KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Kamienny most z Iwonicza wyróżniony

 • autor: Ewa Bukowiecka
 • niedziela, 02, wrzesień 2012 20:45
 • wielkość czcionki - - + +
 • Wydrukuj

Zabytkowy most w Iwoniczu, należący do Powiatu Krośnieńskiego, został wyróżniony w prestiżowym ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku 2011”, zajmując drugie miejsce pod względem popularności. Uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród i wyróżnień odbyła się 29 sierpnia 2012 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.

REKLAMA


alt
Most w Iwoniczu - 2012

Nominacje do tytułu „Modernizacja Roku 2011” otrzymały 922 obiekty budowlane z całej Polski. Jury do finału konkursu zakwalifikowało 105 obiektów, w tym kamienny most z Iwonicza. Celem konkursu jest promocja najciekawszych dokonań polskich budowlańców w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji. W przypadku obiektów zabytkowych jest to dbałość o architekturę, ochrona dziedzictwa kulturowego czy ochrona dóbr kultury współczesnej.

alt

- Nasz most został dostrzeżony przez Kapitułę Konkursu i wyróżniony za dbałość o 200 - letnią tradycję, zachowanie pierwotnych, zabytkowych walorów budowli w połączeniu z nowoczesną konstrukcją i funkcjonalnością – podkreślił Jan Pelczar, członek Zarządu Powiatu, który odebrał nagrodę w imieniu władz powiatu krośnieńskiego i Powiatowego Zarządu Dróg z rąk wiceministra transportu Piotra Stycznia. Warto podkreślić, że most z Iwonicza był pierwszym takim obiektem zgłoszonym w historii tego konkursu – zaznaczył dyrektor J. Pelczar.

alt

Wyróżnienia otrzymali również: Piotr Żółkowski - projektant mostu oraz wykonawca, czyli FPHU „REMOST”  z Dębicy.
Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego przy współpracy Związku Powiatów Polskich i Polskiej Izby Przemysłowo – Handlowej.

Przypomnijmy historię remontu
Kamienny most w Iwoniczu, na potoku Iwonickim, doczekał się pierwszego w swej ponad 200 - letniej historii kapitalnego remontu w 2011 r. Przebudowa obiektu trwała trzy miesiące.

alt

Jednoprzęsłowy most o konstrukcji łukowej stanowi unikatowy zabytek sztuki inżynieryjnej i architektury mostowej epoki baroku, wpisany do rejestru zabytków województwa podkarpackiego. Wzniesiony w 1782 r. przez ówczesnego właściciela Iwonicza, wojewodę wołyńskiego Józefa Salezego Ossolińskiego, jest jednym z najstarszych tego rodzaju zabytków na Podkarpaciu.

alt

Nieprzerwane użytkowanie obiektu, od chwili jego zbudowania po dzień dzisiejszy, przyczyniło się do jego zniszczenia. Jedyną szansą na uratowanie tego wyjątkowego w skali kraju obiektu było przeprowadzenie prac budowlano – konserwatorskich. Nie było to zadanie łatwe z uwagi na zabytkowy charakter. Wszelkie prace na bieżąco musiały być konsultowane z konserwatorem zabytków i  inspektorem nadzoru.

alt

Przebudowa obiektu trwała trzy miesiące. Prace zakończono 30 listopada, natomiast oficjalne otwarcie odbyło się 14 grudnia 2011 r. Prace konserwatorskie obejmowały między innymi: zwiększenie konstrukcji nośnej mostu, odbudowę barierek, konserwację i odbudowę kamiennych balustrad, uzupełnienie ubytków ścian i wykonanie nowych tynków renowacyjnych. Dla zachowania pierwotnego wyglądu obiektu zrekonstruowano  herb „Topór”, datę budowy mostu i marmurową tablicę inskrypcyjną fundatora Józefa Ossolińskiego. Z kolei w ramach prac budowlanych przeprowadzono rekonstrukcję przyczółków, stabilizację koryta rzeki, wykonano nawierzchnię jezdni. Nowym rozwiązaniem jest budowa odrębnej kładki dla pieszych o drewnianej konstrukcji, która wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pieszych.

Wykonawcą inwestycji była firma Remost z Dębicy, prace konserwatorskie przeprowadziła firma Jetika z Krosna. Koszt inwestycji to prawie 1.800 tys. zł.

Ewa Bukowiecka
Fot. archiwum

 • autor: Ewa Bukowiecka

11 komentarzy

 • .

  Kur.a nagroda za jakiś mostek przewężony a droga do cebulandi rozjeba.a w drobny mak i gdzie tu sens tych włodarzy z powiatu, gminy

  Zgłoś nadużycie . niedziela, 16, wrzesień 2012 16:23 Link do komentarza
 • ....

  Ten Pan to podobno byly sołtys który odbiera nagrody. Swiat sie przewrócił dogóry nogami.

  Zgłoś nadużycie .... środa, 12, wrzesień 2012 11:29 Link do komentarza
 • .

  Cytat: "Ten Pan który odbierał nagrodę to główny konstruktor, wykonawca? Czy może ......."
  To największa świnia której się pluje w oczy a ona myśli że to deszcz i dalej się ryje do koryta

  Zgłoś nadużycie . niedziela, 09, wrzesień 2012 22:22 Link do komentarza
 • pan X

  Ciekaw jestem co to za nagroda ;)

  Zgłoś nadużycie pan X wtorek, 04, wrzesień 2012 14:27 Link do komentarza
 • Polak

  Dla wszystkich narzekaczy. Za 2 lata wybory - wybierzcie ludzi z kwalifikacjami i wykształceniem a nie sołtysów, rolników i innych od zarządzania własnym traktorem. W radzie powiatu na palcach jednej ręki można policzyć ludzi po studiach. W samym pewnie zarządzie max 2 osoby z jakimś dyplomem. Rolnicy na rolę a nie do urzędów.

  Zgłoś nadużycie Polak wtorek, 04, wrzesień 2012 13:40 Link do komentarza
 • lol

  Ten "inżynier" ma dobre samopoczucie, ale niech lepiej zobaczy jak wyglądaja dziesiątki dróg pod jego nadzorem. Zgroza

  Zgłoś nadużycie lol wtorek, 04, wrzesień 2012 12:25 Link do komentarza
 • cc

  pan pelczar sam ten most wybudował, że do spijania śmietanki pierwszy?

  Zgłoś nadużycie cc poniedziałek, 03, wrzesień 2012 20:22 Link do komentarza
 • dno

  Powiaty do LIKWIDACJI! kolejna "udana" reforma Buzka po OFE i gimnazjach AWS HAHA

  Zgłoś nadużycie dno poniedziałek, 03, wrzesień 2012 18:29 Link do komentarza
 • Jontek

  Budujemy mosty dla pana starosty.

  Zgłoś nadużycie Jontek poniedziałek, 03, wrzesień 2012 17:15 Link do komentarza
 • Eger

  Brawo dla zarządu starostwa za świetną inicjatywę i odpowiednie poprowadzenie inwestycji!.

  Zgłoś nadużycie Eger poniedziałek, 03, wrzesień 2012 15:05 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?