KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Trwa stabilizacja osuwiska w Pietruszej Woli

Trwa stabilizacja osuwiska w Pietruszej Woli Fot. archiwum

W Pietruszej Woli jezdnia drogi osunęła się do dna doliny powodując przesunięcie koryta potoku na całej szerokości osuwiska. Osuwisko zniszczyło przepust drogowy, zagraża także słupom linii energetycznej. Rozpoczęła się stabilizacja osuwiska.

REKLAMA


Osuwisko powstało na zboczu doliny potoku Merla w ciągu drogi powiatowej nr 1940R Przybówka - Rzepnik - Bratkówka w Pietruszej Woli. Rozpoczyna się ponad drogą, na skarpie i schodzi do dna doliny potoku. Biegnąca przez jego obszar droga powiatowa jest zniszczona na odcinku około 70 m. Jezdnia drogi osunęła się do dna doliny powodując przesunięcie koryta potoku na całej szerokości osuwiska. Osuwisko zniszczyło przepust drogowy, zagraża także słupom linii energetycznej. Odcinek drogi jest prowizorycznie remontowany, jednak jest to zabezpieczenie tymczasowe.

Powiat krośnieński rozpoczął inwestycję polegającą na stabilizacji osuwiska.

Stabilizacja całego osuwiska wraz z odbudową odcinka drogi pozwoli na rozwiązanie problemu. Powiat realizuje zadanie na podstawie pełnej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej i techniczno-budowlanej. Koszt inwestycji oszacowano na 1 896 517 zł, z czego dofinansowanie z MSWiA wynosi 1 517 213 zł.

Zakres planowanych robót obejmuje m.in. roboty przygotowawcze (usunięcie drzew i krzewów, prace rozbiórkowe), roboty drogowe i drenażowe (prace ziemne, odwodnienie korpusu drogowego, wykonanie podbudowy, nawierzchni, roboty wykończeniowe), zabezpieczenie osuwiska (wykonanie konstrukcji oporowej z pali, wzmocnienie skarp przez gwoździowanie) oraz przywrócenie przebiegu koryta potoku.

Wykonawcą prac jest firma REMOST z Dębicy. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec listopada.

eb/pd

  • autor: eb/pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?