KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W Krośnie remontują pomnik czerwonoarmistów

W Krośnie remontują pomnik czerwonoarmistów Fot. KrosnoCity.pl

Od kilku dni nasi czytelnicy dopytują o co chodzi z remontem pomnika czerwonoarmistów w Krośnie. Wiele osób jest zbulwersowanych, tymczasem Urząd Miasta odpowiada, że remont tego zabytku był konieczny, bo inaczej pomnik mógł ulec zniszczeniu. Koszt remontu i konserwacji pomnika to ok. 24 tys. złotych, a sfinansowano go miedzy innymi ze środków na "Nadzór nad Cmentarzami i Pomnikami Pamięci Narodowej".

REKLAMA


Czym spowodowany jest remont? Jak odpowiada Urząd Miasta Krosna:

Pomnik jest mocno zniszczony i wymaga podjęcia działań konserwatorskich w zakresie oczyszczenia i impregnacji.

Jak dowiedzieliśmy się pomnik znajduje się w Zespole Staromiejskim, który w całości wpisany jest do rejestru zabytków ponadto sam obiekt wpisany jest też do miejskiej ewidencji zabytków.

Gdyby nie remont, to obiektowi groziłoby rozsadzenie. Zakres prac prowadzony będzie na podstawie opracowanego programu konserwatorskiego i decyzji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu Delegatura w Krośnie. Obejmuje oczyszczenie powierzchni kamienia, która jest silnie zabrudzona  i pokryta porastającym mchem oraz glonami. Uzupełnienie fugi znajdującej się w partii postumentu, które są popękane i nie przylegają do powierzchni kamienia, co umożliwia przenikanie wody opadowej do rdzenia pomnika i zwiększa ryzyko jego rozsadzenia. Impregnacja kamienia dokonywana jest środkami REMERS.

Koszt wykonania remontu i konserwacji pomnika to ok. 24 000 złotych. Na realizację tego zadania Wojewoda Podkarpacki przyznał dotację celową  w kwocie 15 000 złotych. Pozostałe środki finansowe będą pochodzić z budżetu miasta z działu "Nadzór nad Cmentarzami i Pomnikami Pamięci Narodowej".

Pomnik wybudowany na polecenie Armii Czerwonej i pod przymusem
Piotr Babinetz, poseł PiS z Krosna, a zarazem historyk i autor opracowań na temat historii naszego miasta, w tym samego pomnika, przypomina - "Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej" to de facto pomnik symbolizujący sowiecką okupację Krosna i Polski. Został wzniesiony na żądanie pionu politycznego Armii Czerwonej w 1945 roku. Na jego charakter jednoznacznie wskazują napisy na tym pomniku, między innymi: "Chwała bohaterom wielkiej ojczyźnianej wojny. Chwała orężowi rosyjskiemu."

Piotr Babinetz podkreśla, że to Sowieci nakazali wybudowanie tego pomnika, według własnego projektu, właśnie w centrum miasta, żeby był to wyraźny symbol sowieckiej okupacji Krosna. Co ciekawe, został on wzniesiony z wymuszonych obowiązkowych "składek" ściąganych siłą z krośnieńskich kupców i rzemieślników oraz daniny od krośnieńskich zakładów przemysłowych. Pomnik został odsłonięty w 1945 roku i w listopadzie tego samego roku była już pierwsza próba jego wysadzenia przez grupę krośnieńskiej młodzieży dodaje historyk. - Skoro wiemy na czyje polecenie i w jakich okolicznościach powstał ten obelisk, to nie mamy wątpliwości, że jest to symbol okupacji i taki pomnik w przestrzeni publicznej niepodległego państwa nie ma prawa istnieć. Może ewentualnie spoczywać w jakimś specyficznym muzeum ofiar komunizmu z merytorycznym komentarzem.

- Mam nadzieję - kontynuuje poseł Babinetz - że chodzi jednak o to, żeby ten pomnik, który tu postawili Sowieci, oddać im w takim stanie jak był na początku. Żeby go sobie Rosja zabrała. Wtedy byłoby rozsądne zwrócić go w dobrym stanie. Ale przed remontem trzeba było go zdemontować. Natomiast jeżeli władzom, czy to na szczeblu prezydenta Miasta Krosna czy Urzędu Wojewódzkiego, albo nawet rządu, a faktycznie PO, która obecnie zarządza tym obszarem spraw w Polsce, chodzi o utrzymanie tego reliktu okupacji, to jest to sprawa skandaliczna. Wydaje się publiczne środki na renowację obiektu gloryfikującego armię, która w XX wieku wielokrotnie najeżdżała naszą Ojczyznę i także w latach 40. prowadziła wraz z innymi służbami sowieckimi pacyfikacje, wywózki oraz dokonywała mordów, gwałtów i grabieży na Polakach.

Na koniec Piotr Babinetz mówi - Marszałek Piłsudski mówił kiedyś o innym pomniku postawionym w Wilnie, że to pomysł iście diabelski, żeby stawiać pomnik kata w miejscu jego krwawej działalności i wymuszać na jego ofiarach, aby go czciły.


Konstytucja zakazuje propagowania komunizmu
Dariusz Bugiel Koordynator Klubu Republikańskiego w Krośnie przypomina o zakazie propagowania komunizmu i komentuje - Jesteśmy zbulwersowani faktem renowacji pamiątek po Armii Czerwonej. Armia ta była okupantem, który gwałcił i mordował Polaków oraz rozkradał Polskę. Niestety nie dziwi mnie fakt współfinansowania przez Wojewodę Podkarpackiego renowacji krośnieńskiej pamiątki po żołnierzach Armii Czerwonej. To właśnie obecnie rządzący program, który dzieli naród. Chciałbym przypomnieć, że art. 13 Konstytucji RP zakazuje propagowania zbrodniczej ideologii komunizmu. Czym są pomniki komunistycznej armii, jeśli nie propagowaniem komunizmu? Reasumując, kwotę tę można przeznaczyć na cele, które nas łączą, a nie dzielą. Mogłaby to być np. renowacja jakiegoś faktycznego zabytku, która zwiększy atrakcyjność turystyczną miasta.

W innych miastach takie pomniki się usuwa
Stowarzyszenie KoLiber znane z licznych kampanii społecznych i konferencji naukowych prowadzi również akcję na rzecz usuwania reliktów komunizmu. Bartosz Wilk ze Stowarzyszenia KoLiber mówi o prowadzonym remoncie - Sprawa z cmentarzem jest zupełnie absurdalna. Z jednej strony, według prawa wszystkie miejsca pochówku mają się znajdować na terenach do tego wyznaczonych, co dotyczy obecnie nawet zakonników tradycyjnie przez setki lat chowanych w katakumbach kościołów. Jak widać jednak nie dotyczy to żołnierzy sowieckich, których miejsce wiecznego spoczynku będzie musiało znajdować się w pobliżu planowanych kawiarenek z parasolami. W momencie gdy w innych miastach w Polsce podobne pomniki są likwidowane a mogiły przenoszone tam gdzie jest ich miejsce, czyli na cmentarze wojskowe, w Krośnie publiczne pieniądze przeznacza się na remont sowieckiego pomnika. Samo jego pozostawienie w tym miejscu sprawi, że przez kolejne kilkadziesiąt lat krośnianom nadal będzie przypominać się o „wyzwoleńczej" roli Armii Czerwonej, za co jak się domyślam, jeszcze nasze wnuki mają być wdzięczne. Podejrzewam zresztą, że gdyby wkrótce ktoś zaproponował przeniesienie cmentarza w inne miejsce, wówczas podniosą się głosy, że "przecież dopiero co wydano pieniądze na jego renowację".

Remont pomnika trwa.

pd

 • autor: pd

91 komentarzy

 • postulat

  Rozebrać ten pomnik hańby!

  Zgłoś nadużycie postulat sobota, 17, czerwiec 2017 08:19 Link do komentarza
 • Sanoczanin

  Dlaczego Krosnianie czcicie kacapską armię?i kto wylożył kasiore na remont?

  Zgłoś nadużycie Sanoczanin czwartek, 25, maj 2017 20:30 Link do komentarza
 • sprzeciw

  Dopóki Przytocki oraz komuniści będą rządzić w Krośnie dopóty komunistyczne i sowieckie pomniki będą na piedestale a nie żołnierze wykleci, bohaterowie narodowi, królowie polscy i ci co walczyli za wolna Polskę. komucha nigdy nie zmienicie, zawsze będzie wierny chlebodawcy z Moskwy jak i jego ....... W Polsce pomniki zniewolenia się likwiduje a w Krosnie remontuje. Ciąg dalszy bicia pokłonów moskalom i chlebodawcom . Kiedy pomnik Stalinowi postawi ?

  Zgłoś nadużycie sprzeciw sobota, 13, maj 2017 18:48 Link do komentarza
 • zniecierpliwiony

  Kiedy w końcu Krosno przestanie czcić okupantow rosyjskich z armii czerwonej???

  Zgłoś nadużycie zniecierpliwiony sobota, 13, maj 2017 17:07 Link do komentarza
 • zag-a

  http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/213492-ekshumacja-czerwonoarmistow-w-nowym-saczu-na-wiosne
  A w Krośnie za kilka dni, 17 września, pod odnowionym pomnikiem pan Przytocki, TMW Krosno i Esteban Peres, a może nawet sam filozof Andrzej Leder - wyrocznia w sprawach logiki historycznej, będą uroczyście obchodzić 75 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

  Zgłoś nadużycie zag-a piątek, 12, wrzesień 2014 21:02 Link do komentarza
 • ja ja

  Skandal!

  Zgłoś nadużycie ja ja wtorek, 02, wrzesień 2014 09:32 Link do komentarza
 • cd.

  "...Pomniki Armii Czerwonej zostały siłą narzucone Polakom i dlatego są nielegalne, i na wolnej polskiej ziemi będą zawsze nielegalne. Konstytucja RP w art. 13 jak i art. 256 Kodeksu Karnego zakazują propagowania komunizmu, a pomniki ku czci sił zbrojnych totalitarnego Związku Sowieckiego są taką właśnie formą propagowania zbrodniczej i ludobójczej ideologii. Każda osoba, która chroni taki pomnik, podlega karze pozbawienia wolności do lat dwóch. Jest to oficjalna wykładnia prawa dokonana przez Instytut Pamięci Narodowej. Podobne w swojej treści orzeczenie w sprawie o znieważenie pomnika okupanta wydała sędzia Sądu Rejonowego w Warszawie Pani Ewa Grabowska mówiąc, że „Obiekty „Wdzięczności Armii Radzieckiej” oraz „Braterstwa Broni” nie spełniają definicji pomnika (…) Te wymuszone pomniki, (…) są jedynie symbolem komunizmu, zakłamanej historii z dziejów Polski oraz namacalnym symbolem sowieckiej okupacji. Powinny też zostać rozebrane”. .." - To cytat z listu kombatantów do prezydent Warszawy.

  Zgłoś nadużycie cd. wtorek, 29, lipiec 2014 23:32 Link do komentarza
 • zag-a
 • zag-a

  @TMW Krosno , jesteś pewien, że koło klasztoru Ojców Kapucynów, pochowani są jacyś żołnierze? Podobają ci się hasła wypisane na tablicach pomnika? Wiesz może gdzie są groby ofiar obławy augustowskiej, której 70 rocznicę obchodzimy w lipcu?

  Twój wpis, to czysta demagogia.

  Zgłoś nadużycie zag-a wtorek, 29, lipiec 2014 16:56 Link do komentarza
 • TMW Krosno

  Dbajmy o groby a szczególnie o groby żołnierskie na terenie Polski, bez względu na to, kto jest w nich pochowany !
  Bierzmy wzór z Monarchii Austro Węgierskiej, która wybudowała po zakończeniu Wielkiej Wojny ponad
  500 cmentarzy na terenie Polski; leżą w nich ramię w ramię zwycięzcy i pokonani !
  Wszelkie akcje prawdziwych polaczków wymierzone przeciw miejscom pochówku żołnierzy rosyjskich, którzy
  ponieśli śmierć wyzwalając nasze ziemie na pewno spotkają się ze słusznymi protestami ambasady Rosji
  i zapewne zostaną skwapliwie i słusznie odnotowane w ich raportach.
  Nie pamiętając o szlachetnych, ludzkich i religijnych normach i zachowaniach - a przytaczając wyłącznie
  "polityczne" racje (idą wybory !) - nie liczmy na rewanż w sprawie polskich grobów w Rosji.

  Zgłoś nadużycie TMW Krosno wtorek, 29, lipiec 2014 13:08 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?