KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Noc Kupały, czyli Sobótka nad Wisłokiem już 25 czerwca

Krzikopa. Krzikopa. Fot. materiały prasowe

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza i Restauracja Wyszynk zapraszają na 14. Wielokulturową Sobótkę nad Wisłokiem, która odbędzie się 25 czerwca na placu przy ul. Okrzei 1.

REKLAMA


Zapach ziół rozlewa się na bezmiar łąk w ciepły miłosny czas. Przy brzegach skrzy się płomień ognisk i niesie się gwar rozmów, śmiechów, muzyki. Zmieniają się ludzie, a tradycja wciąż żywa i trzeba jej uczynić zadość. I tak, jak kiedyś sobótkę palano, tak znów spotkać się można tuż przy Wisłoku, aby radować się i bawić.

Wydarzenie rozpocznie się około godziny 16. Do wieczora muzycznie rozgrzewać publiczność będą Grupa Wokalna Zespołu Pieśni i Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie, Folklórna Skupina Stropkovčani ze Stropkova oraz Studio Piosenki SWING. Ich występy będą przeplatane prezentacją tańców i strojów polskich w wykonaniu grupy taneczno-kabaretowej Artyści za Dychę.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół wydobywający z tradycyjnych "śpiywek" ich naturalne piękno i pompujący w nie ogromną dawkę energii, nowych brzmień i rytmów. Połączenie polki z elektro i kubańskim clave, śląskiego walczyka z motywami bałkańskimi i heavy metalem, oberka z rytmem D'n'B brzmią w jego wykonaniu dziwnie jedynie na papierze. Dla krośnieńskiej publiczności wystąpi Krzikopa.

Tuż po zakończeniu koncertu zapraszamy do korowodu, którym przejdziemy nad brzegi Wisłoka, gdzie odbędzie się sobótkowe widowisko w wykonaniu Grupy Maskarada. Jak będzie wyglądało? - To jeszcze tajemnica, ale jedno jest pewne. Aby je rozpocząć, potrzeba nam panien, co wianki uplotą i wrzucić je w nurt rzeki nie będą się bały. Mamy nadzieję, że licznie przybędziecie i wspólnie będziemy wspaniale bawić się w słowiańskie święto miłości. Zapraszamy! - mówi Paweł Fiejdasz z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

O wykonawcach:

Zespół Pieśni i Tańca PWSZ Krosno
Zespół działający w PWSZ w Krośnie powstał w 2011 roku. Składa się z grupy wokalnej i tanecznej, a tworzą go studentki i studenci różnych kierunków i roczników. Celem zespołu jest poznawanie, upowszechnianie i pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. Zespół w swoim repertuarze ma polskie tańce narodowe, przyśpiewki regionalne i ludowe, kolędy i pastorałki. Zespół brał aktywny udział w uroczystościach uczelnianych, obchodach rocznicowych, konkursach, Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży w Polsce oraz reprezentował Polskę poza granicami. Opiekunami artystycznymi zespołu są mgr Danuta Kamińska i dr Janusz Boczar.

Studio Piosenki SWING
Grupa działa od kilkunastu lat i wykształciła wielu adeptów sztuki wokalnej. Rozpiętość wiekowa uczestników zajęć jest bardzo duża. Najmłodsi mają po 7 lat, najstarsi są już studentami. Zajęcia mają na celu rozwój talentu i osobowości oraz przygotowanie do występów estradowych. Obejmują nauczanie poprawnego śpiewu z odpowiednią interpretacją i właściwym sposobem poruszania się na scenie. Repertuar jest dobierany z uwzględnieniem indywidualnych cech i możliwości każdego uczestnika. Mają oni wiele okazji do publicznych wystąpień. Współpraca z muzykami i zespołami instrumentalnymi umożliwia udział w koncertach, które przyciągają rzesze publiczności. Wielu z młodych wokalistów SP SWING zdobyło laury konkursów i festiwali różnego stopnia. Z powodzeniem uczestniczą w tak popularnych teraz programach telewizyjnych, jak The Voice of Poland czy Mam talent. Studio Piosenki SWING koncertuje na Słowacji, Węgrzech i na Ukrainie. Dzieci i młodzież pracują pod kierunkiem Lucyny Durał.

Grupa taneczno-kabaretowa ARTYŚCI ZA DYCHĘ
Grupa działa od października 2013 roku. W jej skład wchodzą słuchacze i absolwenci kierunku taniec Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy. Artyści sprytnie łączą różne techniki taneczne z elementami humorystycznymi, dzięki czemu w bardzo subiektywny sposób ukazują w krzywym zwierciadle świat. A przy tym bawią się tańcem. W sobótkowym programie zaprezentują dla tańce i stroje polskie oraz zaproszą do korowodu.

Grupa Maskarada
Grupa powołana do funkcjonowania przez Grzegorza “Siwego” Zycha w 2015 roku w Przeworsku. Jest tworzona przez zdolnych ludzi, którzy stale rozwijają się w dziedzinie kuglarstwa i szukają nowych, ciekawych pomysłów, zarówno na siebie, jak i na pokazy. Początkowo działalność grupy miała charakter amatorsko-hobbystyczny i była formą zajęć dodatkowych prowadzonych przez Grzegorza Zycha w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku. Z czasem profil działalności grupy ewoluował z amatorskiego na zawodowy. Dzięki obecności Grzegorza Matuszka, pełniącego funkcję choreografa, tancerze grupy łączą manipulację sprzętem ogniowym lub ledowym z elementami tańca. To właśnie fuzja tańca i żonglerki pozwala osiągnąć efekt, który usatysfakcjonuje widza. Obecnie skład Maskarady stanowi 6 osób w wieku 16-32 lat.

Krzikopa
Termin "tradycyjna muzyka górnego Śląska" rodzi zwykle mało skojarzeń. Krzikopa to zmienia, wydobywając z tradycyjnych "śpiywek" ich naturalne piękno i pompując w nie ogromną dawkę energii, nowych brzmień i rytmów. Krzikopa tworzy tak, jak to od najstarszych czasów robili ludowi muzykanci. Ma być miło dla ucha, a i potańcować przy tym idzie. Tworząc muzykę dbają, aby trafiała nie tylko w gusta muzyczne, ale i taneczne.
Połączenie polki z elektro i kubańskim clave, śląskiego walczyka z motywami bałkańskimi i heavy metalem, oberka z rytmem D'n'B dla Krzikopy są dziwne jedynie na papierze. Zespół brał udział w wielu konkursach i festiwalach, gdzie wielokrotnie zdobywał uznanie jurorów i publiczności.

red./rckp

  • autor: red./rckp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?