KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

KineDok w K15 w 2017 roku

Film pt. "Cambridge" w reżyserii Eldora Traykova. Film pt. "Cambridge" w reżyserii Eldora Traykova. Fot. arc KineDok

Klub K15 zaprasza na nowe projekcje filmów dokumentalnych w ramach projektu KineDok. Najbliższe wydarzenie już 15 marca.

REKLAMA


Po sukcesie pokazów KineDok w 2016 roku czekają nas projekcje nowych filmów dokumentalnych w ramach tej alternatywnej platformy dystrybucyjnej - pokazy odbywają się poza salami kinowymi, w kawiarniach, pubach, galeriach sztuki, w małych i dużych miastach w Polsce. Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

W 2016 projekcje KineDok odbyły się w 27 miejscach na terenie 24 polskich miast, łącznie było 280 projekcji, które zgromadziły około pięciotysięczną widownię.

W tym roku zobaczymy 17 filmów, w ponad 20 lokalizacjach na terenie całego kraju. W Krośnie partnerem KineDok jest Klub K15 (ul. Krakowska 15). Już 15 marca o godz. 20 odbędzie się pierwsza projekcja filmu pt. "Cambridge" w reżyserii Eldora Traykova.

Podobnie jak rok temu, także teraz zobaczymy filmy z krajów europejskich zrzeszonych w ramach KineDok, a więc z Czech, Słowacji, Chorwacji, Rumunii, Węgier, Polski i Norwegii, w tym roku dołączyła także Bułgaria. Pora przedstawić tegoroczne tytuły, które jak zwykle w przypadku filmów dokumentalnych portretują rzeczywistość - tę widzianą z szerszej perspektywy - społeczeństw, mniejszości narodowych, uchodźców i tę widzianą z bliska, z intymnej perspektywy głównego bohatera/bohaterów.

Wśród najnowszych produkcji pokazywanych w ramach KineDok wyraźnie widać aktualną problematykę, zobaczymy więc filmy poruszające temat uchodźców ("Oni", "Wyższa konieczność"), mniejszości narodowych ("Cambridge", "FC Roma", "Królowa ciszy"), temat komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej ("Para na wodzie", "Wujek Tony, trzej głupcy i służba bezpieczeństwa"), współczesnym europejczykom przyglądają się filmy "Turystyka!" i "Przeterminowane". Na drugim biegunie tematycznym są filmy kameralne, pokazujące losy indywidualnych bohaterów i ich historie ("Księżycowy spacer z dziadkiem", "5 października" "Dzieci Kaina", "Wolni").

W środę (15 marca) w Klubie K15 zobaczymy film pt. "Cambridge". Dokument w poruszający sposób przedstawia codzienne życie mieszkańców najbiedniejszego zakątka Unii Europejskiej.

Bułgarska wioska Dolni Tsibar znajdująca się w północnej części kraju, jest nazywana "romskim Cambridge", gdyż dominująca w wiosce ludność romska szczególny nacisk kładzie na edukację, a młodzież może pochwalić się relatywnie wysokim poziomem wykształcenia. Znakomita bułgarska reżyserka rejestruje rok z życia małej wiejskiej szkoły podstawowej, w której nauczyciele starają się, pomimo braku środków, zapewnić dzieciom jak najlepszy poziom nauczania. Poprzez dokumentalną obserwację autorka wprowadza nas dyskretnie w życie całej społeczności: dzieci, rodziców, nauczycieli, którzy dzielą się swoimi historiami, planami na przyszłość i marzeniami. Przedstawiona w filmie szkoła pozornie jest taka sama jak inne szkoły, różnica polega na tym, że uczęszczają do niej dzieci romskie, które wciąż w społeczeństwie są traktowane, jak obywatele drugiej kategorii i doświadczają dyskryminacji w wielu aspektach życia.  

Głównym organizatorem projektu KineDok jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych, "Krakowskiego Festiwalu Filmowego".

red.

  • autor: red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?