KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Masz wpływ na miejsce, w którym mieszkasz. Wkrótce wybory do Rad Dzielnic i Osiedli

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

W tym roku po raz pierwszy wybory do rad dzielnic odbędą się w nowej formule - wyborów powszechnych, podobnych jak wybory samorządowe. Choć wyboru radnych dokonywać będziemy dopiero w połowie kwietnia (12.04), już niedługo przyjmowane będą zgłoszenia kandydatów - osób, które chcą mieć wpływ na to, co dzieje się w ich dzielnicy i na ich osiedlu.

REKLAMA


- Do tej pory przeciętny mieszkaniec nie wiedział, że ma wpływ na to, co dzieje się na osiedlu czy w dzielnicy. Mieszkańcy nie wiedzieli, jakie inwestycje są tam planowane - mówi Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna - Chcemy to zmienić, chcemy upowszechnić ideę samorządności wśród mieszkańców Krosna. Są oni ważnym głosem w kształtowaniu rozwoju Krosna.

Nowością jest forma wyborów do władz dzielnic. Od tego roku będą to wybory powszechne, podobne do wyborów samorządowych czy parlamentarnych: każdy z mieszkańców, który ukończył 18 lat będzie mógł nie tylko głosować, ale i kandydować do rady dzielnicy. Spośród piętnastu radnych, którzy uzyskają poparcie mieszkańców danego osiedla lub dzielnicy, rada wybierze zarząd. Do tej pory wybory przeprowadzano na zebraniach w Dzielnicach i Osiedlach. Budziło to szereg kontrowersji oraz było przyczyną protestów, szczególnie gdy dochodziło do niejasnych sytuacji, np. podczas zgłaszania kandydatur  (pisaliśmy o tym 4 lata temu: Wyborcze protesty w Krośnie).

W listopadzie 2014 roku Radni uchwalili nowe Statuty Dzielnic oraz nowe zasady wyborów (Rada Miasta uchwaliła zmiany w Dzielnicach i Osiedlach. Będą nowe zasady wyborów).

- Wybory będą wyglądały podobnie do tych, w których wybieraliśmy Prezydenta Miasta i Radnych: na przeznaczonej do tego karcie, przy nazwiskach kandydatów, na których chcemy zagłosować będziemy stawiać znak „X”; taką kartę wrzucać będziemy do urny. Po zakończonym głosowaniu, karty zostaną zliczone i 15 osób, które uzyska najwyższą ilość głosów wejdzie do Rady Dzielnicy lub Rady Osiedla - wyjaśnia Maciej Gernand - Sekretarz Miasta Krosna. Będziemy mogli wskazać maksymalnie piętnaście nazwisk - dodaje.

Osoby chętne do kandydowania już początkiem marca będą mogły zgłosić się do Miejskiej Komisji Wyborczej, która będzie zorganizowana w budynku Urzędu Miasta Krosna przy ul. Lwowskiej 28a, w pokoju 330.

Wybory odbędą się 12 kwietnia (niedziela). Lokale wyborcze, po jednym w każdej dzielnicy i na każdym osiedlu, będą czynne od godz. 7.00 do godz. 19.00. Radni zostaną wybrani na czteroletnią kadencję.

Dobre pomysły na rozwój dzielnicy i osiedla
Od niemal trzech tygodni, na portalu dobrepomysly.krosno.pl mieszkańcy mogą oceniać i komentować pomysły zgłoszone przez obecnie urzędujące rady dzielnic. Mogą też zgłaszać swoje propozycje zadań, które ich zdaniem należałoby zrealizować w ich najbliższym otoczeniu. Mogą w ten sposób wpłynąć na wygląd swojego osiedla i dzielnicy.

Szczegóły dotyczące wyborów do jednostek pomocniczych (dzielnic i osiedli), w tym także kalendarz wyborczy, dostępne będą na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Krosna.

pd

 • autor: pd

8 komentarzy

 • ay

  "obserwator" postanowił mieszkać w bloku to ma to co jest dla tego otoczenia normalne , Jak się nie podoba to pięknych działek w zacisznych miejscach nie brak więc nic nie stoi na przeszkodzie wybudować domek i nie patrzyć na sąsiadow jak na wrogów.

  Zgłoś nadużycie ay niedziela, 15, luty 2015 12:30 Link do komentarza
 • Yeri tm

  Gajowy, dobrze powiedziane.

  Zgłoś nadużycie Yeri tm niedziela, 15, luty 2015 04:28 Link do komentarza
 • Walenty

  Esteban nie mieszaj! Najważniejsza zmiana jest taka, że nie będzie więcej takich akcji jak w Suchodole, że ludziom nie pozwolono zgłosić kandydatur!

  Zgłoś nadużycie Walenty sobota, 14, luty 2015 16:23 Link do komentarza
 • obserwator

  to tak jak na Szklarskiej wybudowano nowy blok dla RKR ,RBR i tp a ponoc mieli mieszkac potrzebujacy z Polanki .Miał powstac piękny plac zabaw i wypoczynku obiecany przez pana prezydenta ,a teraz my mieszkańcy bloków mamy zrobić zrzutkę na ten plac w kwocie 3500 od kazdego bloku /nr 1,3,5,7.i mamy być sponsorem tego placu dla całej dzielnicy łacznie z domami prywatnymi.Blok oddano ,a śmietnika nie, więc jeszcze jestesmy sponsorami opłat za smieci z nowego bloku .Zrobili im parking ale oczywiście autka stoja przed naszymi oknami.Miała to byc droga ponoc tymczasowa.Szkoda, ze do klatki nie wjezdzaja mieli by blizej do mieszkania.

  Zgłoś nadużycie obserwator piątek, 13, luty 2015 23:33 Link do komentarza
 • Kris o poranku

  Te rady to są tak pomocne jak dziury w Krośnieńskich drogach po zimie!!!

  Zgłoś nadużycie Kris o poranku piątek, 13, luty 2015 21:22 Link do komentarza
 • Esteban Peres

  Ale pd namieszał... Istotną nowością w tej kadencji jednostek pomocniczych jest to, że w osiedlach, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym wybierane będą przez mieszkańców nie zarządy (organy wykonawcze), a rady osiedli (czyli organy uchwałodawcze). Dotąd takimi organami były dotąd... zebrania mieszkańców osiedla. Była to forma demokracji bezpośredniej, jednak w osiedlu zamieszkałym przez kilka tysięcy mieszkańców była fikcją, realną w osiedlach liczących 100 - 200 mieszkańców. Aby nowo wybrani radni w liczbie 15

  Zgłoś nadużycie Esteban Peres piątek, 13, luty 2015 19:15 Link do komentarza
 • Gajowy

  Rady dzielnic są całkowicie zbędne i niepotrzebne nikomu do niczego. Nie mają żadnej mocy sprawczej a ich uchwały nie są dla nikogo wiążące. Jak w jakiejś dzielnicy jest potrzebny chodnik czy lampa to sami mieszkańcy zgłaszają to na zebraniach, najczęściej przez kolejne lata są to te same postulaty. Urzędnicy i Pan Prezydent doskonale wiedzą gdzie i co jest potrzebne bo mieszkańcy piszą pisma, maile i dzwonią do urzędu. Jak jest jakaś grubsza inwestycja to i tak musi być uchwalona przez radę miasta a znalezienie dziury na drodze i zgłoszenie jej do załatania to zadanie dla straży miejskiej i urzędników. Przecież wszyscy wiedzą że w Mieście Krośnie jest jeszcze kilkadziesiąt kilometrów błotnistych sypanych okazjonalnie szutrem osiedlowych dróg. W wioskowych gminach ościennych tego problemu już nie ma i to też wiemy wszyscy i bez tych dziewięćdziesięciu przedstawicieli. Tzw. przeciętny mieszkaniec będzie miał taki sam wpływ na to co się dzieje na osiedlu niezależnie od tego czy będzie tam rada czy nie. Nadmiar organów przedstawicielskich to ustrojowa spuścizna po poprzednim systemie gdzie rada pracownicza decydowała uchwałą czy w przyfabrycznym bufecie ma być pomidorowa czy kapuśniak. Przykładowo jeżeli mieszkańcy od lat proszą na forach żeby zamontować na skrzyżowaniach sekundniki a urząd odpowiada że się nie da bo to nielegalne to co tu zmienią takie rady. Następnego dnia ludzie jadą do Rzeszowa i widzą sekundniki wszędzie tam gdzie są potrzebne to co mają myśleć o kompetencjach wydziału drogownictwa i całym systemie zarządzania miastem. Słupy energetyczne w środku chodnika, ścieżki rowerowe do nikąd, błoto na osiedlowych drogach, fatalnie zaprojektowane bez zatok dla autobusów jezdnie, brak pracy to ludzi interesuje a nie wydawanie pieniędzy na wybieranie po piętnastu dumaczy na każdym osiedlu.

  Zgłoś nadużycie Gajowy piątek, 13, luty 2015 18:31 Link do komentarza
 • x

  To co z panią Jaworska będzie teraz ona tak bardzo lubiła działać..........dla siebie, udając, ze to o innych chodzi?

  Zgłoś nadużycie x piątek, 13, luty 2015 16:26 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?