KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Ponad 150 wyjazdów do płonących traw

Ponad 150 wyjazdów do płonących traw Fot. archiwum PSP

Już ponad 150 razy w tym roku na naszym terenie strażacy gasili pożary traw. Niechlubny sezon zaczął się bardzo wcześnie, pierwszy taki pożar był już 1 stycznia. Wypalanie traw stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Powoduje też ogromne koszty i absorbuje duże siły strażaków.

REKLAMA


W tym roku strażackie statystyki zanotowały pierwszy pożar suchej trawy już 1 stycznia w m. Głojsce, gdzie tamtejsza jednostka OSP gasiła ogień na 10 arach. - Na dzień 25 marca 2014 r. na terenie działania KM PSP Krosno odnotowano już 156 pożarów suchych traw. Najwięcej tego typu interwencji było w gm. Chorkówka - 32 pożary, m. Krośnie - 30, gm. Miejsce Piastowe 28 pożarów, gm. Jedlicze 25 pożarów. Najmniej paliło się w gm. Iwonicz-Zdroju, Korczyna i Jaśliska, gdzie odnotowano po 2 pożary - informuje Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego KM PSP w  Krośnie bryg. Mariusz Kozak.

W działaniach gaszenia powstałych pożarów brało udział ogółem 838 strażaków i 207 pojazdów pożarniczych (152 strażaków i 35 pojazdy z KM PSP Krosno, 455 strażaków i 83 pojazdów OSP w KSRG i 464 strażaków i 89 pojazdów pozostałych OSP). Łącznie gaszono pożary traw i nieużytków rolnych na 144,94 ha powierzchni, natomiast faktyczna powierzchnia spalona jest dużo większa. Największe nasilenie powstających zdarzeń zanotowano od 28 lutego. - Przerwy w powstających pożarach wynikały tylko z opadów deszczu - dodaje bryg. Mariusz Kozak.

Strażacy gaszą od kilku do kilkunastu pożarów dziennie. Palą się trawy na brzegach cieków wodnych, wzdłuż torów kolejowych i poboczy dróg, łąki i nieużytki rolne. Tam gdzie przyroda zaczyna się rozwijać, zostaje spalona przez ogień. Zdarzają się pożary od kilku arów do kilku hektarów powierzchni.

Największe pożary w tym roku odnotowano:
- 14 marca 2014 r. w m. Bóbrka, gdzie 23 strażaków i 4 pojazdy gasiło palącą się trawę na powierzchni 10 ha,
- 14 marca 2014 r.  w m. Jedlicze, 3 pojazdy i 16 strażaków gasiło  6 ha,
- 22 marca 2014 r. w. Rogi, 26 strażaków i 5 pojazdów gasiło 8 ha,
- 22 marca 2013 r. w Krośnie, ul. Reja, 7 pojazdów i 35 strażaków gasiło 9 ha.

- Dla porównania w całym 2013r. na ogólną liczbę 466 pożarów, odnotowano 261 pożarów nieużytków rolnych, traw i pozostałości roślinnych, o powierzchni łącznej 201,73 ha, gdzie strażacy prowadzili działania gaśnicze - stwierdza bryg. Mariusz Kozak.

W działaniach przynoszących ogromne straty dla środowiska naturalnego oraz generujących duże koszty w budżetach Komendy Miejskiej PSP w Krośnie oraz jednostek samorządu terytorialnego, brały udział znaczące siły JRG PSP oraz Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu. - Na koszty składają się m.in. zużyte paliwo, zniszczony sprzęt (tłumice, łopaty, węże pożarnicze) umundurowanie i obuwie (zniszczenie mechaniczne i termiczne - gaszenie odbywa się przy bezpośredniej styczności z ogniem i wysoką temperaturą), jak i również woda, którą zużywa się do gaszenia wysokich traw. W trakcie prowadzonych działań niejednokrotnie dochodzi również do ugrzęźnięcia pojazdów pożarniczych w podmokłym terenie oraz do ich uszkodzenia, czego nie da się uniknąć przy wjeżdżaniu w trudny teren - wyjaśnia bryg. Mariusz Kozak.

Osoby podpalające suchą trawę, wykazują się wielką bezmyślnością. Nie zwracają uwagi na to czy pożar ten w konsekwencji swojego rozwoju komuś lub czemuś zagrozi. Podpalają również wtedy gdy wiatr jest silny i sprzyja bardzo szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia. Jest to nie tylko zagrożenie dla osób wypalających trawy, ale również dla gaszących je strażaków. Przy szybkich przerzutach ognia, nie trudno jest dostać się w centrum szalejącego pożaru (ognia, wysokiej temperatury, duszącego dymu). Bardzo łatwo wtedy stracić orientację, panowanie nad sobą i wybrać niewłaściwy kierunek ewakuowania się z zagrożonego miejsca. - Trwające kilkanaście, czy kilkadziesiąt minut gaszenie ognia przy pomocy tłumic, w ubraniach strażackich, butach i hełmach, w wysokiej temperaturze i zadymieniu, jest bardzo wyczerpującym działaniem. Ze strażaka, po gaszeniu takiego pożaru, pot leje się strumieniami. A bywa, że strażacy po ugaszeniu jednego pożaru, są kierowani do gaszenia następnego -  relacjonuje bryg. Mariusz Kozak.

- Wiele ze zgłoszeń na numer alarmowy 998 o palących się trawach, zawiera paniczne informacje o zagrożeniu niesionym przez ogień dla obiektów mieszkalnych, gospodarczych, krzewach i drzewach owocowych, altanach i domkach działkowych, ulach, składach desek itd. - mówi bryg. Mariusz Kozak.

Ponadto w bardzo wielu przypadkach gęsty dym wchodzi na drogi utrudniając tym jazdę samochodami i stwarza zagrożenie powstania wypadku. - Wielokrotnie już się zdarzało, że w momencie prowadzenia działań gaśniczych suchych traw, powstawały pożary w budynkach i występowały problemy z zadysponowaniem odpowiedniej ilości sił i środków - dodaje bryg. Mariusz Kozak.

Niestety w dalszym ciągu dla jednych jest to sposób na zabawę czy robienie "porządków" na polach przy wypalaniu pomimo obowiązujących zakazów, a dla drugich męcząca i niejednokrotnie niebezpieczna praca przy gaszeniu.

pd

 • autor: pd

3 komentarzy

 • ktos

  A może by tak gminy wprowadziły obowiązek wykoszenia lub zagospodarowania wszystkich działek a panowie i panie urzędniczki ruszyły się z za biurek na kontrole w terenie i wystawiać obowiązkowe nakazy uniknęli byśmy bezmyślnego podpalania i ładniej by się zrobiło?

  Zgłoś nadużycie ktos niedziela, 06, kwiecień 2014 11:45 Link do komentarza
 • xy

  karać takich !!!

  Zgłoś nadużycie xy niedziela, 30, marzec 2014 20:47 Link do komentarza
 • wkur....

  kuźwa ja tych co wypalają trawę paliłbym razem z nią.
  Kur.... dlaczego jest tylu debili w naszym regionie???? Oprócz Podkarpacia trawy wypalają chyba tylko Buszmeni i plemiona amazońskie.
  Gdzie policja????
  karać karać i jeszcze raz karać!!!!

  Zgłoś nadużycie wkur.... sobota, 29, marzec 2014 18:49 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?