KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Marszałek nagrodził Twórców Kultury, w tym dwóch krośnian i chór z Korczyny

Marszałek nagrodził Twórców Kultury, w tym dwóch krośnian i chór z Korczyny Fot. Michał Wiatr

Czesław Nowak, jeden z autorów opracowania "Dokumenty królewskie dla miasta Krosna",  Przemysław Niepokój-Hepnar, artysta fotografik z Krosna oraz Chór Chorus z Korczyny znaleźli się w elitarnym gronie nagrodzonych twórców kultury na Podkarpaciu.

REKLAMA


- Kultura tworzy nasze korzenie, buduje naszą tożsamość. Aby istniała i rozwijała się, potrzebni są jej twórcy, czyli Państwo - mówił wicemarszałek Bogdan Romaniuk, podczas gali wręczania nagród zarządu województwa dla twórców kultury. Uroczystość odbyła się 28 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

W tym roku zarząd województwa zdecydował o przyznaniu dziewięciu nagród indywidualnych. Cztery z nich to nagrody za całokształt działalności, pięć kolejnych - za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Zarząd zdecydował także o przyznaniu ośmiu nagród zbiorowych, w tym sześciu za całokształt działalności i dwóch za szczególne osiągnięcia.   

- Z wielkim uznaniem kieruję do Państwa podziękowania za dotychczasowe zaangażowanie i dokonania w pomnażaniu właściwie pojmowanych wartości kultury, poprzez muzykę, taniec, twórczą wyobraźnię poetycką, literacką, plastyczną. Dziękuję za ocalanie od zapomnienia piękna naszej narodowej spuścizny kulturowej. Ta uroczystość to wielkie święto ludzi kultury, którzy sprawiają, że twórczość naszych wielkich wieszczów, malarzy, pisarzy i kompozytorów z minionych epok, ciągle ożywa na nowo, dzięki wykonawcom zachwyconym tym pięknem - mówił w swym wystąpieniu Romaniuk.

Wśród nagrodzonych indywidualne za szczególne osiągnięcia znaleźli się Czesław Nowak i Przemysław Niepokój-Hepnar z Krosna. Tymczasem Chór "Chorus" z Korczyny otrzymał nagrodę zbiorową za całokształt twórczości.

Uroczystość wręczenia nagród ubarwiły pokazy taneczne Zespołu Piosenki i Ruchu "Pyza".

Czesław Nowak został nagrodzony za szczególne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania wiedzy o historii konspiracji niepodległościowej na Podkarpaciu w latach 1939–1989. Czesław Nowak to długoletni wiceprezes Podkarpackiego Towarzystwa Historycznego w Krośnie. Aktywnie współpracuje ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. W latach 2010-2016 pracował jako redaktor i współredaktor nad czterema cennymi opracowaniami historycznymi i ponad 20 artykułami do prasy regionalnej i lokalnej. Znawcy tematyki do najważniejszych opracowań, zaliczają album pt. "Dokumenty królewskie dla miasta Krosna" - jako pierwsze w Polsce wydawnictwo w pełni prezentujące kompletne tłumaczenia zachowanych dokumentów królewskich wystawionych dla jednego miasta. Ponadto wydawnictwa o tematyce niepodległościowej obejmujące okres od 1939 do 1989 - powstałe w oparciu o rzetelną bazę źródłową, zgromadzoną przez Czesława Nowaka z poszanowaniem prawdy historycznej, co wysoko zostało ocenione przez Radę Muzeum w 2016 roku.  

Za zasługi odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem "Pro Memoria". Wnioskodawcą nagrody dla Czesława Nowaka był Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Przemysław Niepokój-Hepnar - artysta fotografik, dwukrotny stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Lider Fotograficznego Koła Naukowego Diafragma - nagrodzony za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie fotografii.


Przemysław Niepokój-Hepner

Utalentowany artysta młodego pokolenia, należy do grona najlepszych fotografów National Geographic Polska.  Jako jedyny mieszkaniec naszego regionu został ambasadorem marki Fujifilm Polska. Swoje prace tworzy po dogłębnym poznaniu problemów "niezwyczajnie zwyczajnych ludzi". Tak powstał materiał wykonany w romskiej wiosce Lenartov na Słowacji - trzykrotnie nagrodzony: pierwszą nagrodą w kategorii "Życie osób dorosłych", trzecią nagrodą w kategorii "Młodzież" oraz wyróżnienie w konkursie pn. "Człowiek w rodzinie" w 2015 roku, pod patronatem IPA - Federacji Międzynarodowej Nagrody Fotografów.


Zdjęcie Przemysława Niepokój-Hepnar nagrodzone w Paryżu.

Zdjęcia mogli obejrzeć także miłośnicy fotografii w Galerii Nierzeczywistej w Rzeszowie. Przemysław Niepokój-Hepnar rywalizuje z konkurencją w prestiżowych konkursach fotograficznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.


Certyfikat nagrody z Paryż.

Laureat Złotego Medalu Federacji Słowackich Fotografów, dziesięciu honorowych wyróżnień w konkursie International Photography Awards w 2016 roku oraz dwóch honorowych wyróżnień na Otwartych Mistrzostwach Fotograficznych w Olsztynie  w 2015 roku.


Dyplom - Nagroda Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Wnioskodawcą nagrody dla Przemysława Niepokoja-Hepnara był dr Andrzej Rozmus, prorektor ds. nauczania w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Chór "Chorus" z Korczyny, Laureat Odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej w 2012 roku, to szczególny laureat tegorocznej nagrody za całokształt działalności artystycznej w dziedzinie muzyki. "Chorus" obchodzi jubileusz 80-lecia pracy artystycznej. Czterogłosowy chór utworzony w 1937 roku przy parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej w Korczynie należy do najstarszych w archidiecezji przemyskiej zespołów kultywujących tradycję śpiewu kościelnego. Działa pod patronatem kustosza sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara, księdza prałata Edwarda Sznaja i Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie. Założyciel i pierwszy dyrygent korczyńskiego chóru, Józef Kosiba, prowadził zespół do 1975 roku. Aktualnie chórmistrzem jest Stanisław Szostak, który dba o wysoki poziom artystyczny chórzystów. "Chorus" ma w repertuarze łacińskie, ukraińskie i słowackie  pieśni religijne, patriotyczne, kolędy i pastorałki. Wykonawca unikatowych utworów: "7 słów Chrystusa na krzyżu" oraz "Męka Pańska według św. Łukasza". Od 2006 roku chór jest współorganizatorem Przeglądu Chórów w Sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie. Artyści koncertują na wydarzeniach muzycznych w regionie, kraju i za granicą, m.in.: w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, w Stropkowie, Świdniku i Klusowie na Słowacji oraz w Budapeszcie - stolicy Węgier.

Wnioskodawcą nagrody dla Chóru "Chorus" był Jan Zych, wójt gminy Korczyna.

Zobacz także:
- Dokumenty królewskie dla miasta Krosna - wystawa w Muzeum Podkarpackim
- Sukcesy krośnieńskich fotografików

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?