Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Otwieranie gastronomi, obostrzenia i problemy z koncesją. Sądy unieważniają kary nałożone przez sanepid

Soda Pub Rzeszów. Soda Pub Rzeszów. Fot. Wioletta Wiola

Poseł Lewicy Wiesław Buż spotkał się z rzeszowskimi restauratorami. Rozmawiano o pomocy dla branży gastronomicznej. Poruszano również kwestie związane z opłatą koncesji - pomimo braku sprzedaży alkoholu z uwagi na lockdown. Rząd przygotował strategię, która ma zniechęcić właścicieli biznesów do łamania obostrzeń. To wyłączenie z Tarczy Branżowej i Finansowej. Rząd chce również sprawdzić, jakie narzędzia wsparcia widzą dla siebie przedsiębiorcy. Tymczasem WSA orzekł, że ograniczenie wolności gospodarczej nie jest możliwe za pomocą rozporządzenia, bez wprowadzania stanu wyjątkowego.

REKLAMAW piątek, 15 stycznia Poseł Lewicy Wiesław Buż spotkał się z przedstawicielami rzeszowskiej branży gastronomicznej, którzy opisali mu problemy dotyczące niemożności dalszego funkcjonowania.

Jak mówi Gabriel Zajdel, przewodniczący Nowej Lewicy z Krosna, jednym z problemów jest kwestia lokali, które rozpoczęły swoja działalność przed 31 grudnia 2019 co pozbawia ich dostępu do tarczy finansowej.

Rzeszowscy restauratorzy notują od 70 do 90 procent spadku w obrotach, co nie pozwala im pokryć kosztów stałych, nie mówiąc o wypracowaniu zysku.

Problemem jest też konieczność opłacenia koncesji na alkohol, której stawka jest uzależniona procentowo od wysokości sprzedaży. W ubiegłym roku nie mogli sprzedawać alkoholu, a opłatę musieli uiścić. Dlatego Poseł zwrócił się z wnioskiem do władz podkarpackich gmin i miast, w którym zawnioskował o rozwiązanie tego problemu z sugestią odstąpienia od egzekwowania należności z tytułu koncesji, by brak opłaty z uwagi na brak środków nie spowodował wygaśnięcia koncesji dla restauratorów.

Poseł obiecał że zwróci się też do Premiera z interpelacją, w której opisze przedstawione problemy i zawnioskuje o wskazanie przez rząd rozwiązań, które im zaradzą i doprowadzą do właściwego i pilnego skierowania pomocy dla przedsiębiorców.

Gabriel Zajdel przekazał również poradnik dla przedsiębiorców, restauratorów - którzy pomimo obostrzeń w ramach ogólnopolskiej akcji #otwieraMY, postanowili odmrozić swoje branże, bez względu na prawne konsekwencje. Poradnik jest do pobrania - tutaj.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie już orzekł, że ograniczenie wolności gospodarczej nie jest możliwe za pomocą rozporządzenia, bez wprowadzania stanu wyjątkowego. Seryjnie unieważnia decyzje o karach nałożonych przez inspektorów sanitarnych na osoby, które nie przestrzegały obostrzeń.

Otwiera się gastronomia
Restrykcje, które początkowo miały obowiązywać do 17 stycznia, zostały przedłużone do 31 stycznia. Wielu właścicieli firm w tym głównie restauratorów zapowiedziało otwarcie biznesów, mimo obowiązujących obostrzeń.

Zobacz: Na Podkarpaciu otwierają się restauracje i kluby. Przedsiębiorcy będą walczyć z lockdownem

W piątek w rzeszowskich restauracjach Rambla i Soda restauratorzy zorganizowali spotkanie sympatyków Konfederacji dla mieszkańców Rzeszowa.

W spotkaniu uczestniczyli m.in lider podkarpackiego Ruchu Narodowego Tomasz Buczek i Jacek Ćwięka z Korony Grzegorza Brauna. Na spotkanie przybyła policja, jednak po kulturalnej rozmowie z jednym z organizatorów spotkania pod klubem Soda i wylegitymowaniu go (i tylko jego), policjanci odjechali nie podejmując żadnej interwencji w drugim z nich. Oba lokale odwiedziła spora liczba obywateli Rzeszowa. Warunkiem dołączenia do spotkania było zgłoszenie do Klubu Konfederacji.

Kary dla firm, które chcą wznowić działalność w czasie obostrzeń. Rząd przewiduje też pomoc
Tymczasem rząd przygotował strategię, która ma zniechęcić właścicieli biznesów do łamania obostrzeń. "Najdotkliwszą karą dla firm łamiących przepisy będzie wyłączenie z Tarczy Branżowej i Finansowej" - powiedział wicepremier i szef resortu rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Natomiast Olga Semeniuk z MRPiT planuje kolejne instrumenty wsparcia właśnie dla tych przedsiębiorców.

- Przedsiębiorcy, który mimo obostrzeń zdecydują się na otwarcie swojej działalności gospodarczej od przyszłego tygodnia, będą wyłączeni z pomocy, z instrumentów finansowych wsparcia - zarówno z Tarczy Branżowej, jak i Finansowej PRF 2.0 - mówiła również wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Jak podkreśla Semeniuk, przedstawiciele MRPiT w departamencie gospodarki cyfrowej "będą kontaktować się z przedsiębiorcami, grupami, izbami, stowarzyszeniami, które za pośrednictwem portali społecznościowych zapowiedziały swoje szerokie otwarcie od poniedziałku".

Na podstawie rozmów z przedsiębiorcami, resort chce sprawdzić, jakie narzędzia wsparcia widzą dla siebie przedsiębiorcy.

- Chcemy dowiedzieć się bezpośrednio od nich o efektywności uzyskanego wsparcia oraz oczekiwań dotyczących ewentualnych kolejnych transz pomocy - mówi.

  • autor: Redakcja

8 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj