KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Zmiany w VAT od 2017 roku

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Druk VAT-7 jest podstawowym narzędziem stosowanym przez podmioty profesjonalne do składania odpowiednich informacji do urzędów skarbowych. Przesyłany co miesiąc, stanowi ważny dowód działalności czynnych podatników VAT. Niestety w Polsce mamy do czynienia z dość dużą luką podatkową, a przychody budżetowe są zdecydowanie mniejsze niż powinny być według prognoz i wyliczeń. Wynika z tego, że rozwija się tak zwana szara strefa oraz dość licznie pojawiają się procedery tak zwanych karuzel podatkowych. Większość działań niezgodnych lub na granicy prawa wykrywana była do tej pory na tyle późno, że wielu strat nie dało się odzyskać. Rok 2017 był więc rokiem zmian, a wszystko po to, by uszczelnić system podatkowy i usprawnić postępowania prowadzone przez urzędy skarbowe. Co zmieniło się w zakresie VAT?

REKLAMA


E-nowoczesność i elektroniczne deklaracje
Jedną z kluczowych zmian jest forma, w jakiej mają być przesyłane dokumenty do skarbówki (w tym druk VAT-7). Duża liczba dokumentów, problemy z ich przetwarzaniem oraz magazynowaniem skłoniły ustawodawcę do wprowadzenia nowoczesnych form komunikacji z urzędami. Chodzi o wykorzystywanie połączeń internetowych. W ramach nowej e-administracji informacje w ramach VAT-7 mają być przygotowywane wyłącznie w formie elektronicznej i przesyłane przez przedsiębiorców online.

Ze względów bezpieczeństwa uruchomiono specjalne programy i aplikacje mające służyć składaniu dokumentów. Podatnicy nie muszą więc obawiać się o swoje informacje poufne. Ministerstwo zapewnia, że posiada odpowiednie doświadczenie w gromadzeniu dokumentów w formie elektronicznej, a sposoby zabezpieczenia połączeń uniemożliwiają dostęp do danych osobom nieupoważnionym.

Zwiększenie wpływów do budżetu bez zmiany stawek VAT
W ramach informacji podawanych przez Ministra Rozwoju i Finansów Mateusza Morawieckiego na razie nie są planowane zmiany w stawkach VAT. Zwiększenie wpływów budżetowych ma wynikać bezpośrednio z wprowadzonych rozwiązań - tj. szybszej kontroli dokumentacji w wersji elektronicznej oraz błyskawicznego wykrywania nieścisłości przez system. Przy zastosowaniu najnowszych technologii ewentualne niepożądane działania podatników mają być wykrywane bardzo szybko, uniemożliwiając jednocześnie rozwój karuzel vatowskich. Co więcej, same postępowania mają trwać dużo krócej i prowadzić do szybkiego ukarania przedsiębiorców prowadzących działalność niezgodnie z prawem.

Nowe rozwiązania Split Payment
W ramach kolejnych zmian w 2018 roku planowane jest wprowadzenie Split Payment, które już dziś nazywane jest rewolucją w VAT. Jest to tak zwany mechanizm podzielonej płatności. Polega na tym, że przedsiębiorca będzie posiadać co najmniej dwa rachunki bankowe. Jeden zwykły, a drugi zarezerwowany specjalnie dla podatku VAT. Kupujący przelewając zapłatę za towar czy usługę będzie przekazywać płatność na dwa konta - kwotę netto na rachunek przedsiębiorcy, a należny podatek na oddzielne konto dla podatku. Przedsiębiorca będzie miał ograniczony dostęp do rachunku podatkowego, ale nie będzie ponosił kosztów związanych z prowadzeniem tego rachunku. Początkowo będzie to procedura dobrowolna.

Pierwotnie projekt przewidywał wprowadzenie nowej formy rozliczeń już od stycznia 2018, jednak zaczną one obowiązywać najprawdopodobniej dopiero od 1 kwietnia 2018 roku. Do tej pory są jednak wątpliwości czy przedsiębiorcy oraz instytucje, a przede wszystkim banki będą gotowe na to rozwiązanie w tak krótkim czasie.

 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?