KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Outsourcing - sposób na optymalizację kosztów w firmie

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne Fot. sxc.hu

Wielu pracodawców boryka się z problemem kosztów w firmie. Chcąc uniknąć konieczności opłacania składek za zatrudnianych pracowników, coraz większa część przedsiębiorców poszukuje alternatywnych rozwiązań. Outsourcing jest jedną z możliwości.

REKLAMA


Optymalizacja kosztów w zakładzie pracy to temat nie tylko aktualny, ale również wywołujący wiele emocji zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. Warto zauważyć, że na outsourcingu – wbrew powszechnej opinii - korzystają również ci drudzy. Uelastycznienie struktury zatrudnienia jest idealną opcją dla młodych matek, osób uczących się czy też tych, którzy poszukują pracy jedynie na część etatu. I choć w naszym kraju wciąż outsourcing nie jest tak popularny jak na Zachodzie, to z roku na rok coraz więcej firm zaczyna się nim interesować. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie?

Czym jest outsourcing?
Pojęcie „outsourcing” zostało zaczerpnięte z języka angielskiego i nie ma polskiego odpowiednika. Najprościej mówiąc odnosi się do sytuacji, w której dany pracodawca korzysta ze źródeł zewnętrznych choćby w zakresie pozyskiwania pracowników dla swoich potrzeb. Na takim stanowisku stanął również Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 28 października 2009 roku (V ACa 418/09), wskazując jednocześnie, że umowa, która łączy strony (zainteresowane przedsiębiorstwo i firmę zewnętrzną) jest umową o świadczeniu usług w rozumieniu art. 750 Kodeksu cywilnego.

Minimalizacja kosztów zatrudnienia
To punkt, który interesuje przedsiębiorców najbardziej. Trzeba podkreślić, że w przypadku skorzystania z outsourcingu firma zyskuje podwójnie. Po pierwsze właściciel przedsiębiorstwa nie musi oddelegowywać osoby, która zajmie się rekrutacją, po drugie możliwe jest zminimalizowanie kosztów związanych z samym utrzymaniem pracowników. W takim przypadku to firma zewnętrzna rozlicza się z osobami, które zatrudnia dla swojego klienta. Dodatkowo rozliczenie pomiędzy zamawiającym personel a firmą outsourcingową odbywa się zazwyczaj na zasadzie opłaty za wykonane zadania.

Korzystaj z doświadczenia
Poza kwestiami związanymi z niższymi kosztami, przedsiębiorcy muszą pamiętać o innych zaletach opisywanego rozwiązania. Mowa tu o braku odpowiedzialności za nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji pracowników i możliwości wykorzystania doświadczenia firm, które na co dzień działają w branży HR. Zainteresowany właściciel firmy spotyka się wyłącznie z pracownikami, którzy przeszli wstępną rekrutację i posiadają wymagane wykształcenie lub doświadczenie. Dzięki temu pracodawca może zrezygnować choćby z dodatkowych, wstępnych szkoleń.

Elastyczność w działaniu
Trzeba pamiętać, że pracodawcy, którzy zdecydują się na outsourcing mogą nawiązywać współpracę z wybraną firmą zewnętrzną całoroczną lub tylko sezonową. Wzmożone zapotrzebowanie na zewnętrzną siłę roboczą odnotowuje się zawsze w okresie urlopowym. Z drugiej strony przedsiębiorcy nie rzadko poszukują pracownika na krótkie zastępstwo - choćby w przypadku choroby zatrudnianego na etat. W każdym z tych przypadków pomocą służą zewnętrzne firmy outsourcingowe. Ich zaletą jest czas reakcji - podejmują działania mające na celu znalezienie odpowiedniego pracownika niezwłocznie po otrzymaniu zamówienia.

Tak czy nie dla outsourcingu?
Choć firm, które oferują wynajem pracowników z roku na rok przybywa, to część specjalistów zastanawia się, czy optymalizacja kosztów jest rzeczywistą potrzebą podmiotów zatrudniających, czy raczej chwilową modą. Trzeba wskazać, że w krajowych warunkach koszty pracy, jak i odpowiedzialność podmiotu zatrudniającego za pracownika są tak duże, że bardziej prawdopodobnym jest, że za decyzjami firm stoją czynniki ekonomiczne i czysta kalkulacja. Duża konkurencja na rynku wśród firm zewnętrznych powoduje jedynie, że znacząco podnosi się poziom oferowanych przedsiębiorcom usług.

Artykuł został przygotowany przez firmę Inwenta.

  • autor: Redakcja

1 komentarz

  • Doradca VoiceConnect

    Zachęcam do współpracy wszystkich tych, którym zależy na optymalizacji kosztów oraz pozyskiwaniu nowych klientów. Na tle konkurencji wyróżniamy się przede wszystkim spersonalizowaną komunikacją oraz indywidualnym podejściem do klienta. Poza tym posiadamy nowoczesny system, który umożliwia segmentację potencjalnych klientów, co też znacznie ułatwia nasze działania promocyjne oraz dotarcie do odpowiednich osób. Szczegóły naszej oferty dostępne na stronie voiceconnect.pl/oferta/

    Zgłoś nadużycie Doradca VoiceConnect poniedziałek, 11, grudzień 2017 13:37 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?