KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rusza 14. edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Do 1 czerwca można się zgłaszać do konkursu organizowanego przez firmę doradczą EY. Przedsiębiorcy mogą startować w trzech kategoriach: Produkcja i Usługi, Nowe Technologie / Innowacyjność oraz Nowy Biznes. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału EY World Enterprenuer of the Year w Monte Carlo, u boku przedsiębiorców z całego świata. Udział w konkursie jest bezpłatny. Organizatorem i audytorem konkursu jest firma doradcza EY Polska.

REKLAMA


Do tej pory w polskiej edycji EY Przedsiębiorca Roku wzięło udział ponad 1100 uczestników, z których wyłoniono 158 finalistów i 13 zwycięzców. To liderzy polskiej przedsiębiorczości. - EY wierzy w siłę i potencjał polskich przedsiębiorców - w ich umiejętności, determinację w działaniu, otwartość na świat, a przede wszystkim docenia ich wkład w rozwój polskiej gospodarki. Szukamy inspirujących ludzi biznesu, osobowości, o których świadczą nie tylko wypracowane przychody, ale pasja do codziennej pracy, spójna wizja siebie i swojej firmy oraz zmotywowane zespoły, które za nimi stoją. W konkursie pomagamy im opowiedzieć historie swoich sukcesów, tak, by stały się inspiracją dla innych - mówi Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska.

Dla dojrzałych przedsiębiorców i dla twórców start-upów
Konkurs odbywa się w trzech kategoriach, dających szansę na promocję przedsiębiorcom o różnym profilu biznesowym. Do kategorii Produkcja i Usługi mogą się zgłaszać osoby zarządzające firmami funkcjonującymi na polskim rynku od co najmniej pięciu lat, z przychodami ze sprzedaży przekraczającymi 20 mln zł. Kategoria - Nowe Technologie / Innowacyjność - przeznaczona jest dla przedsiębiorców, których firmy specjalizują się w nowoczesnych rozwiązaniach lub takich, w których innowacyjne zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala wyprzedzać konkurencję na danym rynku. Kandydaci startujący w tej kategorii muszą działać na polskim rynku przynajmniej dwa lata, a przychody ze sprzedaży powinny przekraczać 5 mln zł. W trzeciej kategorii - Nowy Biznes - mogą startować twórcy młodych firm, które działają na polskim rynku od dwóch do pięciu lat.

Droga do finału
W konkursie może wziąć udział właściciel, współwłaściciel lub twórca przedsiębiorstwa, który aktywnie uczestniczy w zarządzaniu polską, prywatną firmą. Kandydat może, ale nie musi zgłaszać się samodzielnie - może być także nominowany przez inną osobę. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz aplikacyjny, który jest dostępny na stronie internetowej www.przedsiebiorcaroku.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 czerwca. Rozstrzygnięcie 14. edycji nastąpi w listopadzie.

- Konkurs EY Przedsiębiorca Roku przede wszystkim daje szansę na sprawdzenie siebie. W codziennym pędzie nie ma zbyt wielu okazji, żeby przyjrzeć się swojemu biznesowi i określić miejsce, w którym się znajdujemy. To także znakomita szansa na poznanie innych twórców firm w Polsce i za granicą, na spotkanie z mentorami i liderami opinii. Nie bez znaczenia jest też aspekt promocyjny. Konkurs stwarza okazję do wykorzystania obecności w czołowych mediach ekonomicznych, co  bez wątpienia buduje rozpoznawalność właścicieli firm oraz marek, które stworzyli - argumentuje Bartłomiej Smolarek, Partner w dziale Doradztwa Transakcyjnego EY, Audytor Konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

Zwycięzca polskiej edycji będzie również reprezentował nasz kraj podczas światowego finału EY World Entrepreneur of the Year w czerwcu 2017 roku w Monte Carlo, rywalizując z laureatami z około 60 krajów. To z kolei daje możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń z przedsiębiorcami z całego świata, kontakt z twórcami największych globalnych marek oraz dostęp wiedzy specjalistów EY.

- Obserwując konkurs od jego pierwszej edycji w 2003 roku, przyglądam się zmianom towarzyszącym codzienności polskich przedsiębiorców. Przez te wszystkie lata, dzięki nim nasza gospodarka konsekwentnie się rozwijała i z roku na rok rosła. W tym czasie zmieniał się profil działalności krajowych firm. Przedsiębiorcy z Polski zaczęli wychodzić ze swoim biznesem na rynki europejskie i międzynarodowe. Miarą prawdziwego sukcesu w skali globalnej jest przejmowanie zagranicznych przedsiębiorstw, co udaje się coraz większej liczbie polskich firm. Dlatego wierzę, że z każdym rokiem przybliżamy się także do sukcesu w międzynarodowym finale konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Pierwszym krokiem jest oczywiście start w polskiej edycji, do czego gorąco zachęcam - mówi Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Programu EY Przedsiębiorca Roku, a wcześniej przez dwanaście lat Przewodniczący Jury konkursu.

Zwycięzców polskiej edycji wyłania niezależne od firmy EY Jury. W jego skład wchodzą wybitne osobistości polskiego biznesu oraz rotacyjnie zwycięzcy poprzednich edycji konkursu. Tegorocznego laureata wyłonią:

- Jerzy Koźmiński - Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności,
- Leszek Czarnecki - Przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Holding,
- Andrzej Dębowski - Prezes Ustka Apartamenty,
- Marcin Iwiński - Przedsiębiorca Roku 2008, Wiceprezes Zarządu CD Projekt,
- Jacek Siwicki - Prezes Enterprise Investors,
- Krzysztof Pawiński - Przedsiębiorca Roku 2011, Prezes Grupy Maspex Wadowice,
- Ewald Raben - Przedsiębiorca Roku 2012, Prezes Grupy Raben,
- Andrzej Wiśniowski - Przedsiębiorca Roku 2013, Twórca firmy WIŚNIOWSKI,
- Adam Krzanowski - Przedsiębiorca Roku 2014, Prezes Grupy Nowy Styl,
- Paweł Buszman - Przedsiębiorca Roku 2015, Prezes Zarządu American Heart of Poland.

Zwycięzcą pierwszej polskiej edycji w 2003 roku został Krzysztof Pawłowski (Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu). W 2015 roku Przedsiębiorcą Roku został Paweł Buszman (American Heart of Poland). Wśród laureatów poprzednich edycji znaleźli się także: Zbigniew Sosnowski (Kross), Tadeusz Winkowski (Quad/Graphics), Maciej Duda (Polski Koncern Mięsny DUDA), Dariusz Miłek (CCC), Michał Kiciński i Marcin Iwiński (CD Projekt), Piotr Mikrut (Śnieżka), Ryszard Florek (FAKRO) Krzysztof Pawiński (Grupa Maspex), Ewald Raben (Grupa Raben) Andrzej Wiśniowski (WIŚNIOWSKI) oraz Adam Krzanowski (Grupa Nowy Styl).

Partnerami konkursu EY Przedsiębiorca Roku są: PKO Bank Polski, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Gazeta Wyborcza, Harvard Business Review Polska, TOK FM, Grupa Wirtualna Polska i money.pl oraz Wyborcza.biz i TVN24 BiS.

as/ey

  • autor: as/ey

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?