KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Bezpieczeństwo i EURO 2012

 • autor: Piotr Dymiński
 • czwartek, 23, luty 2012 12:13
 • wielkość czcionki - - + +
 • Wydrukuj

Przygotowania do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 były jednym z tematów Konwentu Powiatów województwa Podkarpackiego. Starostowie obradowali w Krośnie, w Hotelu Nafta. Wśród tematów pojawiły się między innymi: współpraca administracji publicznej, służb, inspekcji i straży na rzecz bezpieczeństwa na terenie województwa podkarpackiego oraz zmiany w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego.

REKLAMA


Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem starosty lubaczowskiego Józefa Michalika, przewodniczącego Konwentu. Następnie głos zabrali gospodarze, czyli starosta krośnieński Jan Juszczak oraz prezydent Krosna Piotr Przytocki.

alt

EURO 2012
Pierwszą część obrad zdominował temat EURO 2012. Mówiono o przygotowaniach województwa do tej imprezy. Głos zabrała wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz – Śmigielska. – Euro to nie jest sytuacją kryzysową, ale jest to niewątpliwie sytuacja, która może być związana z podwyższeniem ryzyka, np. wystąpienia masowych wypadków komunikacyjnych. Do zabezpieczenia województwa przy Euro 2012 przygotowujemy się od momentu, kiedy zapadła decyzja, że Mistrzostwa rozegrane zostaną w Polsce i na Ukrainie mówiła wojewoda. Na Podkarpaciu nie będzie żadnego meczu, ale jesteśmy regionem tranzytowympodkreślała wojewoda - Jeżeli chodzi o infrastrukturę graniczną, to na przestrzeni ostatnich lat, ze swojego budżetu przekazałam kilkadziesiąt milionów złotych na modernizację istniejących przejść granicznych i budowę nowego po to, by upłynnić i poprawić przepustowośćinformowała M. Chomycz – Śmigielska, reprezentująca administracje rządową na terenie województwa.

alt

Służby wojewody są przygotowane i realizują koncepcję zabezpieczenia, polegającą na podwyższeniu gotowości szpitali w rejonach tranzytowych, do dyspozycji będzie śmigłowiec oraz dodatkowe karetki. – Tak, żeby wszyscy kibice i mieszkańcy czuli się bezpiecznie dodała wojewoda.

System ostrzegania
Wśród wielu omawianych tematów przedstawiona została propozycja zakupu przez powiaty specjalnego systemu Informacji Geograficznej (w skrócie GIS ang. Geographic Information System), jako narzędzia pomocnego w sytuacjach kryzysowych.

GIS są efektem rewolucji w geografii dokonującej się w ciągu ostatnich kilkunastu lat, jak również oczywiście wynikiem gwałtownego rozwoju informatyki i metod zarządzania bazami danych (zbiorami informacji). Powstanie systemów GIS jest wynikiem połączenia prac prowadzonych w różnych dziedzinach: geografii, kartografii, geodezji, informatyce i elektronice.

alt
Foto: gis.com

Taki system mógłby być pomocny na przykład w czasie występowania powodzi – Jest to bardzo ciekawy programprzyznał starosta krośnieński Jan Juszczak - O tym, jak bardzo jest potrzebny może świadczyć sytuacja, gdy samorządy borykały się z powodzią, walcząc niemal w „ciemno” z żywiołem. System pozwala kompleksowo rozwiązywać problemy, informując o zagrożeniach, aktualnej sytuacji w terenie. System GIS pozwala określić skale zagrożenia powodzią, przewidzieć, które miejsca mogą zostać zalane, na jakim terenie należy przeprowadzić ewakuację, gdzie wysłać jednostki.

Samorządu powiatowego nie stać na zakup takiego programu indywidualnie, co innego, gdyby wszystkie powiaty przystąpiły równocześnie do programu. Wtedy w skali budżetu powiatu, koszt byłby nieznaczny, wynosiłby prawdopodobnie około – Przedstawiona przez służby wojewody propozycja daje rozwiązania kompleksowe dla województwa, praktycznie za niewielkie pieniądze komentuje Jan Juszczak. Byłoby to około 3 tys. zł. z budżetu każdego powiatu.

Gdybyśmy wspólnie jako powiaty, przystąpili do zakupu programu, wówczas koszt jednostkowy byłby niewielki przyznaje starosta krośnieński - Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Zabezpiecza nas samorządowców przed zagrożeniami i daje spokój oraz bezpieczeństwo mieszkańcom. Istnieje szansa, że wszystkie powiaty na Podkarpaciu będą miały system specjalistyczny GIS, ponieważ posiedzenie zaowocowało jednomyślnym poparciem i przystąpieniem do projektu.

Piotr Dymiński
Foto: Ewa Bukowiecka, gis.com

 • autor: Piotr Dymiński

7 komentarzy

 • Mugol

  Nie ma sprawy NICKu :) Zwróciłem tylko uwagę, że nie chodzi o miejsce rozgrywania zawodów, tylko o "obszar tranzytowy". siła rzeczy dotyczy to bezpieczeństwa mieszkańców i kibiców, a starostowie mogą być tematem zainteresowani. Administracja o tym nie zapomniała, a efekty poznamy wkrótce.

  Z tego Konwentu będzie jeszcze jeden artykuł, w przyszłym tygodniu. Osobna sprawa, osobno potraktowana.

  Zgłoś nadużycie Mugol sobota, 25, luty 2012 11:33 Link do komentarza
 • NICK

  Z Pańskiej relacji wynika że główne tematy narady były dwa. Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe czyli system ostrzegania przed nadciągającą wodą GIS oraz EURO 2012. Wątpiąc zresztą niesłusznie w prawdziwość Pańskiej relacji poprostu nie mogłem uwierzyć, że najwyższe władze województwa zajmują się takimi sprawami. Podkarpacie jest regionem tranzytowym tak samo jak sto innych regionów w Europie gdzie bezpieczeństwa mieszkańców, turystów i kibiców pilnują wyspecjalizowane służby i nawet lepiej by politycy trzymali się od tego z daleka. I tak żaden z uczestników tej narady nie będzie decydował o lokacji sił porządkowych czy medycznych podczas ME. Co do drugiego tematu to szkoda, że nie wpadli na pomysł że skuteczniejszą metodą walki z powodziami jest budowa zbiorników retencyjnych i wałów. Prawdziwym problemem bezpieczeństwa jest stan DK 9 gdzie ludzie tracą zdrowie a czasem nawet życie w wypadkach komunikacyjnych i tu jest poważne zadanie polegające na doprowadzeniu do jak najszybszej budowy S19. Prawdziwym problemem jest brak bezpieczeństwa ekonomicznego mieszkańców wynikający ze zminiejszającej się ilości miejsc pracy w sferze produkcji a skutkujący procesami migracyjnymi które pozycjonują nasz regin jak rezerwuar taniej siły roboczej. Jeżeli Pan Redaktor poczuł się dotknięty poprzednim komentarzem to prosze przyjąć przeprosiny przecież to nie Pan jest odpowiedzialny za jakość i skutki pracy naszych wybrańców.
  pzdr

  Zgłoś nadużycie NICK sobota, 25, luty 2012 10:46 Link do komentarza
 • Marcin_1

  Tez mam taka nadzieje, oby asfalt nie pekal i stadiony otwarto ;P

  Zgłoś nadużycie Marcin_1 piątek, 24, luty 2012 12:38 Link do komentarza
 • Wizek

  Mam nadzieję że nasze podkarpacie zyska coś dzięki Euro.

  Zgłoś nadużycie Wizek piątek, 24, luty 2012 11:30 Link do komentarza
 • Mugol

  Szanowny NICKu, po co tak daleko idące wnioski? Wystarczy przeczytać cały tekst, albo przynajmniej połowę, a nie tylko sam wstęp, żeby wiedzieć o co chodzi: "Euro to nie jest sytuacją kryzysową, ale jest to niewątpliwie sytuacja, która może być związana z podwyższeniem ryzyka, np. wystąpienia masowych wypadków komunikacyjnych. (...) Na Podkarpaciu nie będzie żadnego meczu, ale jesteśmy regionem tranzytowym – podkreślała wojewoda". To czy działania władz i samorządów są odpowiedzialne, czy też są to obawy na wyrost, to już każdy musi sobie sam odpowiedzieć. Tym razem to relacja, a nie publicystyka. Pozdrawiam.
  PD.

  Zgłoś nadużycie Mugol piątek, 24, luty 2012 11:22 Link do komentarza
 • NICK

  Pisze Pan że Wojewoda, Marszałek, Starostowie, Prezydenci z województwa podkarpackiego naradzali się nad bezpieczeństwem na turnieju fudbolowym który będzie się odbywał w innych województwach ? Albo Pańska relacja jest nieprawdziwa albo to jest właśnie matrix gdzie władza jest tak oderwana od rzeczywistości że zajmuje się rozwiązywaniem nieistniejących problemów.

  Zgłoś nadużycie NICK piątek, 24, luty 2012 09:52 Link do komentarza
 • wojj76

  GIS sam w sobie to tylko warstwa prezentacyjna. Kto bedzie wprowadzal dane lub jakie czujniki beda rejestrowaly dane, zeby gis je mogl wyswietlac?

  Starosta ma dobry pomysl, pod warunkiem wprowadzenia systemu czujnikow poziomu wody w calym powiecie - wtedy faktycznie moznaby latwo zarzadzac sytuacja, pod warunkiem odpowiednio gestej sieci czujnikow.

  Dodatkowo, z ciekawszych pod wzledem technicznym rozwiazan, pamietam rozwiazanie dla Telstry w Australii, gdzie system wyznaczal trase przejazdu karetki w zaleznosci od korkow w miescie, ale to juz kosztuje troche wiecej i dla Krosna nie ma sensu. (dla zainteresowanych Telstra identyfikowala korki poprzez pomiar telemetryczny sily sygnalu telefonow komorkowych i spietrzenia w jednym miejscu a potem te dane byly wysylane przez API do ichniego gis-u.).

  A powodz z automatycznymi czujnikami jak najbardziej. Integracja z systemami policji i strazy raczej bedzie trudna ze wzgledow organizacyjnych.

  Ciekawy pomysl. Zdecydowanie lepszy niz ten koszmarny (pod wzgledem finansowym i nie tylko) CDS.

  Zgłoś nadużycie wojj76 czwartek, 23, luty 2012 14:38 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?