Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Ziemia Krośnieńska nie jest im obca

Łukasz Mendrala z Publicznego Gimnazjum w Iwoniczu-Zdroju oraz  Ilona Pachana z Zespołu Szkół w Iwoniczu zwyciężyli w konkursie wiedzy turystyczno -krajoznawczej „Powiat Krośnieński - Moja Mała Ojczyzna” zorganizowanym pod patronatem starosty krośnieńskiego Jana Juszczaka.  Konkurs odbył się  26 maja w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Dukli.

REKLAMA
Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie”. Na szczęście te słowa Stanisława Jachowicza w bardzo małym stopniu odnoszą się do uczniów, którzy zjawili się dzisiaj (26 maja) w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Dukli.  Schronisko jest bowiem nie to tylko miejscem odpoczynku dla utrudzonego wędrowca, ale także instytucją promującą wśród młodzieży aktywne formy odpoczynku oraz propagującą turystyczne walory krośnieńskiej ziemi.  Takie właśnie cele przyświecały pierwszej edycji konkursu na znajomość powiatu krośnieńskiego.  Znalazły one poparcie w krośnieńskim starostwie, Patronat nad konkursem objął Starosta krośnieński Jan Juszczak, a starostwo ufundowało dla wszystkich uczestników upominki, a dla dwunastu najlepszych zawodników nagrody.

alt

Do udziału w imprezie zgłosiło się 5 drużyn reprezentujących: Publiczne Gimnazjum im. Amelii i Karola Załuskich w Iwoniczu-Zdroju, Publiczne Gimnazjum w Dukli, Zespół Szkół im. rot. Witolda Pileckiego w Iwoniczu, Liceum Ogólnokształcące w Dukli oraz Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu.

Konkurs rozgrywany był w dwóch kategoriach: gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Składał się z trzech części. Pisemny test wyłonił w każdej z kategorii po 6 najlepszych zawodników, którzy w turniejowej formie zmierzyli się w półfinałach, a o zwycięstwo walczyły już tylko najlepsze trójki.

Zawodnicy musieli wykazać się przede wszystkim  znajomością terenu powiatu krośnieńskiego, jego walorów przyrodniczych, kulturowych oraz bogatej historii.

W pojedynku finałowym, w swoich kategoriach, najlepszymi okazali się: Łukasz Mendrala z Publicznego Gimnazjum w Iwoniczu-Zdroju oraz  Ilona Pachana z Zespołu Szkół w Iwoniczu.

Kolejne miejsca zdobyli:
w kategorii szkół ponadgimnazjalnych :

II miejsce – Gabło Krzysztof – LO w Dukli
III miejsce – Torba Miłosz  – LO w Dukli
IV miejsce – Bogusz Gabriel – Zespół Szkół w Iwoniczu
V miejsce – Płodzień Kamil – Zespół Szkół w Jedliczu
VI miejsce - Kosior Sebastian – LO w Dukli

w kategorii gimnazjów:
II miejsce – Kandefer Grzegorz – Publiczne Gimnazjum w Iwoniczu-Zdroju
III miejsce – Grzegorczyk Katarzyna – Publiczne Gimnazjum w Iwoniczu-Zdroju
IV miejsce -  Matyka Gabriela  - Publiczne Gimnazjum w Dukli
V miejsce -  Maj Paweł - Publiczne Gimnazjum w Dukli
VI miejsce – Józefczyk Andrzej - Publiczne Gimnazjum w Dukli

Uczestnicy konkursu nie tylko wykazywali się swoją wiedzą dotyczącą regionu, mogli tę wiedzę jeszcze dodatkowo poszerzyć. W przerwie konkursu zwiedzili ekspozycje w dukielskim muzeum.

Kilkugodzinne spotkanie, podczas którego zawodnicy nie tylko rywalizowali ze sobą, ale również  żywiołowo nagradzali odpowiedzi, walczących dalej kolegów i koleżanek, zakończyła najbardziej oczekiwana w takich imprezach chwila – wręczenie nagród.

Nagrody dla najlepszych uczestników konkursu wręczali: wicestarosta krośnieński Andrzej Guzik i dyrektor Zespołu Szkół w Jedliczu Zygmunt Ginalski.      

Podsumowując konkurs wicestarosta Andrzej Guzikwyraził swój podziw dla uczestników turnieju.. -Walczyliście wspaniale, wykazaliście się wiedzą niepospolitą. Wiedzieliście o takich miejscowościach, o takich szczytach gór i o takich rzekach, które mam tutaj na „ławce rezerwowych uczestników”  pewnie by przysporzyło dużo trudność, żeby je znaleźć. To pierwsza taka impreza turystyczno-krajoznawcza,  ale nie ostatnia. Myślę, że dobrze  przyjmie się w kalendarzu podobnych przedsięwzięć.

alt

Pewność, że nie była to ostatnia taka impreza, miał dyrektor Zespołu Szkół w Jedliczu Zygmunt Ginalski i już zaprosił dzisiejszych uczestników, oraz nieobecne szkoły, na drugą edycję konkursu.

Organizatorem konkursu było Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Dukli, Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu i Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli, a przygotowali go i prowadzili Małgorzata Kusiak i Grzegorz Skwara, przy sędziowskiej pomocy opiekunów startujących drużyn Elżbiety Zadel z Iwonicza, Krzysztofa Maciejewskiego z Iwonicza-Zdroju oraz Grażyny Twardzik z Jedlicza.

 

Ewa Bukowiecka

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj