Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Rada powiatu przyjęła Program Rozwoju Powiatu Krośnieńskiego na lata 2016-2020

Rada powiatu przyjęła Program Rozwoju Powiatu Krośnieńskiego na lata 2016-2020 Fot. Powiat Krośnieński

Program Rozwoju, to jeden z najważniejszych dokumentów, określający priorytety i cele polityki rozwoju społeczno-gospodarczego, prowadzonej na terenie działania samorządu.

REKLAMAProjekt uchwały na ostatniej sesji, która odbyła się 25 stycznia szczegółowo omówił wicestarosta, Adolf Kasprzyk.

- Potrzeba opracowania programu wynika z kilku bardzo istotnych przesłanek, poza zobowiązaniem ustawowym - podkreślił wicestarosta Adolf Kasprzyk - Na pierwszy plan wysuwa się wymóg dostosowania zapisów dokumentu do nowej sytuacji społeczno–gospodarczej, a także fakt, że perspektywa czasowa wcześniejszego opracowania dobiegła końca. W tej sytuacji nie moglibyśmy korzystać ze środków zewnętrznych, jeśli z dokumentu planistycznego nie wynikałaby taka potrzeba. Dotychczas najczęściej przyjmowanym dokumentem przez samorządy była strategia rozwoju. Jednak obecnie bardziej oczekiwanym przez programy naboru wniosków jest program rozwoju, czyli "taki dokument wykonawczy do strategii". Zawiera on kierunki rozwoju i sposób, w jaki będą realizowane - podkreślał wicestarosta.

Dokument opracowała firma "Res Management" S.C. z Brzozowa, która zebrała niezbędne dane z Głównego Urzędu Statystycznego. Dalszej analizy dokonywały poszczególne wydziały w starostwie powiatowym, wprowadzając stosowne uwagi i poprawki. Program został przyjęty przez zarząd powiatu i poddany konsultacjom społecznym w drodze elektronicznej. Przeprowadzono również warsztaty tematyczne, w których uczestniczyli m.in. pracownicy starostwa, jednostek organizacyjnych, radni oraz przedstawiciele gmin i instytucji działających na terenie miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego.

- Dokument składa się z czterech głównych działów: diagnoza ilościowa, diagnoza jakościowa, czyli analiza problemów powiatu, program rozwoju powiatu krośnieńskiego oraz sposób monitorowania i ewaluacji stopnia osiągania celów programu rozwoju powiatu. Program nie ogranicza się w swych zapisach wyłącznie do zadań realizowanych przez władze samorządowe powiatu, ale zachęca do zaangażowania się społeczność lokalną i instytucje działające na tym terenie - informuje Ewa Bukowiecka, rzecznik prasowy starostwa powiatowego w Krośnie

- Najważniejszą częścią dokumentu jest dział dotyczący rozwoju powiatu. To z tej części będziemy korzystać i udowadniać instytucji wdrażającej, że już w trakcie tworzenia programu uczestnicy tego procesu dostrzegli, że dane działanie jest w naszym powiecie niezbędne. Nie tylko zarząd powiatu, ale wszyscy, którzy brali udział w warsztatach i konsultacjach wskazywali, że takie kierunki rozwoju są konieczne - zaznaczył na sesji wicestarosta Kasprzyk, który najwięcej uwagi poświęcił tej części dokumentu.

- Mamy nadzieję, że nowy program będzie odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania wszystkich mieszkańców naszego powiatu i umożliwi pozyskiwanie zewnętrznych środków finansowych na istotne dla jego rozwoju przedsięwzięcia - stwierdził wicestarosta.

pd/eb

1 komentarz

  • Q

    Moze Starosta i Rada zajmą sie patologią w Wydziale Architektury i Budownictwa. Są przypadki, kiedy pozwolenie na budowę wydaje się w kilka dni od złożenia wniosku. Pózniej na fb chwalą się zdjęciami z imprez i piszą dużo o ziole. Ciekawe, kiedy Policja sprawdzi do czego urzędniczce potrzebne jest zioło....?

    Zgłoś nadużycie Q wtorek, 02, luty 2016 17:18 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj