KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Radni wdzięczni Bogu. Chcą sanktuarium Polecamy

Parafia św. Piotra i Jana z Dukli w Krośnie Parafia św. Piotra i Jana z Dukli w Krośnie Fot. Łukasz Jaracz

Rada Miasta Krosna chce utworzenia Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krośnie. Radni w głosowaniu przyjęli stosowne stanowisko. Tylko jedna radna wstrzymała się od głosu. Przewodniczący Rady widzi w tym szansę na poprawę sytuacji Centrum Dziedzictwa Szkła.

REKLAMA


Treść Stanowiska Rady przyjętego 30 grudnia 2013 roku:
"Rada Miasta Krosna, wdzięczna Panu Bogu za dar Wielkiego naszego Rodaka, błogosławionego Jana Pawła II, który w dniach 9 i 10 czerwca 1997 roku nawiedził nasze miasto i krośnieńską ziemię, na której kanonizował św. Jana z Dukli i poświęcił jako widzialny pomnik swej obecności Kościół pw. św. Piotra Apostoła i Jana z Dukli - w przeddzień Jego kanonizacji - wyraża wolę i poparcie idei utworzenia w tej świątyni na mocy prawa Kościoła Katolickiego SANKTUARIUM ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II."

Punkt o "przyjęciu stanowiska" wprowadzono do porządku obrad w dniu sesji. Po raz kolejny, ani przewodniczący, ani żaden z radnych nie zwrócił jednak uwagi, że Statut Miasta nie przewiduje takiej formy (§ 18 Statutu Miasta). Pod projektem podpisanych było 4 radnych, w tym całe prezydium (przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady): Stanisław Słyś, Zdzisław Dudycz, Zbigniew Kubit i Stanisław Czaja.

Przewodniczący Stanisław Słyś określił, że jest to "projekt uchwały", podczas gdy wg. Statutu Rada w drodze uchwał rozstrzyga sprawy należące do jej kompetencji, natomiast deklaracje czy apele nie są już uchwałami.

Radny Kazimierz Mazur (Klub PiS) zwrócił uwagę jedynie na błąd ortograficzny - Myślę, że w stanowisku jest błąd. "(...) poświęcił jako widzialny pomnik swej obecności Kościół (...)". Kościół jest napisany wielką literą, a ewidentnie powinien być z małej - mówił Kazimierz Mazur, a Stanisław Słyś polecił błąd poprawić.

Radny Robert Hanusek (Klub Samorządowy) prosił o więcej informacji oraz pytał z czym wiąże się podjęcie tej uchwały. Odpowiedział Stanisław Słyś - Poza uzasadnieniem, którego nie będę powtarzał i które jest oczywiste rzecz jest taka, że ma dwa wymiary: wymiar duchowy i wymiar materialny. O duchowym chyba panu radnemu nie muszę mówić. Duchowe dotyczą indywidualnie każdej osoby i nie mam na myśli Wysokiej Rady, ani tylko mieszkańców Krosna. Jesteśmy jednym z nielicznych miast, które nie tylko nawiedził Ojciec Święty Jan Paweł II i poświecił tu kościół - mówił Stanisław Słyś - Będziemy miastem na szlaku Sanktuariów Jana Pawła II. Teraz przechodząc z części duchowej na materialną, to pielgrzymi poza realizowaniem swojego programu duchowego będą mogli korzystać z pewnych innych wartości, które nasze miasto wnosi, choćby mówiliśmy o Centrum Dziedzictwa Szkła, bo pielgrzymi chcą też więcej zobaczyć niż tylko sanktuarium. Może i kolejka będzie miała dzięki temu większe obłożenie - stwierdził S. Słyś.

Radny Kazimierz Mazur pytał - Czy musimy to stanowisko przyjmować dzisiaj, jeżeli ono jest tak nie do końca dopracowane?
Stanisław Słyś odparł - Akurat jest taki okres, że zbierane są podpisy, które mają być kierowane do ks. Arcybiskupa Michalika, stąd dołączenie do tego naszego stanowiska jako przedstawicieli samorządu Krosna jest wskazane na tym etapie - przewodniczący podsumował też, że poza wskazanym błędem ortograficznym nie ma innych problemów.

Radni przystąpili do głosowania podejmując "uchwałę" o "przyjęciu stanowiska" jednomyślnie. Z obecnych tylko radna Anna Dubiel (Klub Samorządowy) nie głosowała (Piotr Lenik i Ireneusz Kwieciński byli nieobecni na tej sesji).

W uzasadnieniu "uchwały" napisano między innymi: "(...) jako Rada Miasta Krosna podejmując takie stanowisko pragniemy wyrazić hołd dla naszego świętego Rodaka, który odwiedził nasze miasto". Pełna treść "uchwały" i uzasadnienia znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej, kliknij tutaj.

pd

 • autor: pd

20 komentarzy

 • czytająca

  Sam tytuł mnie rozwalił . Nie zasłaniajcie się Bogiem .

  Zgłoś nadużycie czytająca czwartek, 10, grudzień 2015 08:53 Link do komentarza
 • M

  przeniesc murkowa do cds u moze pomoże ;)))

  Zgłoś nadużycie M wtorek, 21, styczeń 2014 07:57 Link do komentarza
 • M

  A co na to murkowa ;)))

  Zgłoś nadużycie M wtorek, 21, styczeń 2014 07:55 Link do komentarza
 • Ben

  Bardzo ucieszyła mnie ta wiadomość! Nie ma co prawda pracy ale za to mam przekonanie, że radni dbają o moją duszę. Bóg zapłać im za wszystko co dla nas robią. Za wszystko!

  Zgłoś nadużycie Ben poniedziałek, 20, styczeń 2014 13:55 Link do komentarza
 • ina

  Z całym szacunkiem dla Pana Boga, nie po to wybieramy rade miasta, zeby była "wdzięczna Bogu", ale po to, by zajmowala sie sprawami miasta i mieszkańców. W tym kimunikacją, wodociągami, mieszkaniami i śmieciami. Zostawcie co cesarskie cesarzowi, a co boskiego Bogu, panowie radni.

  Zgłoś nadużycie ina poniedziałek, 13, styczeń 2014 19:45 Link do komentarza
 • polanka

  Ile sesji opuścił już Pan Lenik, ciągle piszecie że nie głosował bo był nieobecny.

  Zgłoś nadużycie polanka niedziela, 12, styczeń 2014 21:38 Link do komentarza
 • QBA

  Jaki, TO ma wpływ na CDS ??? tego nie kumam ! :)
  Czyżby Rada Miasta liczyła już tylko, na pomoc Boga i JP II ??

  Zgłoś nadużycie QBA niedziela, 12, styczeń 2014 12:09 Link do komentarza
 • kim

  a ja mysle ze chca troche ten kosciol zmienic bo straszniejszego w miescie nie ma

  Zgłoś nadużycie kim sobota, 11, styczeń 2014 22:42 Link do komentarza
 • berenika

  Tacy bogobojni i wdzieczni Panstwo radni a okazuje sie ze bardziej od sanktuarium na sercu lezy im CDS :):)
  Stare jak swiat : Panu Bogu swieczke a diablu ogarek.

  Zgłoś nadużycie berenika sobota, 11, styczeń 2014 21:30 Link do komentarza
 • kazek

  Głupotą było zanegowanie przez policję i kościół faktu zaistnienia cudu w Polance.Mielibyśmy dwa sanktuaria i rangę miasta pielgrzymkowego na skalę światową.Pieniądz płynąłby szerokim strumieniem.

  Zgłoś nadużycie kazek sobota, 11, styczeń 2014 20:54 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?