KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Zagros. Irańskie Góry Ognia" - spotkanie z podróżnikami

Prelekcja Łukasza Supergana "Zagros. Irańskie Góry Ognia" zakończy 7 grudnia tegoroczną edycję Krośnieńskich spotkań z podróżnikami.

REKLAMA


Zagros to potężny łańcuch górski ciągnący się przez całe terytorium Iranu, od granicy z Turcją po Ocean Indyjski. To największe góry między europejskimi Alpami, a afgańskim Hindukuszem, sięgające swoimi szczytami powyżej 4000 metrów. Pokryte w większości przez pustynie i półpustynie, zamieszkiwane są przez wiele narodów i grup etnicznych mało poznanych i rzadko opisywanych w Europie.

Jesienią 2014 roku nasz gość wyruszył pieszo przez góry Zagros w drogę liczącą ponad 2300 km. Z niewielkim plecakiem, minimalnym zestawem sprzętu i jedną parą butów szedł, chcąc dotrzeć do mieszkańców tych gór - ostatnich irańskich koczowników, do dziś wędrujących ze swoimi stadami w poszukiwaniu pastwisk. Przemierzając pustynie i wysokie góry zmagał się z upałem, śniegiem, mrozami, psami pasterskimi i... irańską bezpieką. Palił potajemnie opium, dyskutował nad trudną historią kraju, słuchał opowieści o marzeniach młodych Irańczyków.

Na swojej drodze wielokrotnie znajdował schronienie u mieszkańców Zagrosu, słuchając ich opowieści o współczesnym Iranie. Złożyły się one na obraz kraju niezwykłego, pełnego sprzeczności, niuansów, zaskoczeń, bardzo odmienny od znanego nam, Europejczykom. Po 76 dniach wędrówki stanął na wybrzeżu oceanu, jako pierwszy człowiek w historii przechodząc cały łańcuch gór Zagros.

Spotkanie z podróżnikiem odbędzie się w poniedziałek, 7 grudnia 2015 r., o godzinie 18.00 w Piwnicy PodCieniami, ul. Rynek 5, w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Łukasz Supergan - w ciągu kilku lat podróży odwiedził prawie 40 krajów Europy i Azji. Realizuje projekty długodystansowych wędrówek górskich i nizinnych. Dwukrotnie (2004 i 2013) przeszedł pieszo łuk Karpat. Spędził ponad 2 lata w Azji, odwiedzając m. in. Iran, Irak, Pakistan, Syberię i Azję Centralną. W 2013 roku samotnie pokonał 4000 km, wędrując pieszo z Warszawy do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Dwukrotnie wyróżniony nagrodą Kolosy za wyczyn roku 2004 i 2013. Samotne przejście gór Zagros otrzymało też nominację do nagrody National Geographic Traveler. Prowadzi bloga www.lukaszsupergan.com

dp/MRZwk

  • autor: dp/MRZwk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?