KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dwie gwiazdy wyrwane z radzieckiego pomnika

Dwie gwiazdy wyrwane z radzieckiego pomnika Fot. Piotr Dymiński

Policja zatrzymała sprawcę uszkodzenia sowieckiego pomnika. Z monumentu wyrwano dwie czerwone gwiazdy. Policja zabezpieczyła miejsce i zebrała ślady.

REKLAMA


W czwartek, 9 sierpnia ok. godz. 23.30 krośnieńscy policjanci zostali powiadomieni o demolowaniu cmentarza żołnierzy radzieckich przy pl. Konstytucji 3-go Maja w Krośnie.

- Policję zaalarmowała przechodząca w tym rejonie osoba. Sprawca uszkodzenia wyrwał dwie betonowe pięcioramienne gwiazdy z pomnika zlokalizowanego w rejonie skrzyżowania ulic: Wisłocza, Kapucyńska, pl. Konstytucji 3-go Maja. Krośnieńscy policjanci ustalili i zatrzymali sprawcę. Przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia oraz zabezpieczyli uszkodzone mienie. Straty oszacowano na kwotę 600 zł. Postępowanie prowadzi wydział dochodzeniowo-śledczy Komendy Miejskiej Policji w Krośnie - informuje Klaudyna Konarzewska z KMP Krosno.

Sowieci nakazali wybudowanie tego pomnika, według własnego projektu, właśnie w centrum miasta. Został on wzniesiony z wymuszonych obowiązkowych "składek" ściąganych siłą z krośnieńskich kupców i rzemieślników oraz daniny od krośnieńskich zakładów przemysłowych. Pomnik został odsłonięty w 1945 roku i już w listopadzie tego samego roku była już pierwsza próba jego wysadzenia przez grupę krośnieńskiej młodzieży. W ostatnich latach kilka razy pomnik był dewastowany, np. oblewany farbą. Zobacz: Pomnik zabrudzony czerwoną farbą

W 2014 roku pomnik wyremontowano ze środków Miasta przeznaczonych na "Nadzór nad Cmentarzami i Pomnikami Pamięci Narodowej". Zobacz: "Chwała orężowi rosyjskiemu" - trwa remont pomnika

Pomnik znajduje się na cmentarzu, a obrońcy jego obecności w przestrzeni publicznej powołują się na szacunek dla zmarłych. Przeciwnicy pomnika powołują się na szacunek dla ofiar sowieckiej napaści na Polskę i późniejszej radzieckiej dominacji, w tym licznych zbrodni NKWD i UB. Podnoszona jest też kwestia, czy faktycznie na tym cmentarzu leżą żołnierze radzieccy.

Zobacz także:
- W Krośnie remontują pomnik czerwonoarmistów

pd
Fot. Piotr Dymiński

  • autor: pd

28 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?