KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Cyfryzacja w powiecie, przygotuj się na zmiany

  • autor: Ewa Bukowiecka, (puw)
  • piątek, 21, grudzień 2012 13:39
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj

W Polsce rozpoczął się europejski proces cyfryzacji naziemnego sygnału telewizyjnego. Po przełączeniu nadajników z analogowych na cyfrowe mieszkańcy naszego kraju zyskają dostęp do szerokiego wachlarza kanałów publicznych i komercyjnych w znakomitej jakości dźwięku i obrazu, a w przyszłości możliwość uzyskania także innych usług cyfrowych.

REKLAMA


W okresie przedświątecznym Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej przeprowadza wzmożone kontrole w sklepach RTV. Sprawdza czy klienci są prawidłowo informowani o przystosowaniu telewizorów do odbioru telewizji cyfrowej.

 

alt

W sklepach RTV na Podkarpaciu sprzedawane są odbiorniki cyfrowe, które nie są przystosowane do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Potwierdziły to ostatnie kontrole inspekcji m.in. w jednym z mieleckich supermarketów. - mówi Małgorzata Oczoś, Rzecznik Prasowy Wojewody Podkarpackiego.

Zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne właściciele sklepów są zobowiązani do umieszczenia w widocznym i łatwo dostępnym miejscu informacji o przystosowaniu lub nieprzystosowaniu telewizorów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Z dotychczas przeprowadzonych kontroli wynika, że prowadzona kampania informacyjna odnosi zamierzony skutek, ponieważ konsumenci przed podjęciem decyzji o zakupie sprzętu domagają się od sprzedawców fachowej i rzetelnej informacji dotyczącej wymagań technicznych i eksploatacyjnych kupowanego telewizora, a w przypadku zdecydowania się na zakup odbiornika niespełniającego wymogów ustawy zostali o tym fakcie poinformowani, co znalazło udokumentowanie w pobranych  pisemnych oświadczeniach od klientów. – dodaje Małgorzata Oczoś.

Na przełomie listopada i grudnia br. do podkarpackich samorządów został wysłany list wojewody podkarpackiego z prośbą o przekazanie mieszkańcom informacji na temat procesu cyfryzacji telewizji w naszym regionie. Została także przekazana ulotka, w której zamieszono podstawowe informacje na temat wymagań technicznych telewizorów do odbioru telewizji cyfrowej.

Do akcji informacyjnej dotyczącej procesu cyfryzacji włączyło się Starostwo Powiatowe w Krośnie. Szczególnie istotne jest, aby przestrzec osoby starsze przed pochopnymi zakupami sprzętu oferowanego przez przypadkowych sprzedawców.  W momencie przełączenia sygnału analogowego na cyfrowy chcemy udzielić pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym w ewentualnym przekierowaniu lub podniesieniu dotychczasowej anteny, w tym zakresie liczymy m.in. na społeczną pomoc członków Ochotniczych Straży Pożarnych. – informuje Ewa Bukowiecka, Rzecznik Prasowy Starostwa Powiatowego w Krośnie.

Starostwo Powiatowe chce również dotrzeć z informacjami do spółdzielni mieszkaniowych, zakładów usług mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych, które korzystają ze zbiorczych anten do odbioru sygnału naziemnego. Ponieważ nie istnieje żadna baza administratorów i użytkowników takich anten, niezbędna jest pomoc ze strony samorządów w tym zakresie
. – dodaje Bukowiecka. Wytyczne dotyczące modernizacji Antenowych Instalacji Zbiorowych (AIZ) po wprowadzeniu DVB-T dostępne są na stronie www.cyfryzacja.gov.pl.

alt
Nadajnik Rzeszów - Sucha Góra - orientacyjne mapy pokrycia zasięgiem / Emitel

Na w/w stronie dostępne są także inne informacje dotyczące procesu cyfryzacji. Również na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego www.rzeszow.uw.gov.pl uruchomiona została zakładka wyjaśniająca niezbędne kwestie i zawierająca mapę wyłączeń nadajników w poszczególnych gminach.

W województwie podkarpackim naziemne nadajniki analogowe wyłączane będą etapami począwszy od 19 marca 2013 r., a skończywszy na 23 lipca 2013 r.

Od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-20:00 działa bezpłatna infolinia MAiC 800 00 77 88, za pośrednictwem której użytkownicy mogą uzyskać informacje dotyczące odbiorników służących do odbioru telewizji cyfrowej oraz samego procesu cyfryzacji.

Na terenach górskich, podgórskich i zalesionych w okresie przełączenia nadajników analogowych na cyfrowe mogą pojawić się lokalne, przejściowe trudności z dostępem do sygnału cyfrowego. Będą one stopniowo usuwane przez instalację dodatkowych przekaźników - sytuację na bieżąco monitoruje Urząd Komunikacji Elektronicznej, Delegatura w Rzeszowie, ul. Grunwaldzka 17, 35-068 Rzeszów, tel. 178521799.

Przeczytaj także:
Czy Polaków stać na telewizję cyfrową?

Ewa Bukowiecka, (puw)

  • autor: Ewa Bukowiecka, (puw)

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?