KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Zarzuty za śmierć pracownika

Zarzuty za śmierć pracownika Fot. KrosnoCity.pl

Trzy osoby usłyszały zarzuty w związku z katastrofą budowlaną i śmiercią jednego z pracowników, do której doszło w marcu tego roku na placu budowy obiektu handlowo-usługowego przy ul. Pużaka. Oskarżonym grozi im do ośmiu lat więzienia.

REKLAMA


Akt oskarżenia w tej sprawie, sporządzony przez Prokuraturę Rejonową w Krośnie, trafi do sądu najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu. Oskarżeni - osoby, które bezpośrednio sprawowały nadzór nad przebiegiem i prawidłową realizacją inwestycji, w toku śledztwa nie przyznały się do zarzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień.

Przypomnijmy. Do tragedii doszło w marcu tego roku. Jak relacjonował wówczas dla portalu Krosno112 bryg. Krzysztof Marszałek z JRG Krosno, który dowodził akcją ratunkową, w obiekcie doszło do zerwania stropu podczas prac budowlanych, konkretnie podczas wylewania na pierwszej kondygnacji betonu. Prace już się kończyły, a jeden z pracowników pozostawał w środku. Podczas zawalenia mężczyzna nie zdążył opuścić obiektu i został przygnieciony świeżym betonem oraz elementami zbrojeniowymi, szalunkowymi oraz konstrukcyjnymi.

Działania strażaków polegały na usunięciu warstwy betonu, pod którą znalazł się pracownik. - Za pomocą m.in. sprzętu hydraulicznego, tnącego, oraz podręcznym sprzętem burzącym usuwaliśmy każdy element, by uwolnić osobę poszkodowaną. Po kilkunastu minutach mężczyznę udało się uwolnić i przekazać zespołowi Państwowego Ratownictwa Medycznego - relacjonował Krzysztof Marszałek.

Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon 60-letniego mężczyzny i odstąpił od wykonywania czynności medycznych.
Obrażenia odniosło także trzech pracowników, którzy stali na konstrukcji, która uległa zawaleniu.

Powołany w toku śledztwa biegły z zakresu budownictwa uznał, że główną przyczyną katastrofy, a w konsekwencji śmierci jednego z pracowników, była niewłaściwa konstrukcja podpór mających na celu podtrzymanie betonowego stropu.

Oskarżonym grozi od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

 • autor: Redakcja

2 komentarzy

 • dziadek

  Nie ma sprawiedliwości na tym świecie. Jedyna sprawiedliwość jest taka, że wszyscy idziemy do takiego samego dołka.

  Zgłoś nadużycie dziadek piątek, 05, listopad 2021 23:51 Link do komentarza
 • oscar

  Sporo czasu spędziłem w sadzie pracy. Musze stwierdzić że prawo, za słabo chroni pracownika. Kiedy dochodzi do sporu to najczęściej reprezentuje go początkujący i kiepski prawnik , albo on sam. Pracodawcę stać niekiedy na dwóch pełnomocników. Ot proza życia````

  Zgłoś nadużycie oscar piątek, 05, listopad 2021 09:43 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?