KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Muzeum wzbogaciło się o japońską kolekcję

Muzeum wzbogaciło się o japońską kolekcję Fot. archiwum Muzeum Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie rozbudowuje swoje zbiory. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiono ponad 40 eksponatów z Japonii, w tym samurajską zbroję.

REKLAMA


Muzeum Podkarpackie w Krośnie wzbogaciło się o cenną kolekcję sztuki i broni japońskiej liczącą 42 eksponaty z okresu Edo (1600-1868), Meiji (1868-1912) i XX wieku.

Są to wyroby z brązu, ceramika, laka, drzeworyty, ilustrowane książki, lalki, stroje, militaria oraz zbroja samurajska. Eksponaty te powiększą istniejące zbiory orientalne, gromadzone od kilku lat.

Od wieków odmienność stylistyczna Japonii, subtelność, egzotyka, doskonałość techniczna budziły zachwyt i  podziw. W ostatnich latach krośnieńskie muzeum prezentowało trzy wystawy o kulturze Orientu, ostatnią w 2016 r. pt. "Broń i sztuka Japonii". Cieszyły się one dużym zainteresowaniem zwiedzających, przyciągając do sal muzealnych kilkanaście tysięcy osób.

Zobacz: Broń i sztuka Japonii - Muzeum Podkarpackie [FOTO]

W skład zakupionej kolekcji wchodzi bardzo cenna zbroja z okresu wczesnego Edo z herbem rodowym - należąca niegdyś do jednej z najmożniejszych rodzin samurajskich w Japonii wraz ze skrzynią do jej przechowywania. Przykłady różnych militariów prezentujących rozmaitość broni japońskiej m.in. sieczna broń - miecze typu katana, wakizashi; ręczna broń miotająca - łuk; wachlarz bojowy; "buzdygan" tessen. Drzeworyty ukiyo-e ("obraz świata, który przemija") na papierze przedstawiają motywy odnoszące się do kultury mieszczańskiej: aktorów czyli postacie ze sztuk teatralnych, bądź wojowników - postacie z literatury poświęconej wydarzeniom historycznym. Wśród drzeworytów znajdują się prace Utagawy Yoshitory czy Utagawy Yoshiiku.

Dopełnieniem tej prezentacji japońskiego drzeworytu jest kilka książek, drukowanych tradycyjnie metodą drzeworytu, zawierających zgodnie z japońskim zwyczajem teksty, ilustracje czarno-białe lub barwne. Kilka przykładów strojów ukazuje japońskie tkaniny, są to części ubioru męskiego: kamizele kataginu i spodnie hakama tworzące zestaw kamishimo, opatrzone herbami rodzinnym. Reprezentacje strojów i bogato zdobionych tkanin widzimy też w strojach tak charakterystycznych dla Japonii lalek: gejszy i samuraja. W tej kolekcji znajdują się sprzęty: sepecik, lampion, szkatułki i pojemniki na jedzenie wykonane z drewna, pokryte laką i zdobione w charakterystyczny sposób prezentują nie tylko przedmioty związane z konkretnym kręgiem kulturowym, lecz uwypuklają też obecność tego tak ważnego dla kultury japońskiego materiału. Ceramikę japońską reprezentują dużych rozmiarów dziewiętnastowieczne wielobarwne talerze z porcelany. Kilka wyrobów z brązu - w tym odmienne w kształcie, ciekawe wschodnie zwierciadło - to ilustracja japońskich potrzeb i możliwości w zakresie wyrobów metalowych.

W zamierzeniu kolekcja pomoże rozbudować, ale przede wszystkim urozmaicić zbiór Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i otworzy drogę do utworzenia w przyszłości zupełnie nowej wystawy stałej "W Kraju Kwitnącej Wiśni. Sztuka i broń Japonii".

Zakup kolekcji eksponatów japońskich w celu rozbudowy zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program MKiDN 2018 Kolekcje muzealne) oraz środków Województwa Podkarpackiego. Kolekcja kosztowała 135 864,00 zł, z czego MKiDN dofinansowało zakup w wysokości 50 830,00 zł.

(mp), red., pd

  • autor: (mp), red., pd

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?