KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Finanse i formalności podczas budowy domu

Proces inwestycyjny jest długotrwały, wymaga załatwienia wielu formalności i dużych nakładów finansowych. Dobre przygotowanie się może zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.

REKLAMA


Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem budowy
Podstawą jest znajomość prawa budowlanego i administracyjnego. To znacznie ułatwi uzyskanie różnego rodzaju zezwoleń i przedzieranie się przez biurokrację urzędów.

Kolejna sprawa to zabezpieczenie finansowe inwestycji. Jeżeli dysponujemy gotówką, to nie ma problemu, jeżeli natomiast musimy skorzystać z kredytu hipotecznego, to trochę czasu musimy poświęcić na znalezienie najbardziej korzystnej oferty. Do wyboru mamy kredyt gotówkowy lub transze wypłacane po realizacji kolejnych etapów.

Kolejny problem dotyczy działki, jej statusu i planów zagospodarowania przestrzennego. To wszystko musimy wiedzieć przed zgłoszeniem budowy do urzędu.

Przed kupnem działki należy sprawdzić w planach zagospodarowania przestrzennego jej status i przeznaczenie. Może okazać się, że nie będziemy mogli na niej wybudować domu, bo znajduje się w strefie ochronnej lub planowana jest tam autostrada. Jeżeli takich przeszkód nie ma, to bez problemu działkę rolną możemy przekwalifikować na budowlaną, koszty zakupu będą znacznie niższe.

W planie zagospodarowania przestrzennego mogą znajdować się także informacje dotyczące możliwej ilości kondygnacji, stopnia nachylenia dachu itp. Jeżeli działka nie jest uwzględniona w planie, musimy wystąpić o warunki zabudowy.

Ważną kwestią jest sprawa uzbrojenia działki, czyli instalacja elektryczna, gazowa i wodno-kanalizacyjna oraz ewentualnie możliwość podłączenia. Brak uzbrojenia to kolejne zgody i podpisywane umowy z dostawcami.


Nowoczesne projekty: Pracownia-projekty.dom.pl

Rozpoczęcie budowy
Skoro wszystko już wiemy, to wydawałoby się, że możemy przystąpić do budowy. Niestety jeszcze nie. Możemy zrobić to dopiero po zgłoszeniu budowy wraz z dołączonym projektem. Jest to wystarczające w przypadku, gdy oddziaływanie domu nie będzie przekraczało granic działki (musi być to zamieszczone w opisie projektu), jeżeli będzie przekraczało, konieczne jest zezwolenie na budowę.

Teraz wystarczy już tylko oznaczyć teren, powiesić tablicę informacyjną i rzeczywiście można przystąpić do realizacji budowy. Oczywiście to nie koniec wszystkich formalności. Kierownik  budowy musi prowadzić dziennik budowy i odnotowywać w nim wszystkie wykonywane prace i każde nadzwyczajne wydarzenie. Jest bardzo ważny w razie reklamacji lub wypadku na budowie.

Jeżeli chcemy, by nasz dom był fachowo wykonany, to najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie inspektora nadzoru, który w naszym imieniu będzie kontrolował jakość wykonywanych prac. Nie jest to duży wydatek (płaca od ilości godzin lub za cały domek), ale warto go ponieść.

Trzeba pamiętać, że instalacje i przyłącza muszą być wykonywane przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami, później musi być dokonany ich odbiór.

Budowa własnego domu to duże wyzwanie organizacyjne i finansowe, ale poświęcony czas odzyskamy mieszkając w domu, który stworzyliśmy zgodnie z własnymi potrzebami i wyobrażeniami.

 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?