KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Jak pozyskać środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne

Uproszczona procedura zakładania firmy czy niższa, preferencyjna stawka składek dla początkujących przedsiębiorców to czynniki, dzięki którym część osób rozważa rozpoczęcie pracy na własny rachunek. A jak pozyskać środki na start?

REKLAMA


Niemal każdy przedsiębiorca może opowiedzieć o trudach prowadzenia firmy i kłodach rzucanych pod nogi osób ambitnych, które chcą samodzielnie wypracować swoją pensję lub tworzyć miejsca pracy. Z drugiej strony warto zauważyć, że sytuacja zmienia się na lepsze. Uproszczenie procedury zakładania firmy, kredyty na preferencyjnych warunkach czy liczne dotacje kierowane do przyszłych właścicieli firm zachęcają do działania. Współcześnie niemal każdy, kto ma dobry pomysł na biznes i odrobinę inicjatywy, może skorzystać z jednej z form wsparcia finansowego. A te, co warto zauważyć, kierowane są do osób w różnych wieku i o różnym doświadczeniu zawodowym. Prezentujemy pięć najbardziej popularnych źródeł finansowania inwestycji.

Wyrównać szanse
Osoby dotknięte bezrobociem mogą skorzystać z licznych programów, które ukierunkowane są na ich aktywizację. Własna firma to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy nie mają szansy na znalezienie pracy w miejscu zamieszkania. O dotację starać można się w urzędzie pracy, w którym jest się zarejestrowanym. Najbardziej skorzystają osoby, które bezrobocie dotyka przez dłuższy czas, gdyż to one traktowane są priorytetowo. Z ich punktu widzenia istotnym jest, że taka pomoc - przelew na konto firmowe w wysokości nawet 20 tysięcy złotych - może być pomocą bezzwrotną. Dobry biznesplan, pasja i zaangażowanie w własny projekt może być tu podstawą sukcesu i szansą na konkurencyjność w branży, gdyż już na początku odpada konieczność opłacania rat kredytu bankowego.

Przedsiębiorczość w Unii Europejskiej
Mieszkańcy naszego kraju, jako członkowie Wspólnoty Europejskiej, mogą starać się o częściowe finansowanie zakładanej działalności gospodarczej ze środków unijnych. Co ważne, pula pieniędzy dostępna jest na założenie firmy w wielu sektorach, co oznacza, że ta forma skierowana jest praktycznie do każdej przedsiębiorczej osoby, które chce pracować na własny rachunek. Wiek nie ma tu znaczenia - o dotację wystąpić mogą zarówno absolwenci szkół wyższych, jak i osoby po 50. roku życia. Ponadto, poza wparciem finansowym, liczyć można na inne formy pomocy. Zainteresowane osoby mogą uzyskać profesjonalne wsparcie merytoryczne lub zgłosić chęć udziału w szkoleniach, które podnoszą wiedzę i umożliwiają uzyskanie odpowiedzi na pytania bezpośrednio związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Połączyć pomysł z funduszami
Na poszukiwanie inwestora lub tak zwanego Anioła Biznesu decydują się przede wszystkim osoby młode, które swoją działalność chcą związać z internetem. Dobry, innowacyjny pomysł, który nie jest obarczony ryzykiem to kusząca propozycja dla tych, którzy dysponują wolnym kapitałem. Aby jednak przekonać ich do swojej wizji, ważny jest sposób zaprezentowania głównej idei. Liczy się nieszablonowość i precyzyjne dotarcie do potencjalnych zainteresowanych. I choć może wydawać się to trudne, trzeba pamiętać, że korzyści rekompensują włożony wysiłek. Przede wszystkim nie trzeba rozważać kredytu bankowego czy innej, zwrotnej pomocy nawet jeżeli jest ona przyznawana na preferencyjnych warunkach.

Crowdfunding, czyli wspiera społeczność
Rozwój mediów społecznościowych nie pozostał bez wpływu na realizowanie marzeń o własnej firmie. Z crowdfundingu również korzystają głównie ludzie młodzi, którzy doskonale orientują się w wirtualnej przestrzeni. Na czym polega ta metoda? W tym wypadku przyszły przedsiębiorca nie ma pewności, że jego pomysł zostanie doceniony i wsparty, gdyż to poszczególni użytkownicy platformy crowdfundingowej samodzielnie decydują, kogo i jaką kwotą chcą wesprzeć. Co w zamian? Poza satysfakcją każdy z takich "inwestorów" może liczyć na drobny upominek, choćby w postaci reklamowego gadżetu lub zaproszenia na event. Taka forma inwestowania - co warto podkreślić - pozwala potencjalnym konsumentom zapoznać się z jeszcze nieoferowaną usługą lub produktem i przez to wpływać na jego ostateczny kształt.

W tradycyjny sposób
Popularnym i jednym z najbardziej klasycznych sposobów pozyskania gotówki na start jest oczywiście kredyt bankowy. W dobie innych, bardziej opłacalnych form finansowania biznesu podpisanie umowy z instytucją finansową można uznać za ostateczność. Z pewnością takie rozwiązanie jest idealne dla tych wszystkich, którzy z pewnych względów nie mogą starać się o dotację z urzędu pracy lub środków przekazywanych z Unii Europejskiej. Trzeba jednak pamiętać, że wniosek o kredyt powinien być podparty nie tylko odpowiednim zabezpieczeniem, ale przede wszystkim solidnym, realnym biznesplanem. I choć banki z rezerwą podchodzą do przyszłych przedsiębiorców, to z pewnością warto spróbować. Realizacja marzeń o firmie i niezależności w połączeniu z doskonałym pomysłem może się opłacić.

Jan Boniecki
Artykuł został przygotowany przy współpracy z serwisem KontoFirmowe24.pl specjalizującym się w finansowych aspektach działalności małych i średnich firm.

 • autor: Redakcja

1 komentarz

 • firstcityfinance@hotmail.com

  Witaj!

  Czy potrzebujesz pomocy finansowej?

  Stosuje się do wszystkich rodzajów pożyczek i dostać pieniądze pilnie!

  * Spotkania w ilości w zakresie od 1.000 dolarów do $ 50.000.000,00
  * Stopa procentowa jest na poziomie 3%
  * Wybierz od 1 do 40 lat spłaty.
  * Wybierz między miesięcznych i rocznego planu spłaty.
  * Warunki elastyczności kredytów.

  Wszystkie te plany i więcej, prosimy o kontakt.

  Imię i nazwisko: Adres: Kraj: Kwota potrzebna: Czas trwania: Numer telefonu: Miesięczny dochód:

  firstcityfinance@hotmail.com

  szczerze
  zarządzanie

  Zgłoś nadużycie firstcityfinance@hotmail.com wtorek, 15, lipiec 2014 10:41 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?