KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jaki jest stan powietrza w Jedliczu? Nie będzie pomiarów

Jaki jest stan powietrza w Jedliczu? Nie będzie pomiarów Fot. Google

Burmistrz Jedlicza odmawia wprowadzenia gminnego systemu monitorowania jakości powietrza. Jedlicze ma polegać na stacjach pomiarowych w Krośnie i Jaśle.

REKLAMA


11 sierpnia w Jedliczu odbył się protest przeciw rozbudowie spalarni odpadów. Zobacz: Protestowali przeciwko spalarni w Jedliczu! [ZDJĘCIA]

W dniu protestu Stowarzyszenie Idea Carpathia złożyło w urzędzie gminy Jedlicze dwa wnioski. Pierwszy z nich dotyczył podjęcia przez gminę czynności w celu objęcia monitoringiem stanu powietrza w gminie, drugi był wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej w zakresie czynności jakie gmina już podjęła w tej sprawie.

Stowarzyszenie otrzymało odpowiedź, z której wynika że gmina nie podejmowała do tej pory żadnych dodatkowych czynności w celu monitoringu jakości powietrza z obawy przed... różnicami wyników pomiędzy alternatywną (założoną przez gminę) stacją pomiaru powietrza, a tymi które działają w ramach systemu Państwowego Monitoringu Środowiska.

Jak informuje Idea Carpathia, gmina będzie bazować na informacjach dostarczanych przez Państwowy Monitoring Środowiska, który dostarczać ma informacje z zachowaniem wszystkich wymogów przepisów i norm w tym zakresie. Problem w tym, że najbliższa stacja należąca do PMŚ znajduje się w Krośnie i jest to stacja typu manualnego, a więc taka z której próbka pobierana jest na filtr lub do roztworu i analizowana w terminie późniejszym w laboratorium. Z kolei najbliższa automatyczna stacja pomiarowa znajduje się w Jaśle.

- Mamy spore wątpliwości co do tego, czy pomiary uzyskiwane ze stacji manualnej - których wyniki są siłą rzeczy opóźnione - to wystarczająca metoda pomiaru stopnia zanieczyszczenia powietrza w sytuacji w której w mieście znajduje się spalarnia odpadów niebezpiecznych i konieczna jest bieżąca analiza zanieczyszczenia atmosfery oraz bieżące reagowanie na ewentualne stany zagrożenia - mówi Dariusz Bugiel, przedstawiciel Stowarzyszenia Idea Carpathia.

- Odpowiedź w której burmistrz wprost mówi, że nie zamierza zamontować dodatkowych stacji pomiaru zanieczyszczeń w powietrzu w obawie przed różnicami w wynikach pomiędzy nią a stacjami działającymi w systemie Państwowego Monitoringu Środowiska należy uznać za kuriozalną - dodaje Dariusz Bugiel.

pd

 • autor: pd

31 komentarzy

 • Adaś

  Czy spalarnia zniknie z terenu gminy? Napewno nie. Za duza kasa. Ludzkie życie i zdrowie jest mniej warte niż wpływy dla gminy. Dzieci z astmą, nawotwory i inne badziewia ale co tam kasa, kasa, kasa.

  Zgłoś nadużycie Adaś piątek, 01, wrzesień 2017 12:29 Link do komentarza
 • do j...

  Czy będzie w Jedliczu referendum? łącznica
  lodowisko żłobek teraz spalarnia co robic

  Zgłoś nadużycie do j... piątek, 01, wrzesień 2017 11:06 Link do komentarza
 • Ewas

  A ja zapytam gdzie są ekolodzy, którzy bronili żaby podczas budowy autostrad i chorych drzew w puszczy? Przecież syf ze spalarni ma ogromnie wpływ na środowisko.

  Zgłoś nadużycie Ewas czwartek, 31, sierpień 2017 14:13 Link do komentarza
 • Ggt

  Faktem jest ze spalarnia zabija mieszkanców gminy i okolic. Czemu nie można zlikwidować tej spalarni? Odpowie mi ktoś na to pytanie?

  Zgłoś nadużycie Ggt czwartek, 31, sierpień 2017 14:05 Link do komentarza
 • k

  To trzeba robić wszystko, czy wszystko oprócz badania jakości powietrza?
  "j" Ty możesz się zdecydować?

  Zgłoś nadużycie k czwartek, 31, sierpień 2017 13:57 Link do komentarza
 • j

  Trzeba zrobić wszystko, by spalarnia nie była rozbudowywana i by śmieci z zagranicy nie trafiały do Polski. Szukanie wrogów tam gdzie ich w tej konkretnej sprawie nie ma, jest bezsensem.

  Zgłoś nadużycie j czwartek, 31, sierpień 2017 13:44 Link do komentarza
 • dmk

  W linku pomiary z wczoraj dokonane przez niezależny sensor zanieczyszczeń zakupiony przez Krosno, z godziny 21:00. Stacja najbliżej położona rafinerii i spalarni ma takie fajne wyniki :) http://imgur.com/a/CXVwr

  Zgłoś nadużycie dmk czwartek, 31, sierpień 2017 11:41 Link do komentarza
 • k

  Gdzie są prowadzone? W Jedliczu czy w Jaśle? Czy może Jedlicze to już Jasło?

  Zgłoś nadużycie k czwartek, 31, sierpień 2017 11:37 Link do komentarza
 • Uriel

  @j

  W którym miejscu tytuł i treść artykułu to manipulacja? Na razie mamy oficjalną odpowiedź Pani burmistrz że dodatkowe pomiary nie będą prowadzone. Cytuję: "Mając na uwadze powyższe gmina Jedlicze nie podejmuje dodatkowych działań w celu monitoringu jakości powietrza w Gminie". Argumentami za brakiem monitoringu ma być istnienie stacji Państwowego Monitoringu Środowiska - najbliższe znajdują się w Krośnie i w Jaśle, pierwsza jest stacją typu manualnego druga automatyczna, wszystkie te informacje są publicznie dostępne można znaleźć na stronach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

  Czekam na udowodnienie manipulacji.
  Aha, skoro się Pani tak dobrze zna na temacie, to proszę udowodnić Stowarzyszeniu że są w błędzie. Na razie argumenty oraz dokumentacja są za nimi.
  Aha, jeżeli

  Zgłoś nadużycie Uriel czwartek, 31, sierpień 2017 11:33 Link do komentarza
 • j

  Są prowadzone. Problem polega tylko na tym, by ich rzetelność była kontrolowana przez właściwe służby.

  Zgłoś nadużycie j czwartek, 31, sierpień 2017 11:33 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?