KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jakie są koszty eksploatacji klimatyzatora?

Jakie są koszty eksploatacji klimatyzatora? Fot. archiwum ProfiKlima

Z pewnością wiele osób zastanawia się nad zakupem klimatyzatora do swojego mieszkania. Jednakże tym, co ich przed tym zakupem hamuje, to koszt, z jakim nierozerwalnie związana jest praca klimatyzatora.

REKLAMA


Trudno jednoznacznie ustalić, ile może kosztować nas eksploatacja takiego urządzenia klimatyzującego w naszym domu. Tutaj chodzi oczywiście o zużycie prądu, a także niezbędne prace konserwacyjne oraz ewentualne usterki. Nasza wiedza na ten temat bywa nie wystarczająca, aby jednoznacznie zdecydować się na zakup takiego urządzenia. Więc spróbujmy się zastanowić nad tym, ile będzie kosztować nas eksploatacja klimatyzatora w naszym mieszkaniu.

Po co klimatyzator w domu?
Z powodu najczęściej braku odpowiedniej wiedzy na temat klimatyzatorów i ich kosztów, bardzo często rezygnujemy z zakupu klimatyzatora. Tym samym skazujemy się na brak komfortu termicznego, a więc katorgę w czasie upalnych dni, a także odczucie zimna w mroźne wieczory. Klimatyzatory mogą zarówno schładzać nasze mieszkanie, jak również zwiększać w nich temperaturę powietrza, jeśli jest to ich odpowiedni model. Aby móc jednoznacznie określić wydajność takiego urządzenia, a więc koszty eksploatacji, musimy oprzeć się na konkretnych wartościach. Można ogólnie przyjąć, że klimatyzator o mocy chłodniczej 2,5 kW pobiera z sieci elektrycznej mniej więcej 0, 8 kW prądu. Co oznacza, że moc chłodzenia jest w zasadzie prawie trzy krotnie większa niż energia, którą zużyje klimatyzator. Dodatkowo warto zaznaczyć, że sprężarka chłodnego powietrza nie działa w urządzeniu przez cały czas. Można przyjąć, że funkcjonuje ona jedynie przez połowę czasu funkcjonowania urządzenia.

Dokładniejsze obliczenia
Weźmy pod uwagę mieszkanie, na przykład o powierzchni 45 metrów kwadratowych. Klimatyzator włączony przez pół doby - sprężarka pracuje więc przez około sześć godzin. Tym samym zużyje około 4 kW prądu. Tą wartość wystarczy pomnożyć, przez stawkę kilowatogodziny, którą ustala nasz dostawca energii i wyjdzie nam cena, jaką zapłacimy za eksploatację klimatyzacji w ciągu jednego dnia. Tą z kolei można pomnożyć, przez ilość dni w miesiącu, albo roku i już możemy zobaczyć jakie koszty generuje urządzenie klimatyzacyjne, które zamontujemy w naszym mieszkaniu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że te obliczenia dotyczą sytuacji, kiedy urządzenie wyłączone jest na noc, a także w czasie, kiedy jesteśmy w pracy, czy też po prostu nie ma nas w domu. Z pewnością każdy przyzna, że wówczas nie ma sensu pozostawiać tego urządzenia włączonego - nie tylko ze względu na dodatkowe koszty, ale hałas, który tworzony jest w czasie pracy takiego sprzętu.

Jak widać więc, każde wyliczenia są mocno indywidualne i jedyne, co nam pozostaje, to szacunki, bowiem, aby dobrze wyliczyć koszt eksploatacji klimatyzatora, potrzebne jest dość dużo konkretnych danych.

Przygotowano na podstawie danych dostarczonych przez firmę Profiklima specjalizującej się w dostarczaniu najlepszej klimatyzacji do domu i biura.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?