KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Krośnie

Po raz czternasty z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich od 8 do 15 maja obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - w tym roku pod hasłem "Biblioteka. Oczywiście!" Celem wydarzenia jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa.

REKLAMA


"Chcemy, by biblioteka postrzegana była przez ludzi jako instytucja na trwale wpisana w pejzaż kulturowy, zatem hasło "Biblioteka. Oczywiście!" ma wzmocnić ten przekaz. Hasło odpowiada także na pytanie "Jaka instytucja pozwala zaspokoić różnorodne potrzeby w zakresie uczestnictwa w kulturze?". Zmieniające się bowiem funkcje bibliotek w ostatnich latach pozwalają na zwiększenie zakresu działań biblioteki publicznej; można w niej nie tylko czytać i obcować z książką, ale też obejrzeć wystawę czy film, nauczyć się języka, spotkać z przyjaciółmi, śpiewać, poznać nowoczesne technologie oraz zdobyć wszelkie potrzebne informacje i partycypować w jej (biblioteki) działaniach. Biblioteka to taka przestrzeń dla czytelnika w każdym wieku, każdego wyznania i koloru skóry, gdzie może się w pełni realizować w zakresie edukacji kulturalnej i uczestnictwa w kulturze" - piszą inicjatorzy obchodów Tygodnia Bibliotek.

Również krośnieńska biblioteka proponuje w tym czasie szereg działań skierowanych do mieszkańców Krosna.

8 maja (czytelni główna) odbędzie się wykład Agaty Warywody pt. "Poszukuj, twórz, dziel się! - 10 narzędzi internetowych przydatnych w pracy bibliotekarza". O godzinie 15.00 w filli nr 6 zaplanowano projekcję filmu "Zaginiona dziewczyna".

9 maja o godz. 9 z najmłodszymi krośnianami spotka się Marcin Brykczyński, pisarz i tłumacz książek nie tylko dla dzieci. Ekwilibrysta językowy i mistrz słowa. Zajmował się też (wierszowaną) publicystyką. Autor licznych zbiorów wierszy i opowiadań dla najmłodszych, m.in. "Jak się nie bać ortografii?", "Czarno na białym i biało na czarnym", "Ni pies, ni wydra", "Skąd się biorą dzieci?", "Co się kryje w sercu na dnie?" oraz "W każdym z nas są drzwi do nieba".

W tym samym dniu uczniowie klas szóstych będą mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat filmu w międzyszkolnym  konkursie pn. "Książki na małym i dużym ekranie", który odbędzie się w filii nr 4.

10 maja zarówno w oddziale dla dzieci, jak i filii nr 1 dzieci zaprezentują swoje umiejętności aktorskie w konkursach recytatorskich ph. "Majowe wierszowanie".

11 maja w czytelni głównej o godz. 9.30 będzie można będzie przypomnieć sobie twórczość Astrid Lindgren i obejrzeć przedstawienie w wykonaniu aktorów Teatru Urwis pt. "Pipi Wędrowniczka", natomiast w filii nr 7 dzieci z klas drugich sprawdzą swoja wiedzę w konkursie ph. "ABC wiedzy o książce i bibliotece". W filii nr 4 o godz. 16 z kolei będzie miało miejsce uroczyste spotkanie z dziećmi ze szpitalnego "Bajkowego Kącika", z ich rodzicami i terapeutami. W programie występ teatrzyku "Molki" w inscenizacji "Bajka i niegroźnym smoku", a po nim bibliotekarze w przebraniach klaunów będą czytać zgromadzonym gościom i bawić się z dziećmi. 11 maja w filii i nr 1 o godz. 10 będzie miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu kreatywnego pisania pod hasłem "Przygoda w bibliotece".

W nocy z 12 na 13 maja odbędzie się w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej VI edycja Nocy w Bibliotece, w tym roku pod hasłem "ZOONOC". Ze zbiorów i oferty biblioteki będzie można korzystać do godz. 24.00.

W programie m.in. czytanie książki "Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt" Doroty Sumińskiej, zajęcia plastyczne, gry i zabawy dla dzieci, quizy, koncert karaoke, nauka zumby, a także kiermasz książki za 1 zł, specjalna oferta dla czytelników wypożyczalni głównej i wypożyczalni oddziału dla dzieci (możliwość otrzymania bezpłatnej karty czytelnika i otrzymania konta VIP).

We wszystkich siedmiu filiach KBP i oddziale dla dzieci codziennie od 8 do 15 maja będą się odbywać zajęcia edukacyjne, lekcje i warsztaty dla dzieci i młodzieży nawiązujące m.in. do historii książki, ale również promujące działalność i ofertę bibliotek, bo to "Biblioteka. Oczywiście"!. Osoby odwiedzające w tym czasie placówki KBP będę mogły także obejrzeć okolicznościowe wystawy książek.

Zobacz także: Noc w bibliotece już 12 maja

mm/red.

  • autor: mm/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?