KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Uwaga! Możliwość wystąpienia wysokiego poziom stężenia ozonu w powietrzu

  • autor: wios/red.
  • czwartek, 13, sierpień 2015 12:34
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
Dane bieżące z godz. 10:00 - 11:00 (czasu lokalnego) Dane bieżące z godz. 10:00 - 11:00 (czasu lokalnego) Źródło: WIOŚ Rzeszów

Na Podkarpaciu został przekroczony poziom alarmowy stężenia ozonu w powietrzu. Osoby wrażliwe na ozon, mogą odczuwać złe samopoczucie: kaszleć, skarżyć się na bóle głowy, mieć trudności z oddychaniem.

REKLAMA


Długo utrzymujące się wysokie temperatury i słaby wiatr to okres, kiedy mamy do czynienia z bardzo złą jakością powietrza. 12 sierpnia br. na terenie gminy Nisko (Podkarpacie) stwierdzono przekroczenie poziomu alarmowego. WIOŚ uspokaja. Prognozy zanieczyszczenia powietrza ozonem nad Polską wskazują na obniżanie się stężeń w kolejnych dniach.

Wysokie i bardzo wysokie stężenia ozonu w powietrzu związane są z występowaniem niekorzystnych warunków meteorologicznych (wysokie temperatury powietrza, duże nasłonecznienie, brak opadów i mgieł).

W środę (12.08) przekroczenie poziomu alarmowego stężenia ozonu w gminie Nisko stwierdzono na podstawie automatycznych pomiarów na stacji w Nisku. Najwyższa wartość 1-godzinnego stężenia wyniosła 183 μg/m3. Również na pozostałych stacjach monitorujących stężenia ozonu w województwie zanotowano wysokie poziomy stężeń O3.

W czwartek (13.08) dla województwa podkarpackiego maksymalne godzinne stężenia ozonu prognozowane są na poziomie 120 μg/m3. W piątek (14.08) - 100 μg/m3.

Jednakże z uwagi na utrzymujące się wysokie temperatury powietrza w godzinach od 11:00 do 18:00 na Podkarpaciu mogą wystąpić stężenia znacznie wyższe niż przewidywane w prognozach.

Do grup osób najbardziej podatnych na szkodliwy wpływ zanieczyszczenia powietrza ozonem, zalicza się:

1. Dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, których organizmy są w fazie wzrostu i ogólnego rozwoju, co sprzyja pojawianiu się zaburzeń zdrowotnych pod wpływem zanieczyszczeń powietrza, w tym ozonu.

2. Osoby starsze i w podeszłym wieku, z uwagi na ogólne osłabienie organizmu związanego z procesem starzenia się, co w konsekwencji powoduje zwiększenie podatności na zachorowania.

3. Osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego. Szczególnie narażone na szkodliwe działanie ozonu przy wysokich stężeniach są osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, zwłaszcza osoby chore na astmę.

4. Osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego. Powstające w ludzkim organizmie pod wpływem ozonu związki chemiczne mogą prowadzić do powstawania blokujących naczynia krwionośne złogów, a te z kolei mogą być przyczyną zawału czy udaru.

5. Osoby palące papierosy. Wdychanie dymu papierosowego znacznie osłabia błony śluzowe dróg oddechowych, co ułatwia przenikanie ozonu z wdychanego powietrza do tkanek organizmu.

6. Osoby zawodowo narażona na działanie ozonu. Wykonywanie niektórych zawodów wiąże się z długotrwałą ekspozycją na działanie podwyższonych stężeń ozonu przez co wzrasta narażenie zdrowotne związane ze szkodliwym działaniem ozonu. Do grupy tej należą m.in. osoby wykonujące prace na wolnym powietrzu.

Podczas występowania wysokich stężeń ozonu w powietrzu wskazane jest ograniczenie przebywania na otwartej przestrzeni oraz graniczenie dużego wysiłku fizycznego na otwartej przestrzeni np. uprawiania sportu, czynności zawodowych zwiększających narażenie na działanie ozonu.

Pierwszymi objawami podrażnienia ozonem są chwilowe zaburzenia funkcji oddechowych, takie jak kaszel, płytki oddech, drapanie w gardle, senność oraz bóle głowy. Na wymienione dolegliwości najbardziej narażone są osoby poddane zwiększonemu wysiłkowi fizycznemu, gdy stężenia ozonu są najwyższe.

Długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym środowisku może powodować podrażnienia górnego odcinka dróg oddechowych i napady duszności, bóle w klatce piersiowej, podrażnienia i swędzenie oczu, podrażnienia śluzówki oraz może przyczynić się do rozwoju chorób dróg oddechowych (nosa, gardła i płuc).

wios/red.

  • autor: wios/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?