Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Piękna kobieta, to kobieta spełniona...

O tym, jaką rolę w życiu kobiety odgrywa makijaż a także o najnowszych trendach w makijażu karnawałowym opowiada Zofia Zielińska- wizażystka, na co dzień pracująca przy kampaniach reklamowych, sesjach zdjęciowych i pokazach mody.


Jak myślisz, co decyduje o pięknie kobiety?
- Hołduję zasadzie, że piękna kobieta, to kobieta spełniona. Zawodowo, jako matka, żona... Od takiej kobiety bije wewnętrzny blask, ciepło w otoczeniu którego każda napotkana osoba chce się grzać. Jednym słowem, o pięknie kobiety decyzuje jej wnętrze.

Pokazanie się światu bez make – up'u jest gorsze od paradowania po ulicy nago,  Nigdy w życiu nie wyjdę z domu bez makijażu, Makijaż to moja druga skóra. To tylko trzy z licznych komentarzy na jednym z internetowych forum. Jaką rolę odgrywa, Twoim zdaniem, makijaż w życiu kobiety?
- Cieszę się, że zadałaś mi to pytanie. Makijaż został stworzony do upiększania, tuszowania naszych niedoskonałości i podkreślania zalet naszej urody w sposób subtelny i niestety niezbyt oczywisty dla każdego. Nie znajduję bowiem zasadności wykonywania makijażu przed wyjściem wyrzucenia śmieci. A o takich przypadkach czytam na wielu forach. O zgrozo! Zmalowana kobieta, bo tak nazywam owe przypadki, to obraz , który dziewczyna daje światu wypisując sobie na twarzy: Mam kompleksy, nie akceptuję siebie! Kobieta taka zakłada maskę. Przedstawia sztuczny obraz siebie- nierzadko misternie wystudiowany, bez którego czuje się naga.

Czy dobrze zrobiony makijaż jest w stanie ukryć mankamenty twarzy? Czy może podnieść naszą samoocenę?

- Makijaż jest narzędziem danym kobietom, który umiejętnie stosowany rysuje obraz naszego wnętrza, a w nim tkwi sekret urody każdej kobiety. Piękny uśmiech, zadbana cera to makijaż szyty na miarę każdej z nas, odpowiedni na każdą okazję i w każdym miejscu!

Na co dzień pracujesz przy produkcjach sesji zdjęciowych do reklam, kobiecych magazynów. Jak długo trwa przygotowanie profesjonalnego makijażu?
- Kolorowe magazyny, piękne okładki, śliczne modelki, kolorowe makijaże. Podziwiamy je na odległość. Przeglądając gazety widzimy fantastyczny efekt końcowy pracy całej ekipy. Makijaż fotograficzny znacznie różni się od tradycyjnego, głównie ze względu na nieruchomość fotografowanego obrazu. Uchwycony w określonej chwili, rejestruje o wiele więcej szczegółów niż obraz poruszający się. Wszystkie twarze mają wiele niedoskonałości, które tolerujemy w życiu codziennym ponieważ nasze oko pozwala na inny stopień tolerancji niż ma to miejsce w przybliżeniu na fotografii.

Mam świadomość, że każda z nas jest ciekawa, ile to trwa?
- Wykonanie profesjonalnego makijażu w trwa około godziny. Troszkę inaczej ma się sprawa w przypadku makijaży na pokazach mody. Najczęściej jest on rozrysowywany na tzw. face chartach i jego odtworzenie twa znacznie krócej. Zdarza się również tak, że wymagane są wielokrotne zmiany make-upu, jak to miało miejsce na odbywającym się w maju Tygodniu Mody w Łodzi, na którym miałam okazję pracować. To już nie lada wyzwanie dla wizażystów.

Czy dziewczyny, które pragną zostać modelkami powinny znać tajniki dobrze zrobionego makijażu?
- W przypadku obecności w świecie modelingu kluczową zasadą jest dbałość o cerę, włosy i paznokcie. Makijaż schodzi na dalszy plan, co często dziwi początkujące dziewczyny. Modelce wizerunek nadaje wizażysta, w zależności od potrzeb sesji lub pokazu. Agencje oczekują od kandydatek na modelki zdjęć bez makijażu. Pierwsze tzw. testy ukazują modelkę bez make-up.

Skoro o pracy mowa... Bardzo często kobiety stają przed dylematem jak się ubrać i pomalować na rozmowę kwalifikacyjną. Strój to podstawa. Powinien być schludny, skromny, klasyczny. A makijaż?
- Zasada pierwszego wrażenia, czyli jak cię widzą, tak cię piszą, nie traci na aktualności. Makijaż w wypadku rozmowy kwalifikacyjnej, pomijając zawody artystyczne, powinien być utrzymany w klasycznej biznesowej konwencji. Pod tym pojęciem rozumiemy stosowanie stonowanych kolorów i umiarkowanie. Tzw. minimalizm.

Zadaniem wizażysty jest aranżacja twarzy. W tym zawodzie na pewno o wiele cenniejszy jest staż praktyczny niż teoretyczna wiedza. Często dyplom szkoły wizażu nie jest gwarancją wysokiej jakości usług. Powiedz zatem jakie predyspozycje powinna posiadać osoba, która pragnie pracować w zawodzie wizażysty?
- Wizażysta to artysta, który maluje uśmiech na twarzach kobiet... Rola makijażysty jest bardzo trudna, wymaga olbrzymiej wiedzy, umiejętności technicznych, staranności, elastyczności i sporej wyobraźni. Aby móc to osiągnąć, osoba musi umieć ocenić czego się od niej oczekuje na sesji lub podczas wykonywania makijażu np. przed ślubem. Nieprawidłowo wykonany makijaż może nie tylko źle zaprezentować osobę, ale w przypadku fotografii, zepsuć efekt pracy całego sztabu ludzi. Wizażysta musi wykazywać się dużą dozą wytrwałości i opanowaniem. Wygląd makijażysty jest odzwierciedleniem jego sposobu pracy i decyduje o dobrym samopoczuciu malowanej osoby.

Plusy i minusy zawodu wizażysty?
- To fantastyczna sprawa, jeśli możemy odnaleźć swoje miejsce w zawodzie, który się kocha i odnosi się w nim sukcesy. Ale jak wiadomo wszystkie dobre rzeczy wymagają poświeceń.Trzeba być przygotowanym na ciągłe zmiany, podróże. W swojej pracy poznałam wielu ciekawych i wartościowych ludzi, którzy tworzą również mój prywatny świat. I to właśnie im dziękuję dzisiaj za to, że są przy mnie na co dzień, że wspierają mnie i wierzą w moje możliwości.

Jakie są aktualne propozycje stylistów-wizażystów jeżeli chodzi o zimowy make-up?
- Jak zauważyłaś, w swojej pracy ogromną wagę przywiązuję do wydobywania indywidualnych cech urody i charakteru danej kobiety. Trendy w modzie dziś są, jutro mijają. Wszystko jest w niej powtarzalne i zatacza kręgi. Każda z Czytelniczek Planety Kobiet pragnie oprócz bycia trendy odnaleźć w owych stylach siebie. Kluczem w makijażu zimowym jest więc otaczające nas światło, które odgrywa istotną rolę w odbieraniu kolorów z otaczającego nas świata w pochmurny dzień. Kiedy promienie słoneczne zostają rozproszone, a światło przybiera odcień szarawy zrezygnuj z ciepłych odcieni i pomadek na rzecz zimniejszych tonacji, np. ciepłe piaskowe beże zastąp chłodniejszymi różanymi bądź kamiennymi odcieniami. Przygotowując się do imprezy, podczas której będzie dominować zimne światło np. świetlówki- nie używaj ciemnych brązujących kosmetyków ponieważ twoja skóra może sprawiać wrażenie sinej. Najkorzystniej wypadają w tym wypadku błękity, turkusy, róże. Zimne ciemne fiolety będą miały wyraźnie wzmocniony kolor, więc uważaj, aby nie przesadzać z ilością kosmetyków w tym odcieniu. Nie zapomnij bardzo dokładnie pokryć korektorem partii pod oczami oraz wszelkich defektów skóry w kolorze czerwonym. Chłodne odcienie kosmetyków nadają makijażowi świetlistości i wyrazistości. Cera przybiera odcień porcelany. Chłodne światło geometryzuje kształty i korzystniej definiuje bryłę twarzy. Najodpowiedniejsze w tym okresie będą więc jasne, chłodne fluidy (w różowej lub porcelanowej tonacji).

A czy możesz nam zdradzić trendy w makijażu karnawałowym?
- Piękna biżuteria i wyjątkowa suknia to w karnawale niewątpliwie ważne elementy każdej kobiety. Ale tylko odpowiedni makijaż sprawi, że będziesz lśnić niczym królowa. Tak jak w zeszłym roku, również i w tym sezonie większość projektantów postawiła na mocny makijaż oczu, w którym główną rolę odgrywają czerń, grafit, brąz, ciemna zieleń oraz fiolet dojrzałej śliwki. Dozwolone są wszelkie wariacje na temat ciemnych smooki eyes jako kwintesencji kobiecości i tajemniczości. Do tego zestawu obowiązkowo świeża, jasna cera. Matowa szminka o intensywnym kolorze od czerwieni wytrawnego wina przez bordo aż do czerni lub usta o pudrowym odcieniu delikatnie podkreślone transparentnym błyszczykiem. Ponieważ jest to propozycja na makijaż wieczorowy, doskonale sprawdzą się tutaj cienie z brokatem dodające dramatyzmu i wymowy makijażowi. W tym sezonie bardzo modne jest mocne zaznaczanie także dolnej powieki przy pomocy kredki (brąz, grafit) lub cieni. Całość uzupełnią sztuczne rzęsy lub kępki, które stały się nieodłącznym elementem makijaży wieczorowych.

Rozmawiała: Ilona Adamska, I.D. Media
Foto. Portfolio Zofii Zielińskiej.
Twórcy: Marcin Wasiołka, Sebastian Cviq, Piotr Piątek

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj