KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ograniczanie ruchu w Rynku. Jesteście za?

Ograniczanie ruchu w Rynku. Jesteście za? Fot. KrosnoCity.pl

Czy na kierowców i przedsiębiorców prowadzących działalność w rejonie Rynku czekają dalsze eksperymenty? To może wynikać z wypowiedzi prezydenta na temat zmian w organizacji ruchu w Rynku. Piotr Przytocki chce "stopniowego ograniczania ruchu". Ostatnie głośne problemy związane z takimi działaniami miały miejsce w 2012 roku. Prezydent zapowiedział też wzrost opłat za parkowanie.

REKLAMA


Zakaz wjazdu na stare miasto?
Zamknięcie Rynku dla ruchu samochodowego ma swoich gorących zwolenników i przeciwników. Z jednej strony jest zabytkowa część miasta, Rynek i przyległe uliczki z klimatem małego, średniowiecznego miasteczka, do którego nie przystaje widok samochodów, spaliny i plamy oleju. Z drugiej strony jest upadający handel, liczne puste lokale i przedsiębiorcy obawiający się, ze dalsze ograniczenia ich pogrążą. - Każdy chce podjechać samochodem - przekonują.

- To jest czysto teoretyczna teza. Tego nie da się zrobić jednorazowo radykalnie - powiedział Piotr Przytocki podczas konferencji 24 czerwca o pomyśle zamknięcia Rynku dla ruchu samochodowego. Podkreślał, że w najbliższych latach realizowane będą zadania poprawiające komunikację publiczną oraz pieszo-rowerową.

- Będą miejsca do parkowania samochodu i do korzystania z dobrze funkcjonującej komunikacji miejskiej - podkreślał Piotr Przytocki mówiąc, że trzeba stworzyć warunki by można było poruszać się w sposób inny niż samochodem. Jednym z pomysłów było utworzenie parkingu na terenie naprzeciw Galerii Zawodzie i plan budowy kładki skracającej drogę z tego parkingu na Rynek (kładka na razie nie powstała).

Promowanie MKS
Prezydent zapowiada też dopłacanie do komunikacji publicznej, tak by mieszkańcy wybierali to rozwiązanie, zamiast jazdy własnym samochodem i szukania miejsc parkingowych. To wyraźna zmiana tendencji. Jeszcze w 2012 roku podnoszono ceny biletów, chociaż mogło to oznaczać utratę pasażerów: W Nowym Roku drożej za MKS. W kolejnym roku MKS podjął szereg działań promocyjnych, w tym wprowadzania ulg w celu ...odzyskania pasażerów (MKS odzyskuje pasażerów). - Parkingi będą raczej droższe niż tańsze - dodał prezydent Przytocki.

"Osobiście mnie to razi"
Piotr Przytocki powiedział, że obecność samochodów na Rynku osobiście go razi. Dodał, ze próby radykalnego ograniczenia ruchu jednak nie przyniosły efektów. - Mieszkaniec musi mieć alternatywne sposoby - powiedział prezydent.

"Jest opór"
Przeciwnikami ograniczenia ruchu w rejonie Rynku są przedsiębiorcy prowadzący tam interesy oraz wielu właścicieli nieruchomości. Piotr Przytocki zdaje sobie z tego sprawę, dlatego mówi, że zamkniecie Ruchu nie nastąpi jednorazowo. - Chcemy dojść do tego małymi kroczkami. Udowodnić, że pewne działania nie mają sensu z punktu widzenia biznesowego w Rynku. Nie da się sprzedawać skarpetek na Starym Mieście - przekonuje Piotr Przytocki.

W 2012 roku próbowano zakazać częściowo wjazdu na Rynek. Kilku kierowców nawet ukarano mandatami. Po dwóch tygodniach w wyniku protestów i przedsiębiorców i kierowców z pomysłu zrezygnowano. Nie obyło się bez chaosu i błędów w oznakowaniu: Eksperymenty na kierowcach. Chodzi między innymi o tak banalne uchybienia jak nakaz skrętu, który kieruje kierowców wprost w drogę z zakazem ruchu, czy brak znaków zapobiegających wjechaniu w wąską ulicę jednokierunkową "pod prąd".

Jakie jest wasze zdanie?
Czy krośnieńskie stare miasto powinno zostać zamknięte dla ruchu samochodowego? Czy może należy zwiększyć jego dostępność i np. obniżyć opłaty parkingowe? Czy ewentualne zamkniecie ruchu powinno nastąpić jednorazowo, czy stopniowo, "małymi krokami"?

pd

 • autor: pd

15 komentarzy

 • krośnianka

  jestem w 100% za zamknięciem ruchu - przecież obecnie idąc do Rynku trzeba mieć oczy z tyłu głowy i patrzyć czy ktoś nie chce na tobie zaparkować.

  Zgłoś nadużycie krośnianka piątek, 11, lipiec 2014 09:54 Link do komentarza
 • znający temaat

  Tak popieram w pełni ograniczenie ruchu samochodów Rynku. Ta część miasta musi być tylko pieszych. A co z mieszkańcami Zespołu Staromiejskiego, ano mają parkingi na "dole" mogą sobie przejść parę metrów po schodach, brzuchy im spadną (mężczyźni) a kobietom nie będą wisiały wałeczki i rosły oponki

  Zgłoś nadużycie znający temaat wtorek, 08, lipiec 2014 18:06 Link do komentarza
 • Obserwator.

  Najwyższy czas żeby zamknąć ruch samochodów na starówce. Niektórzy jakby mogli samochodem do sklepu by wjechali.

  Zgłoś nadużycie Obserwator. poniedziałek, 07, lipiec 2014 23:27 Link do komentarza
 • jaga

  Ja również jestem za zamknięciem ruchu w naszym pięknym Rynku. Jak widzę powstanie pewnie duży parking pod miastem od strony Wisłoka i wyjazd schodami to żaden problem.
  Stare miasto pięknie wyłożone kostka to byłoby świetne miejsce spacerowe dla dorosłych i dzieci.
  Zakaz parkowania od Ronda do Rynku, to zyska urok naszego pięknego miasta.

  Zgłoś nadużycie jaga poniedziałek, 07, lipiec 2014 11:02 Link do komentarza
 • kocik

  Niektórzy, poprzez swój daleko posunięty egocentryzm nie dostrzegają problemów społecznych ...

  Zgłoś nadużycie kocik piątek, 04, lipiec 2014 17:26 Link do komentarza
 • h...

  handel umiera a przez to przedsiębiorstwa....hahaha, prędzej mogłoby być odwrotnie jak już, ale to szczegół...sytuacja placówek handlowych i gastronomicznych na rynku to tragedia - może powiedzieć tylko ktoś, kto na tym rynku nie bywa, a placówki handlowe tamże, umierają na wyłączne życzenie ich właścicieli, którzy nie potrafią dostosować oferty do potrzeb rynku, nie mówiąc już o godzinach otwarcia....a do placówek gastronomicznych, ludzie chodzą w 90% piechotą, często z dziećmi i nie chcą tam przychodzić, kiedy nie mogą być spokojni o bezpieczeńśtwo dzieci, narażonych na niebezpieczeństwo ze strony przejeżdząjaćych kierowców...

  Zgłoś nadużycie h... piątek, 04, lipiec 2014 16:24 Link do komentarza
 • kocik

  Krosno podobno liczy w chwili obecnej 32 tys. mieszkańców. Ludzie uciekają z tego miasta,brak perspektyw na znalezienie pracy,młodzi nie chcą wracać po ukończeniu studiów, handel upada, w związku z tym zwolnienia i upadek wielu przedsiębiorstw. Sytuacja ostałych się placówek handlowych i gastronomicznych to jedna wielka tragedia.W tej sytuacji podejmowanie jakichkolwiek eksperymentów czy zmian w tej części miasta jest nieodpowiedzialne.

  Zgłoś nadużycie kocik piątek, 04, lipiec 2014 14:44 Link do komentarza
 • mieszczóh

  Tak - ograniczyć ruch samochodów a przede wszystkim pieszych. Najlepiej zamknąć rynek dla ludzi. Jeszcze poplamią nową nawierzchnię albo coś!!!

  Zgłoś nadużycie mieszczóh piątek, 04, lipiec 2014 13:46 Link do komentarza
 • h...

  Zawsze byłem, jestem i będę za zamknięciem a przynajmniej znacznym ograniczeniem ruchu w obrębie starego miasta oraz zakazem parkowania na płycie rynku i przyległych uliczkach!!!!!

  Zgłoś nadużycie h... piątek, 04, lipiec 2014 10:59 Link do komentarza
 • bybku

  Dokładnie rynek bez samochodów ! Ale w zadość uczynieniu powinno się dać też coś handlarzom, fakt faktem człowiek z natury jest leniwy i zawsze wybiera "drogę na skróty". Np zmniejszenie czynszu za wynajem lub całkowite zwolnienie z dodatkowych opłat za ogródki piwne na rynku, niech wszyscy na tym skorzystają.

  Zgłoś nadużycie bybku czwartek, 03, lipiec 2014 19:09 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?