkowi.

alt
Rękawice ochronne mogą się przydać przy spotkaniu z agresywnym psem

Nowy sprzęt i nowa wiedza z pewnością będą pomocne przy interwencjach. Możliwe, że niektórzy strażnicy będą się specjalizować w interwencjach związanych ze zwierzętami. Nie jest żadną tajemnicą, że żeby coś robić dobrze, to trzeba ćwiczyć, mieć praktykę. Tymczasem złapanie szybkiego, zwinnego psa wcale nie jest zadaniem prostym, tym bardziej, że Powiatowy Lekarz Weterynarii zwraca uwagę na humanitarne traktowanie zwierząt. Nie wystarczy po prostu byle jak złapać zwierzęcia, należy robić to w taki sposób, by nie sprawiać mu dodatkowego cierpienia.

alt
Siatka do wyłapywania zwierząt i mały chwytak służący np. do podnoszenia padliny

Powołując się na art. 11 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 1997 r. Nr 111, poz.724 z późn. zm.) z uwagi na brak miejsca w schroniskach i ograniczoną ilość miejsc w przytulisku wyłapywane są jedynie zwierzęta agresywne oraz ranne. Oba schroniska, z którymi współpracuje Krosno są aktualnie przepełnione. Dlatego Straż Miejska podejmuje działania w przypadku psów dużych lub agresywnych, wzbudzających niepokój mieszkańców. Ponadto wyjeżdżają do zwierząt rannych. - Przy interwencjach w przypadku potrąconych, rannych zwierząt, jest z nami lekarz weterynarii - dodaje komendant Tomasz Wajdowicz.

alt
Siatka do wyłapywania i klatka do transportu małych zwierząt

Przyczyną wielu interwencji jest niestety niedbałość i brak ostrożności ze strony właścicieli i opiekunów zwierząt. Przypominamy że, zgodnie z art. 77 kodeksu wykroczeń „kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany”.

Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe określa Uchwała Nr XXXV/610/12 Rady Miasta Krosna z dnia 30 listopada 2012 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Krosno w rozdziale 6. Niestosowanie się do przepisów określonych w cyt. wyżej uchwale podlega karze grzywny w wysokości od 20 do 500 zł zgodnie z art. 10 ust. 2 i 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz .U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.).

alt
Profesjonalny chwytak

Wścieklizna przygasa
Na szczęście wygląda na to, że wygasa wścieklizna. O wściekliźnie informowaliśmy wielokrotnie (np. Wściekły kot i wściekła krowa), dwa razy przeprowadzano szczepienie lotnicze lisów, które są głównymi nosicielami wściklizny. W ubiegłym roku potwierdzono łącznie aż 94 przypadki tej śmiertelnej choroby u zwierząt. - Od 1 stycznia stwierdziliśmy tylko dwa przypadki na terenie Odrzykonia - mówi Andrzej Chrzanowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii - Prowadzimy badania monitoringowe, wyniki są ujemne. Myślę, że niedługo będziemy uwalniać teren - dodaje Andrzej Chrzanowski. Sytuacja ulega wyraźnej poprawie.

 

(pd)
Fot. Piotr Dymiński

 • autor: Piotr Dymiński

10 komentarzy

 • TruckFirst

  Bardzo przydatne opis: trudno bylo znalezc taki artykul. Autorzy zwykle ograniczone do tych, ktore mozna znalezc w Internecie, i sa bardzo dobrze probowal. Dziekujemy.

  Zgłoś nadużycie TruckFirst wtorek, 23, grudzień 2014 14:03 Link do komentarza
 • tylkoja

  Szkoda, że tak krótko pracują, bo mogliby wykorzystać sprzęt i zapolować na kunę grasującą na parkingach przy Żwirki i Wigury.

  Zgłoś nadużycie tylkoja środa, 24, lipiec 2013 00:50 Link do komentarza
 • inspektor

  Wlaśnie miałam okazje sprawdzic jak to działa: wieczorem przybłąkał sie pies, był wycieńczony, zataczał sie. Zadzwoniłam na Straż Miejską, i co? (było przed 22 wieczorem) Pan kazał mi go nakarmić i powiedział ze mogą przyjechać o 6 rano, bo właśnie kończą prace. Cała rozmowa jest nagrana przez S.M. wiec nie ma mowy o oszczerstwach. Jestem społecznym inspektorem do spraw zwierząt, wiec poradziłam sobie z tą sytuacją, pies cały i zdrowy wrócił do właścicieli. Pytanie co by sie z nim stało gdyby znalazł go ktoś inny??? Jeśli tak to ma działać to ja dziekuje!!

  Zgłoś nadużycie inspektor czwartek, 25, kwiecień 2013 14:16 Link do komentarza
 • x

  Hiacynt, jeśli tak pilnują tych wałów, to dlaczego jest tam tyle "opakowań zwrotnych "po trunkach z Biedronki, dlaczego nie ma prawie koszy na smieci, dlaczego jednej ławeczki juz nie ma , bo miała tylko jeden szczebel, a kilka jest naruszonych ..... powiedz dlaczego jak tak pilnują.
  Byliśmy świadkami jak , kiedys przeszli obok stałej grupy tam przesiadującej i ucztującej, innym razem zaś jak dwóch rosłych czepiło się chłopaka z dziewczyną z JEDNĄ butelką piwa, zapakowaną w torebkę po czymś, byli tak odważni i butni, a ten chłopak prosił, by mu odpuścili .......
  Jeśli są takimi orłami to dlaczego czepiają się słabszych ?
  Jeśli są tak wysportowani, to dlaczego jeżdżą samochodem po alejkach spacerowych w Parku na Grodzkiej...
  Ta służba jest dla miasta zbyt kosztowna, a mało efektywn, bo te czynności mogą wykonywać policjanci w ramach swojej pracy...
  Straż miejska miała pomagać mieszkańcom, a tego nie robi ... popatrz na 1 wpis, ten człowiek o którym mowa łaził po Śródmieściu kilka dni, spał na korytarzu pewnej kamienicy w Rynku/ o tym tez strażnicy wiedzieli.../, a prawnikiem , który mu zwracał uwagę prawdopodobnie był mecenas Szklarsko, bo on często przechodzi z togą do sądu......... wystarczy?

  Zgłoś nadużycie x niedziela, 24, luty 2013 12:55 Link do komentarza
 • Hiacynt

  to może zróbmy próbę, pij na wałach lub innym miejscu i zadzwoń do str. miejskiej i zadzwoń a zobaczysz czy sie zjawią czy nie, ja ich tam widze kilka razy w tygodniu w róznych porach dopołudniowych popołudniowych oraz wieczornych. akurat okno wychodzi na lubatówkę

  Zgłoś nadużycie Hiacynt sobota, 23, luty 2013 00:24 Link do komentarza
 • AntyLis

  No to Tomasz Lis nie przyjedzie już do Krosna! Brawo!!

  Zgłoś nadużycie AntyLis środa, 20, luty 2013 12:13 Link do komentarza
 • Yeri tm

  Hm, jakkolwiek sama idea SM jest nieco kontrowersyjna, to jednak już ją mamy, więc należy dobrze ją wykorzystywać. Widziałem SM w wielu miastach i w Krośnie jest jedną z najlepszych jakie widziałem, a ten sprzęt do łapania zwierząt był potrzebny od dawna. Zobaczymy jak będzie wykorzystywany, ale myślę, że to bardzo dobrze, że miasto go sprawiło.

  Zgłoś nadużycie Yeri tm środa, 20, luty 2013 04:50 Link do komentarza
 • ktoś

  Ta a po kiego to im ?
  Jak dzwoniono do nich że dwa lisy latają to odpowiedź była ,, niestety nie możemy interweniować bo nie mamy wolnego patrolu" pewnie stali gdzieś z koszem bo dniówkę trzeba było wyrobić.

  Zgłoś nadużycie ktoś środa, 20, luty 2013 00:17 Link do komentarza
 • Wdzięczny parafianin

  Dziękujemy panu prezydentowi za fotoradary i strażników. Proszę mandaty dawać łobuzom za wszystko! Trzeba pieniędzy na nagrody dla urzędników, bo ofiarnie dla nas pracują, to muszą być mandaty, dużo!!!!!

  Zgłoś nadużycie Wdzięczny parafianin wtorek, 19, luty 2013 22:30 Link do komentarza
 • x

  Po im to ...?
  Kilka miesięcy temu po Starówce chodził taki człowiek, zaczepiał ludzi o pieniądze, darł się, obrażał, zaczepił mojego znajomego i pana idącego lica z togą/ jakiś prawnik ani chybi.../. Prawnik go tylko ostrzegł, by liczył się ze słowami, a ten obrzucił go stekiem wyzwisk na k i h .... jako świadkowie tych zdarzeń zadzwoniliśmy do owych ludzi straży i porządku w mieście,a pan który odebrał telefon nas pouczył, a potem kazał się wyłączyć, bo zabieramy mu czas na wysłanie patroli..... samochodu nie widzieliśmy, strażników ochoczych też nie, ale ów pan na osiedlu Staszica rozłożył swe "majątki" jedzenie w styropianie, dokumenty z reklamówek i drąc się przy tym wszystkim niemiłosiernie/ słychać było aż na Rondo.../ czekał na ochoczych strażników prawa i porządku.
  Straż w Krośnie jest niepotrzebna , a koszty z ich utrzymaniem można by dać policji....bo po co nam kilku opasłych , uroczych chłopców do obstawianie procesji,spotkań pod krzyżem, czy mszy w Rynku... z powodzeniem i skutecznie zrobi to profesjonalnie wyszkolona policja, a strażnicy nie będą się wozić po alejkach w parku Jordana, by szukać młodego z butelką piwa, bo na wały już nie wjadą tam gdzie "menele chlają biedronkowe frykasy".

  Zgłoś nadużycie x wtorek, 19, luty 2013 17:17 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?