KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jakie jest ryzyko związane z pożyczaniem bez zdolności kredytowej?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Ogólnie przyjęło się, że otrzymanie pożyczki bez zdolności kredytowej i sprawdzania baz dłużników nie jest możliwe. Należy jednak rozróżnić tutaj dwie różne kwestie. Pierwszą z nich jest zdolność kredytowa według definicji przyjmowanej przez banki, druga zaś to zdolność kredytowa w odniesieniu do firm pozabankowych.

REKLAMA


W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia ze zdolnością kredytową w sensie teoretycznym: bank po prostu przy doborze określonych, można powiedzieć arbitralnych kryteriach, ocenia czy należymy do grupy klientów zasługujących na zaufanie.

W przypadku pożyczek pozabankowych pojęcie zdolności kredytowej ma charakter o wiele bardziej praktyczny. Najczęściej firmy pożyczkowe nie zaglądają nam w konto i nie żądają żadnych dokumentów potwierdzających nasze dochody. Ocena własnej zdolności kredytowej należy więc do nas samych: to my musimy być w stanie określić, jaką kwotę pożyczki będziemy w stanie spłacić.

Czy pożyczanie nie mając zdolności kredytowej jest sensowne?
W skład tak zwanej zdolności kredytowej według praktycznej definicji tego pojęcia wchodzą przede wszystkim takie czynniki, jak nasze dochody, wydatki a także przewidywane dochody w przyszłości. Czy zarabiając na przykład 2 tysiące złotych miesięcznie i nie mając pewności co do tego, że będziemy posiadać zatrudnienie w najbliższych miesiącach warto decydować się na pozabankową pożyczkę bez sprawdzania zdolności kredytowej w BIK z miesięczną ratą wynoszącą 400 zł i okresem spłaty wynoszącym 24 miesiące? Ekspertyzy analityków https://www.zgasryzyko.pl/pozyczki-chwilowki-online/bez-bik-dla-zadluzonych/ wskazują z całą pewnością, że jest to wysoce ryzykowne.

Co prawda, współczesne firmy pozabankowe nie stosują tak rygorystycznych form polityki windykacyjnej, jak ma to miejsce w przypadku banków: jeżeli więc będziemy mieli problemy z terminową spłatą naszego zobowiązania, pożyczkodawca najpewniej zaproponuje rozłożenie kredytu na większą ilość rat, czasowe zawieszenie jego spłaty lub po prostu kolejną pożyczkę przeznaczoną na regulację aktualnego zadłużenia.

Postępując w ten sposób znacząco zwiększamy jednak ryzyko popadnięcia w tak zwaną spiralę zadłużenia, czyli problem, z którego statystycznie naprawdę trudno jest się potem wykaraskać.

Jak można się zabezpieczyć pożyczając bez sprawdzania baz dłużników?
Jeśli koniecznie potrzebujemy zastrzyku gotówki a jednocześnie mamy świadomość, że przy bilansie naszych dochodów i wydatków możemy mieć problemy z jej spłatą, warto poczynić kilka kroków w celu zabezpieczenia się przed negatywnymi konsekwencjami.

- Pierwszy z nich to po prostu racjonalizacja naszych miesięcznych wydatków: nawet jeżeli mamy wrażenie, że wydajemy stosunkowo mało, z pewnością znajdą się obszary, w których możliwe są oszczędności.

- Druga kwestia to możliwie jak najdłuższy okres spłaty. W ten sposób zapewniamy sobie po prostu więcej czasu na zwrot zadłużenia. Jak znaleźć najlepszą ofertę pod tym względem? Możemy skorzystać na przykład z internetowych narzędzi do porównywania ofert pożyczek pozabankowych.

- Warto również rozejrzeć się za innymi rozwiązaniami pozwalającymi na redukcję kosztów pożyczki. W przypadku chwilówek najlepszą opcją będzie darmowa pożyczka, która jest obecnie niemal standardowo oferowana przez firmy pozabankowe nowym klientom.

Postępując racjonalnie i uważnie porównując ze sobą oferty dostępnych produktów pożyczkowych możemy umożliwić sobie terminową spłatę pożyczki bez weryfikacji BIK nawet wówczas, gdy stan naszych finansów osobistych pozostawia sporo do życzenia.

  • autor: Redakcja

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?