KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Mieszkańcy protestują: "NIE - dla budowy spalarni odpadów w Krośnie"

Mieszkańcy protestują: "NIE - dla budowy spalarni odpadów w Krośnie" Fot. Łukasz Jaracz

Dwa krośnieńskie stowarzyszenia protestują przeciwko budowie "spalarni śmieci". Nawołują nawet do przeprowadzenia referendum w tej sprawie. MPGK uspokaja i wyjaśnia, że blok energetyczny opalany paliwem alternatywnym to nie "spalarnia śmieci".

REKLAMA


24 czerwca Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Krosno Sp. z o.oo zorganizowało konferencję prasową na temat swoich zamierzeń na najbliższe lata - Chcemy wszystko robić przy otwartej kurtynie - mówił prezes MPGK, Janusz Fic.

Z budową bloku energetycznego na paliwo alternatywne związana jest modernizacja linii technologicznej w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów.

Proces będzie unowocześniony i prowadzony w zamkniętej hali, co spowoduje ograniczenie wydostających się "zapachów". Zmodernizowany zakład będzie produkował z odpadów paliwo alternatywne. - Paliwa alternatywne będziemy produkować pod własne potrzeby - powiedział Janusz Fic. Przekonywał przy tym, że pozwoli to ograniczyć koszty.


Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla Turaszówka "SMOT"
"NIE" dla BUDOWY SPALARNI ODPADÓW W KROŚNIE

Koszt całego programu inwestycyjnego szacowany jest na 70-75 mln złotych. Około połowa tego kosztu to nowy blok energetyczny. Koszty mają być pokryte z dotacji lub "środków preferencyjnych". Inwestycja ma być realizowana w porozumieniu z innymi gminami.

Zakaz składowania frakcji palnej odpadów komunalnych
Od 1 stycznia 2016 roku ma wejść całkowity zakaz składowania "palnych frakcji odpadów komunalnych". Można się spodziewać, że termin tego typu rozporządzeń zostanie zmieniony, bo nikt w Polsce nie jest na to gotowy. Jest pewne, że wkrótce wiele odpadów nie będzie miało prawa trafić na składowisko, "frakcję palną" będzie trzeba "zagospodarować termicznie", czyli spalić.

Janusz Fic stwierdził, że po rozważeniu tej nowej sytuacji podjęto decyzję o działaniach w kierunku produkcji paliwa alternatywnego (RDF) w ZUO i spalaniu go w ciepłowni "Łężańska".

- Mamy alternatywę, możemy sprzedawać to paliwo do cementowni. Nie jesteśmy jednak w stanie zapewnić sobie długoterminowej umowy, bo jest nadmiar chętnych do dostarczania im paliwa - tłumaczy prezes Fic, dodając, że cementownie każą sobie płacić za przyjmowanie tego paliwa. - Sytuacja jest taka, że opłaty za gospodarowanie odpadami w całej Polsce mogą drastycznie wzrosnąć - przestrzega Janusz Fic. Nawet przy zachowaniu obecnej ceny za odbiór "paliwa alternatywnego" MPGK byłoby zmuszone podnieść ceny odbioru odpadów o około 25%. Po wprowadzeniu zakazu składowania frakcji palnej, ceny na pewno znacznie wzrosną. - Jeżeli tego zakazu nie odwołają, to będzie gorzej i to nie tylko u nas - podkreślał prezes Fic.

Zastosowanie "paliwa alternatywnego" ma dać spółce oszczędności rzędu 7,5 mln w skali roku. Skąd taka kwota? Spółka nie będzie musiała kupować miału węglowego, ani ponosić kosztów oddawania "paliwa alternatywnego" zewnętrznym odbiorcom.

Paliwo alternatywne bezpieczniejsze niż miał węglowy
Spalanie paliwa alternatywnego w ciepłowni "Łężańska" ma spowodować zmniejszenie emisji substancji niepożądanych do atmosfery. - Wymogi dla spalania paliw alternatywnych są wielokrotnie ostrzejsze niż w przypadku biomasy lub węgla kamiennego - tłumaczy Janusz Fic.

- Technologie, które będziemy stosować, muszą spełniać te normy. Są to technologie stosowane i sprawdzone już w krajach zachodnich - podkreśla prezes MPGK.

Samodzielne spalanie paliwa alternatywnego rozwiązuje problem ograniczeń, które wymuszają, by pewne kategorie odpadów były zagospodarowane tylko w regionach, gdzie zostały wytworzone.

Andrzej Niespodziewany, wiceprezes firmy Savona Project, z którą MPGK współpracuje przekonywał, że projekt przeszedł procedurę oceny oddziaływania na środowisko. - Trwało to blisko rok - podkreślił. Dopytywany odpowiedział, że to była "procedura oddziaływania na środowisko z udziałem społeczeństwa". - W przewidywanym trybie prawnym były przedstawiane informacje publicznie dostępne - mówił Andrzej Niespodziewany.

Stowarzyszenia protestują. "Na co nam to było?"
Do mieszkańców Krosna trafiły ulotki Stowarzyszenia Mieszkańców Miasta Krosna i Stowarzyszenia "SMOT" (Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla Turaszówka).

Poprzednia Rada Miasta dnia listopada 2014 r. podjęła uchwałę zatwierdzającą Strategie Rozwoju Krosna na lata 2014-2022. Strategia była opracowywane na spotkaniach, w których uczestniczyli Radni, przedstawiciele Rad Osiedli, organizacji społecznych i inne osoby zaproszone przez U.M. W trakcie spotkań przedstawiano kierunki rozwoju m. Krosna nie precyzując inwestycji szczegółowych. Jednak newralgiczne inwestycje dot. gospodarki odpadami w mieście zostały wprowadzone do Strategii przez zespół kierowany przez wiceprezydenta miasta. Ostateczna treść Strategii nie była poddana dyskusji, bo U.M. zrezygnował z konsultacji osób pierwotnie zapraszanych.

- alarmują stowarzyszenia protestujące przeciw "spalarni śmieci".

W swoich ulotkach Stowarzyszenia podnoszą kwestię uczynienia instalacją regionalną  Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów przy ul. Białobrzeskiej. Instalacja regionalna w Krośnie przyjmuje odpady z 32 gmin południowo-zachodniej części województwa. - "Po co nam to było?" - pytają członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Krosna i Stowarzyszenia "SMOT".

"To, co do tej pory zrobiono i co się planuje sprawi, że Krośnianie będą mieszkać obok fabryk przerabiających odpady po segregacji metodą biologiczną, poprzez podgrzewanie i napowietrzanie do uzyskania masy palnej RDF oraz obok spalarni, w której to świństwo będzie spalane z wydzielaniem spalin do otoczenia. Nasze wątpliwości wzbudza wielkość instalacji, której moc przerobowa kilkakrotnie przerasta ilość odpadów własnych miasta. Czy musimy wdychać smrody i spaliny z RDF wytworzonych przez naszych sąsiadów?"

- alarmują przeciwnicy budowy bloku energetycznego zasilanego paliwem alternatywnym uzyskanym z odpadów.

Twierdzą, że pod płaszczykiem ekologii kryje się skażenie środowiska. Wskazują przy tym, że spalarnia funkcjonuje w Jedliczu i proponują, by tam kierować odpady, które nie będą mogły być składowane. W sprawie spalarni domagają się referendum wśród mieszkańców.

Likwidacja odoru
Konferencja była poświęcona też doraźnemu ograniczaniu odoru ze strony Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. MPGK przystępuje do testów nowych systemów redukowania i likwidacji nieprzyjemnych zapachów. - Będzie to system suchej dezodoryzacji, który będzie neutralizował substancje zło wonne. To będzie system "armatek", które będą używane w zależności od zmian warunków pogodowych - zapowiedział Janusz Fic. Jeżeli będą skuteczne, to zostaną użyte również na Oczyszczalni Ścieków.

MPGK chce mieć pełną kontrolę nad procesami stabilizacji odpadów biologicznych. Nowe 24 bioreaktory z biofiltrem zostaną uruchomione na przełomie lipca i sierpnia.

pd
Fot. Mateusz Głód, Łukasz Jaracz

 • autor: pd

31 komentarzy

 • smoty
 • hanus

  Miasto szkla ? Wody termalne?

  Wody mineralne - gorace zrodla ?

  UWAGA! potrzebnych jest jeszcze około 500 ! podpisów aby udalo się przeprowadzić referendum sprzeciwu budowy spalarni w Krosnie i rozbudowy wysypiska śmieci 1.5 km od rynku i kilkaset metrów od nowo powstających i istniejących domów !!!

  http://www.smot.com.pl/informacje%20biezaca.[...]


  http://www.smot.com.pl/index.html

  Karty musza być odebrane przez inicjatora referendum - prosimy o kontakt telefoniczny na podany numer na stronie SMOT w zakładce INFORMACJE BIEZĄCE !

  Zgłoś nadużycie hanus wtorek, 25, sierpień 2015 22:09 Link do komentarza
 • ekolog

  SMOT zostal dopuszczony na prawach strony do udzialu w postepowaniu na wydanie decyzji lokalizacyjnej
  budowy spalarni w krosnie ....

  http://www.smot.com.pl/informacje%20biezaca.html

  http://www.smot.com.pl

  Zgłoś nadużycie ekolog wtorek, 28, lipiec 2015 13:00 Link do komentarza
 • szymonekx

  A ja polecam Wam to: http://www.ermail.pl/klik/UXFRZWEN tu możecie zarobić co nie co. Wystarczy się zarejestrować :)

  Zgłoś nadużycie szymonekx poniedziałek, 27, lipiec 2015 23:14 Link do komentarza
 • marysia z krosna

  tu sie dowiedzialam wszystkiego....
  http://www.smot.com.pl/wolontariat.html

  nie chcemy tego swinstwa tutaj !

  Zgłoś nadużycie marysia z krosna poniedziałek, 27, lipiec 2015 20:46 Link do komentarza
 • Jerry

  To jakaś paranoja. Wiadomo, że dziennie produkujemy tysiące ton odpadów i gdzieś je trzeba składować. Składowane odpady trzeba utylizować. Pomysł z RDF wydaje mi się jedynie słuszny, ażeby pozbyć się nadmiaru odpadów, których za niedługo nie będzie już gdzie zwozić. A tu jakiś SMOT z odległej od Łężańskiej Turaszówki za wszelką cenę chce zaistnieć i mąci we łbach nieuświadomionych Krośnian. Kto Wam dał do tego prawo, UZURPATORZY? Kreujecie się na obrońców środowiska, ale domowe spalarnie już Was nie obchodzą? A ileż to nocami jest spalanych w domowych kotłowniach butelek PET i powodują one smród nie do wytrzymania?
  Potrzebna jest nowoczesna spalarnia i ja jestem ZA! Skoro takie ilości śmieci gromadzi się na śmietnisku krośnieńskim to i tutaj racjonalnym jest ich spalanie. Po co je gdzieś wywozić (jak podajecie do Jedlicza), skoro to podraża koszty i na pewno uderzyłoby po kieszeni nas, mieszkańców grodu nad Wisłokiem?
  Po co to larum? Nie wierzę, że nowa spalarnia byłaby mniej nowoczesna od dotychczas istniejącej "łężańskiej". Władze miasta na pewno "nie strzeliłyby sobie gola w stopę" i wiedzą co robią. Nie od parady tyle kadencji są przy władzy.
  Ludzie ze SMOT, odpuśćcie. Chcecie wprowadzenia zakazu palenia węglem w kotłowniach domowych wzorem Krakowa? Jak tak dalej będziecie jątrzyć to do tego dojdzie.
  A z drugiej strony... Przypomina mi się przypowieść o moralności Kalego.
  Ośrodek dla bezdomnych? Jak najbardziej. Tylko nie koło mnie.
  Ośrodek dla nosicieli HIV? Jak najbardziej. Tylko nie koło mnie.
  Ośrodek dla uchodźców z Syrii? Jak najbardziej. Tylko nie koło mnie.
  I wreszcie.
  Spalarnia? Jak najbardziej. Tylko nie koło mnie.

  Zgłoś nadużycie Jerry wtorek, 21, lipiec 2015 22:48 Link do komentarza
 • Krosnianin76
 • elka

  Proszę cały link wkleić do paska wyszukiwarki wtedy się otworzy.

  Zgłoś nadużycie elka sobota, 04, lipiec 2015 13:52 Link do komentarza
 • elka

  Drodzy Państwo, jeżeli jesteście przeciwni budowie spalarni śmieci w Krośnie, zapraszam do polubienia naszej stronki. Pokażmy naszej władzy jak wiele osób nie chce aby z całego województwa zwożono śmieci do naszego pięknego Krosna i tu je spalano.
  https://www.facebook.com/pages/NIE-dla-budowy-spalarni-odpad%C3%B3w-w-Kro%C5%9Bnie/476133155868990

  Zgłoś nadużycie elka sobota, 04, lipiec 2015 13:34 Link do komentarza
 • Krosnianin3

  http://www.smot.com.pl/informacje%20biezaca.html

  Zgłoś nadużycie Krosnianin3 piątek, 03, lipiec 2015 21:50 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?