KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jak długo BIK przechowuje dane o pożyczkobiorcach?

Biuro Informacji Kredytowej jest firmą, która na zlecenie innych podmiotów przechowuje i udostępnia dane o pożyczkobiorcach i kredytobiorcach. Aktualnie z baz BIK korzystają banki, firmy pozabankowe, a także SKOK-i. Jak długo BIK przechowuje dane o ich klientach?

REKLAMA


Bazy Biura Informacji Kredytowej są kojarzone głównie z bazami dłużników. Jednak w rzeczywistości BIK zawiera zarówno informacje o dłużnikach, jak i osobach terminowo spłacających zobowiązania. To pozytywne i negatywne informacje, które mogą pomagać w pożyczeniu pieniędzy, ale też utrudniać uzyskanie pożyczki czy kredytu.

Jak długo nasze dane znajdują się w BIK?
- gdy spłaciliśmy nasze zobowiązanie terminowo - informacje mogą być usunięcie wraz ze spłatą ostatniej raty kredytu, ale mogą być też przechowane na okres maksymalnie 5 lat po wyrażeniu zgody na przetwarzanie naszych danych w BIK - zgodę taką wyrażamy przy zaciąganiu pożyczki,
- gdy mieliśmy opóźnienie w spłacie, które przekroczyło 60 dni - dane w BIK będą przechowywane przez okres 5 lat.

Czy dane z BIK można usunąć?
Wiele osób mających negatywne wpisy w BIK zastanawia się, czy dane te można usunąć i brać pożyczki normalnie. Niestety, nie jest to możliwe.

Skorygowanie albo usuniecie danych w Biurze Informacji Kredytowej możliwe jest tylko w kilku przypadkach. Dotyczy to głównie sytuacji, gdy dane są nieprawdziwe albo nieaktualne. Możemy też cofnąć wcześniej wyrażoną zgodę na przetwarzanie naszych danych, ale tylko wtedy, gdy zobowiązanie spłaciliśmy w terminie.

Pozytywna historia kredytowa się opłaca!
Zasadniczo, w BIK warto być. Dotyczy to osób terminowo spłacających zobowiązania. Dla nich pozytywna historia kredytowa jest korzystna, ponieważ pozwala na łatwiejsze uzyskanie kolejnych pożyczek i kredytów. Nie musimy nawet dostarczać żadnych dokumentów potwierdzających nasze dochody.

Gdy jednak nasza historia kredytowa będzie negatywna, wtedy najczęściej otrzymamy odmowę. Dotyczy to głównie banków, które dokładnie sprawdzają swoich klientów. Bardziej liberalne warunki mają z kolei firmy pożyczkowe działające pozabankowo - oferują one pożyczki bez BIK, ale są one dość drogie. Zobacz także jak to wygląda w Hiszpanii: https://www.hoope.io/

 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?