KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Zamiast "kanapki z niczym", pudełko ze zdrową sałatką - czyli jak jedzą studenci

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Nowy rok akademicki rozpocznie się już niebawem. Okres studiów to dla wielu młodych ludzi czas zmian i kolejny krok ku wejściu w dorosłość. Część z nich wyjeżdża z rodzinnych stron, zmienia otoczenie i zaczyna nowy etap w życiu. O studenckim życiu krążą już legendy, głównie w związku ze studencką dietą. Na szczęście w ostatnim czasie mit głodnego studenta gotującego parówki w czajniku i jedzącego "kanapki z niczym" zaczyna się zmieniać.

REKLAMA


Dieta studentów pod lupą
Zadaniem konkursowym tegorocznej IV edycji "Konkursu Żywieniowego" NHW dla studentów i absolwentów, było sprawdzenie nawyków żywieniowych wybranej grupy (w tym studentów), z uwzględnieniem spożywania przez nią odpowiednich porcji. Z analizy nadesłanych prac wyłaniają się optymistyczne wnioski. Zdecydowana większość badanych osób zdaje sobie sprawę ze złych nawyków żywieniowych i dąży do ich poprawy. Zmiany te obserwuje się także wśród studentów.

- Już rosnące zainteresowanie naszym konkursem świadczy o chęci pogłębiania wiedzy na temat prawidłowego odżywiania, a wiedza prezentowana przez studentów jest obiecująca. Warto podkreślić, że laureatami konkursu są nie tylko studenci i absolwenci wydziałów typowo żywieniowych uczelni medycznych - mówi Katarzyna Zadka, Specjalista ds. Żywienia Nestlé Polska S.A.

Najczęstsze błędy żywieniowe
Mimo rosnącej świadomości żywieniowej, większość studentów popełnia podobne błędy w codziennej diecie. Jednym z nich jest pomijanie śniadań - młodzi ludzie często uczą się do późna, podjadają podczas nauki i nie mają ochoty na pożywne śniadanie. - To duży błąd, ponieważ śniadanie powinno być pierwszym posiłkiem w ciągu dnia i dostarczać aż ¼ całodziennej energii, niezbędnej do prawidłowego działania organizmu - zauważa Katarzyna Zadka. - Jeśli pomijamy poranny posiłek, zmuszamy nasz organizm do pracy w warunkach głodu, bez odpowiedniego wsparcia - dodaje ekspertka.

Kolejnym problemem w studenckiej diecie jest zbyt mała ilość warzyw i owoców, a to one są źródłem błonnika, witamin i składników mineralnych. Z prac nadesłanych w ramach konkursu można wywnioskować, że studenci dodają je do posiłków sporadycznie, natomiast spożywają za to zbyt dużo tłuszczów nasyconych.

Młodzi przyznają również, że posiłki spożywają o nieregularnych porach. Często potrafią nie jeść nic do wieczora, przez co ich kolacje są zbyt obfite. Jednym z najczęściej wymienianych przez studentów powodów jest brak czasu. - Nieregularne spożywanie posiłków skutkuje gwałtownymi wahaniami poziomu glukozy we krwi, a to z kolei wypływa na nasze samopoczucie, wydajność i koncentrację. Czyli również na efektywność nauki, a to przecież dla studentów powinno być bardzo ważne - mówi Katarzyna Zadka.

Czas na lunch boxy!
W wielu pracach konkursowych studenci jako alternatywę dla żywności typu fast food, proponowali przygotowywanie posiłków w domu i zabieranie ich ze sobą. - Wbrew pozorom przygotowanie takich dań nie musi być czasochłonne i męczące - podsumowuje Katarzyna Zadka. - Mogą to być nieskomplikowane kanapki, zabrany ze sobą jogurt naturalny i owoce, czy sałatka z surowych warzyw z dodatkiem jajka czy pokrojonej w kostkę szynki. Warto pamiętać również o odpowiednich porcjach, co aktywnie promowaliśmy w tegorocznej edycji konkursu NHW - dodaje.

Lunch boxy to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż jedzenie na mieście - nie jest to bez znaczenia dla studentów, którzy mają ograniczone budżety. A w myśl zasady "jesteś tym, co jesz", warto zwracać uwagę na codzienną dietę, by poprawić swoje samopoczucie i łatwiej przyswoić wiedzę.

zh

  • autor: zh

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?