Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl

 

Jakie jest ryzyko związane z pożyczaniem bez zdolności kredytowej?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Ogólnie przyjęło się, że otrzymanie pożyczki bez zdolności kredytowej i sprawdzania baz dłużników nie jest możliwe. Należy jednak rozróżnić tutaj dwie różne kwestie. Pierwszą z nich jest zdolność kredytowa według definicji przyjmowanej przez banki, druga zaś to zdolność kredytowa w odniesieniu do firm pozabankowych.

REKLAMA


W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia ze zdolnością kredytową w sensie teoretycznym: bank po prostu przy doborze określonych, można powiedzieć arbitralnych kryteriach, ocenia czy należymy do grupy klientów zasługujących na zaufanie.

W przypadku pożyczek pozabankowych pojęcie zdolności kredytowej ma charakter o wiele bardziej praktyczny. Najczęściej firmy pożyczkowe nie zaglądają nam w konto i nie żądają żadnych dokumentów potwierdzających nasze dochody. Ocena własnej zdolności kredytowej należy więc do nas samych: to my musimy być w stanie określić, jaką kwotę pożyczki będziemy w stanie spłacić.

Czy pożyczanie nie mając zdolności kredytowej jest sensowne?
W skład tak zwanej zdolności kredytowej według praktycznej definicji tego pojęcia wchodzą przede wszystkim takie czynniki, jak nasze dochody, wydatki a także przewidywane dochody w przyszłości. Czy zarabiając na przykład 2 tysiące złotych miesięcznie i nie mając pewności co do tego, że będziemy posiadać zatrudnienie w najbliższych miesiącach warto decydować się na pozabankową pożyczkę bez sprawdzania zdolności kredytowej w BIK z miesięczną ratą wynoszącą 400 zł i okresem spłaty wynoszącym 24 miesiące? Ekspertyzy analityków https://www.zgasryzyko.pl/pozyczki-chwilowki-online/bez-bik-dla-zadluzonych/ wskazują z całą pewnością, że jest to wysoce ryzykowne.

Co prawda, współczesne firmy pozabankowe nie stosują tak rygorystycznych form polityki windykacyjnej, jak ma to miejsce w przypadku banków: jeżeli więc będziemy mieli problemy z terminową spłatą naszego zobowiązania, pożyczkodawca najpewniej zaproponuje rozłożenie kredytu na większą ilość rat, czasowe zawieszenie jego spłaty lub po prostu kolejną pożyczkę przeznaczoną na regulację aktualnego zadłużenia.

Postępując w ten sposób znacząco zwiększamy jednak ryzyko popadnięcia w tak zwaną spiralę zadłużenia, czyli problem, z którego statystycznie naprawdę trudno jest się potem wykaraskać.

Jak można się zabezpieczyć pożyczając bez sprawdzania baz dłużników?
Jeśli koniecznie potrzebujemy zastrzyku gotówki a jednocześnie mamy świadomość, że przy bilansie naszych dochodów i wydatków możemy mieć problemy z jej spłatą, warto poczynić kilka kroków w celu zabezpieczenia się przed negatywnymi konsekwencjami.

- Pierwszy z nich to po prostu racjonalizacja naszych miesięcznych wydatków: nawet jeżeli mamy wrażenie, że wydajemy stosunkowo mało, z pewnością znajdą się obszary, w których możliwe są oszczędności.

- Druga kwestia to możliwie jak najdłuższy okres spłaty. W ten sposób zapewniamy sobie po prostu więcej czasu na zwrot zadłużenia. Jak znaleźć najlepszą ofertę pod tym względem? Możemy skorzystać na przykład z internetowych narzędzi do porównywania ofert pożyczek pozabankowych.

- Warto również rozejrzeć się za innymi rozwiązaniami pozwalającymi na redukcję kosztów pożyczki. W przypadku chwilówek najlepszą opcją będzie darmowa pożyczka, która jest obecnie niemal standardowo oferowana przez firmy pozabankowe nowym klientom.

Postępując racjonalnie i uważnie porównując ze sobą oferty dostępnych produktów pożyczkowych możemy umożliwić sobie terminową spłatę pożyczki bez weryfikacji BIK nawet wówczas, gdy stan naszych finansów osobistych pozostawia sporo do życzenia.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj