KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Po raz pierwszy zaprezentowany zostanie złoty skarb odkryty w 2015 roku!

"Dwa Oblicza", to Festiwal Archeologiczny, który odbędzie się w "Karpackiej Troi" już po raz piąty. W programie znajdują się już stałe punkty jak obóz z licznymi atrakcjami i pole bitwy. Tym razem przyjechać ma rekordowa liczba odtwórców, a ponadto w Skansenie po raz pierwszy zostanie zaprezentowany niedawno odkryty złoty skarb.

REKLAMA


W tym roku w dniach 21-23 sierpnia na terenie skansenu archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła, odbędzie po raz kolejny Festiwal Archeologiczny "Dwa Oblicza".

Impreza będzie się odbywała zarówno na słynnym grodzisku, jak i w Parku Archeologicznym znajdującym się u jego stóp, gdzie znajdzie się obóz i pole bitwy.

Swój przyjazd zapowiedziała rekordowa ilość odtwórców z Polski i kilku krajów Europy, którzy stworzą niepowtarzalne widowisko przenoszące nas do czasów, kiedy kształtowało się Państwo Polskie.

Zwiedzający znajdą się w obozie wiernie odtwarzającym realia sprzed 10 wieków, wśród wojów, ubranych w historyczne stroje kobiet.

Bitwa
podczas Festiwalu dojdzie do wielkiej bitwy dwóch armii.  Po walce zapłonie stos pogrzebowy i odbędą się tajemnicze, starożytne obrzędy związane z wędrówką poległych wojowników.

Złoty skarb
Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany skarb złotych bransolet znalezionych w pobliżu Karpackiej Troi. Zobacz: Rolnik znalazł skarb ze złota. Przekazał go Muzeum Podkarpackiemu w Krośnie.

Odkrycie to stało się wielką sensacją ostatnich tygodni, skupiającą uwagę mediów. Pokazywane publiczności po raz pierwszy złote wyroby, wykonane przez starożytnych jubilerów około 3500 lat temu wiążą się z ludnością, która jako pierwsza ufortyfikowała wzgórze w Trzcinicy.

Skansen
Oprócz atrakcji festiwalowych w czasie jego trwania goście będą mogli zwiedzić Skansen wraz z grodziskiem, zobaczyć wystawę stałą poświęconą jego dziejom, a także wielokrotnie nagradzany film "Trzcinica-Karpacka Troja". Ponadto będą mogli wspiąć się na 40 metrową wieżę widokową zlokalizowaną w najwyższej części wzniesienia. Z wieży rozciąga się rozległy widok na Kotlinę Jasielską, ciemne pasma Beskidów wzdłuż granicy ze Słowacją, otoczoną czcią w czasach pogańskich świętą górę Liwocz, a przy dobrej pogodzie nawet na ośnieżone szczyty Tatr.

Festiwal co roku przyciąga dużą liczbę gości z kraju i zagranicy, ponieważ jest imprezą wyjątkową o ogólnoeuropejskim znaczeniu w dodatku odbywającą się w tak niezwykłym miejscu jakim jest Skansen Archeologiczny w Karpackiej Troi.
 
Zobacz relację z ubiegłego roku: Dwa oblicza "Karpackiej Troi".

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?