KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dzień Patrona Powiatu. Uroczystości w intencji mieszkańców

  • autor: eb/red./pd
  • poniedziałek, 22, maj 2017 23:58
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
Dzień Patrona Powiatu. Uroczystości w intencji mieszkańców Fot. archiwum

Uroczysta msza w intencji mieszkańców powiatu krośnieńskiego oraz koncert i wręczenie nagród laureatom Powiatowego Konkursu Pieśni Religijnej to główne punkty obchodów siódmej rocznicy przyjęcia przez powiat patrona, św. Józefa Sebastiana Pelczara.

REKLAMA


W 2010 roku samorząd powiatu przyjął patrona, św. Józefa Sebastiana Pelczara. W siódmą rocznicę tego wydarzenia w Sanktuarium św. J.S. Pelczara w Korczynie odprawiono uroczystą Mszę Świętą w intencji powiatu krośnieńskiego, jego mieszkańców, władz samorządowych i wszystkich zgromadzonych.

W uroczystości, która odbyła się 7 maja, uczestniczyli m.in. senator RP Alicja Zając, zarząd powiatu ze starostą Janem Juszczakiem, radni powiatu i gmin, władze gminy Korczyna z wójtem Janem Zychem oraz komendanci KMP w Krośnie i PSP w Krośnie, dyrektorzy szkół, jednostek organizacyjnych, a także mieszkańcy.

Mszy Św. przewodniczył ks. prałat Edward Sznaj, Słowo Boże wygłosił ks. wikary Dariusz Cichowlaz, przypominając zgromadzonym historię ustanowienia św. J. S. Pelczara patronem powiatu, który zachęcał abyśmy byli ludźmi wierzącymi: - Według Bożego zamysłu eucharystia ma być ucztą, na którą wszyscy jesteśmy zaproszeni. To co dobre, święte, szlachetne w eucharystii ma swoje źródło, jest ona sercem katolickiej wiary. Św. Józef Sebastian Pelczar zachęcał nas, abyśmy byli ludźmi wierzącymi: Idźcie i głoście! Pamiętajmy, że mamy wspaniałego patrona, który w tak prosty sposób wskazuje nam drogę do uzyskania doskonałości. Niech ten patron będzie przewodnikiem dla nas wszystkich.

Drugą część uroczystości uświetnili swoimi występami laureaci Powiatowego Konkursu Pieśni Religijnej "Śpiewajmy Świętym". Młodzi wykonawcy zaprezentowali pieśni poświęcone św. Janowi Pawłowi II, św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi i wszystkim świętym. Organizatorami konkursu było starostwo powiatowe w Krośnie oraz parafia i Zespół Szkół w Korczynie. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 80 uczestników.

Obchody Dnia Patrona Powiatu były okazją do ogłoszenia wyników i wręczenia nagród, które wraz z gratulacjami zwycięzcom przekazali ks. prałat Edward Sznaj, starosta krośnieński Jan Juszczak i wicestarosta Adolf Kasprzyk.

Starosta tak podsumowywał uroczystości: - "Życie jest piękne, kiedy pasterzem naszym jest Pan. Życie jest piękne kiedy mamy takiego mocarnego Świętego Patrona". Mocarny, silny i skuteczny, Święty, który i młodych i starszych uczy, jak w trudach codzienności dochodzić do doskonałości. My jako samorząd powiatu krośnieńskiego staramy się pamiętać naukę i przesłanie naszego patrona poprzez jego obraz w sali obrad starostwa, pamiątkową tablicę w holu, czy też organizowanie tego konkursu, którego ideą jest śpiewanie świętym przez młodych, pełnych energii życia i czystości. Wdzięcznym sercem w imieniu samorządu powiatu pragnę wszystkim podziękować, że jesteście wspólnie z nami, aby radować się śpiewem i budować siebie nawzajem. Dziękuję ks. kustoszowi, że po raz kolejny tak życzliwie nas przyjął. Dziękuję również wszystkim uczestnikom, opiekunom i rodzicom, za Waszą obecność, za śpiew i za przygotowanie młodych artystów. Pozostaję w nadziei, że za rok znów się tak licznie spotkamy - mówił starosta.

Podziękowania starosta przekazał także wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości: komisji konkursowej, dyrektorom i pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Zespołu Szkół w Korczynie.
 
Laureaci konkursu:

Kategoria szkoły podstawowe kl. I - III:
- I miejsce: Magdalena Gazda (Węglówka),
- II miejsce: Weronika Wietecha (Kobylany),
- III miejsce: Alicja Kubas (Klimkówka).

Wyróżnienia: Aleksandra Wierdak (Kobylany); Julia Kozioł (Korczyna).
 
Kategoria szkoły podstawowe kl. IV - VI:
- I miejsce: Paulina Półchłopek (Korczyna),
- II miejsce: Filip Czopowik (Iwonicz),
- III miejsce: Milena Dziepak (Krościenko Wyżne).

Wyróżnienia: Karolina Szarota (Rymanów); Natalia Bęben (Korczyna).
 
Kategoria gimnazja:
- I miejsce: Marlena Szmyd (Krościenko Wyżne),
- I miejsce: Gabriela Winnicka (Jaśliska),
- II miejsce: Sabina Mercik (Krościenko Wyżne),
- III miejsce: Aleksandra Dyszkowska (Dukla).

Wyróżnienia: Milena Wacławska (Sieniawa); Aleksandra Krygowska (Przybówka); Julia Bondaronek (Moderówka).

Kategoria szkoły ponadgimnazjalne:
- I miejsce: Klaudia Rymarz (Korczyna),
Wyróżnienia: Kamila Łoś (GOK Iwonicz - Zdrój); Sylwia Widz (ZS przy OKiW OHP Iwonicz); Barbara Szumańska (ZS w Iwoniczu).

eb/red./pd

  • autor: eb/red./pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?