KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

TVP Historia o odkryciu pod Krosnem

  • autor: pd
  • poniedziałek, 18, styczeń 2016 11:13
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
TVP Historia o odkryciu pod Krosnem Fot. TVP Historia

W Internecie dostępny jest odcinek programu "Było... nie minęło" TVP Historia, poświęcony odkryciu wraku bombowca pod Krosnem. O sprawie szeroko informowaliśmy w listopadzie ubiegłego roku.

REKLAMA


Krościenko Wyżne, listopad 2015 - to miejsce i czas głośnego odkrycia dokonanego przez grupę pasjonatów z Krosna i okolic przy współpracy z PWSZ w Krośnie.

Pod koniec II Wojny Światowej podczas lotu szkoleniowego rozbił się pod Krosnem niemiecki bombowiec nurkujący. Jego wrak dopiero w ubiegłym roku ujrzał światło dzienne. Szczątki maszyny i jej pilota zalegały w podmokłym gruncie na głębokości kilku metrów.


Fot. KrosnoCity.pl

Odkrycia dokonali twórcy Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych. W badaniach terenu i pracach pomagali członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja", a także pracownicy PWSZ w Krośnie. W zlokalizowaniu miejsca katastrofy pomocne było badanie georadarem z krośnieńskiej uczelni.

O postępach w pracach informowaliśmy na gorąco:
- Niemiecki bombowiec rozbił się pod Krosnem. Trwa wydobywanie wraku [FOTO]
- Junkers Ju 87 Stuka - odkrywają tajemnice wraku [FOTO]

Wydobywaniu wraku towarzyszyła także ekipa programu "Było... nie minęło" TVP Historia. Odcinek nakręcony pod Krosnem dostępny jest w Internecie: Było... nie minęło: Na skraju lotniska - finał.

Zgodnie z przewidywaniami znaleziono także ciało rumuńskiego pilota, który zginął w katastrofie. Eksploratorzy zadbali o zorganizowanie wojskowego pochówku na Cmentarzu Wojennym. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Ambasady Rumuńskiej. Zobacz: Na cmentarzu wojennym w Dukli pochowano szczątki rumuńskiego pilota.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?