KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Bank odmówił kredytu. Co robić?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Dla wielu osób głównym argumentem za skorzystaniem z oferty firm pożyczkowych są mniejsze niż w przypadku banków wymagania.

REKLAMA


Uzyskanie kredytu finansowego może sprawić problemy. Przy ocenie zdolności kredytowej banki są bowiem dość rygorystyczne, a lista potencjalnych powodów odrzucenia wniosku jest długa. Na otrzymanie decyzji odmownej muszą przygotować się przede wszystkim osoby zatrudnione na umowę-zlecenie lub o dzieło, emeryci i renciści oraz ci z nas, którzy dopiero wchodzą w dorosłość. Przyjrzyjmy się więc przyczynom negatywnego rozpatrzenia wniosku i dowiedzmy się, co zrobić, gdy bank nie chce przyznać nam finansowania.

Niskie dochody
Ci z nas, którzy nie mogą pochwalić się wysokimi dochodami, zwykle nie otrzymują kredytu bankowego. Rekomendacja T mówi, że łączna wysokość wszystkich miesięcznych dochodów kredytu nie powinna przekroczyć ½ sumy dochodów gospodarstwa domowego wnioskodawcy. Firmy pożyczkowe do tej zasady nie muszą się stosować, dzięki czemu rozpatrując wnioski nie są tak rygorystyczne jak banki. Mimo tego przed podpisaniem umowy warto zastanowić się, czy dane zobowiązanie będziemy w stanie spłacić.

Umowa cywilno-prawna
Niektóre banki w ogóle nie udzielają kredytów osobom, które swoim pracodawcą są związane jedną z umów cywilno-prawnych. Inne z kolei nie odrzucają ich wniosków z automatu, jednak mają wobec nich wymagania wyższe niż w przypadku klientów zatrudnionych na umowę o pracę. Dla firm z sektora pozabankowego rodzaj umowy jest mniej ważny. Bardziej istotna jest zaś regularność i pewność dochodów w okresie, w którym pożyczkodawca będzie spłacał zobowiązania.

Brak pracy
Niechętnym okien analitycy bankowi patrzą również na wnioski osób niepracujących, a utrzymujących się z rent, emerytur lub świadczeń socjalnych. Te źródła dochodów mogą zaś być podstawą do przyznania pożyczki pozabankowej. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie firmy je respektują. By złożyć wnioski w instytucjach, które ich nie odrzucą, warto korzystać z internetowych porównywarek.

Nieodpowiedni wiek
Decyzję odmowną od banku mogą otrzymać zarówno młodzi klienci, jak i wnioskodawcy w wieku emerytalnym. Jak jednak wygląda sytuacja w sektorze pozabankowym? O jednoznaczną odpowiedź jest trudno, bo poszczególne firmy mają bardzo różną politykę. Niektóre udzielają pożyczek klientom w wieku od 18 lat bez górnego limitu, inne zaś wymagają ukończenia co najmniej 21 roku życia. Górny limit wieku waha się natomiast od 60 do 100 lat. Podstawą do przyznania pożyczki seniorowi jest zwykle emerytura lub renta. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule na stronie: https://www.finanovacash.pl/gdzie-pozycza-rencisci/.

Niekorzystna historia
Jeśli ze spłatą poprzednich zobowiązań nie radziliśmy sobie zbyt dobrze, bank niemal na pewno odrzuci nasz wniosek. Przed przyznaniem finansowania sprawdza nasz profil w BIK-u oraz biurach informacji gospodarczych, dowiadując się o wszystkich niespłaconych długach. Czy niekorzystna historia kredytowa dla klientów firm pożyczkowych będzie równie poważną przeszkodą? Zazwyczaj tak. Mimo wszystko w sektorze pozabankowym znajdziemy także oferty adresowane do osób zadłużonych. Z dotarciu do nich pomogą porównywarki.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?