KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krośnieńskie szkoły przygotowane na pierwszy dzwonek

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Zastępca prezydenta Bronisław Baran zapewnia, że szkoły są dobrze przygotowane do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Władze miasta są zadowolone z naboru i faktu przyciągania licznych uczniów spoza Krosna. Nasze miasto jest lokalnym centrum edukacyjnym. Martwi tylko sytuacja Szkoły Podstawowej nr 1., która może zostać “wygaszona”.

REKLAMA


Sytuacja demograficzna bezpośrednio przekłada się na sytuację w szkołach. Od kilku lat widoczny jest spadkowy trend w przypadku liczby uczniów szkół podstawowych. Chwilowo ten trend został zatrzymany z powodu przyjęcia 6-latków do klas pierwszych. Jednak ma to oczywiste skutki - równocześnie bardzo spadła liczba dzieci w przedszkolach.

- Problem stanowi dla nas Szkoła Podstawowa nr 1, która już w kolejnym roku nie wykonała naboru. Nie było chętnych do nauki. Ta szkoła, jeżeli tak będzie dalej, jest szkołą do “wygaszenia”. Zostały tam tylko dwie klasy: 5 i 6 - mówił na konferencji prasowej Bronisław Baran.

W gimnazjach wzrosła liczba uczniów. Przyczyną jest przyciąganie uczniów spoza Krosna, łącznie 140. Atutem jest gimnazjum dwujęzyczne w “Koperniku”, profilowane klasy sportowe np. w szkole przy ul. Wojska Polskiego, a także oferta Gimnazjum nr 5, które położone na obrzeżach miasta przyciąga uczniów z sąsiednich miejscowości.

Czy to się opłaca? Wiele samorządów wręcz broni się przed uczniami spoza swojego terytorium.

- Jeżeli samorząd ma system finansowania oświaty zorganizowany jak dziurawe sito, nie ma poukładanej struktury, zasad finansowania połączonych z efektywnością, to ten samorząd ma problemy - mówi Bronisław Baran. - Nam subwencja pozwala utrzymać szkoły i rozwijać się - dodał wiceprezydent Baran. - Ograniczamy koszty przez racjonalne zarządzanie i optymalizowanie funkcjonowania. Dzięki subwencji mamy ponad 1300 pracowników zatrudnionych w oświacie - podkreślał zastępca prezydenta.

Mówił przy tym, że podjęto bardzo wiele działań usprawniających system finansowania oświaty. Dodał, że prezydenci innych miast dzwonią by korzystać z doświadczeń Krosna.

Jednym z działań obniżających koszty jest kompleksowa termomodernizacja obiektów, o której informowaliśmy w KrosnoCity.pl: Trwa termomodernizacja krośnieńskich szkół.

- Audyty wykazały, że oszczędności szacunkowo pozwolą zwrócić koszt całej inwestycji w 5 lat. To jeszcze zależy od innych czynników, od tego czy zima będzie dłuższa czy krótsza, albo czy będzie łagodna, ale średnio inwestycja powinna zwrócić się już po 5 latach - informuje zastępca prezydenta.

Niewielki spadek liczby uczniów zanotowano w szkołach ponadgimnazjalnych.

Wśród zachęt dla uczniów trzeba wymienić system stypendialny dla najlepszych uczniów czy wprowadzane pilotażowo dopłaty do biletów miesięcznych - Obejmujemy nimi na razie uczniów klas pierwszych - stwierdza Bronisław Baran. - Warunkiem jest brak godzin nieusprawiedliwionych. Uczymy tym samym odpowiedzialności - dodaje Grażyna Gregorczyk, Naczelnik Wydziału Edukacji.

Biblioteki szkolne wyposażono w dostępne darmowo podręczniki do kształcenia zawodowego.

Sam program stypendialny jest jednym z najlepszych w Polsce (zobacz: Nowe kryteria przyznawania stypendiów. Są duże zmiany), a w tym roku uchwalono kolejne udogodnienia: Program stypendialny - kolejne udogodnienia.

Możliwe jest też uzyskanie stypendiów socjalnych: Złóż wniosek o stypendium socjalne na nowy rok szkolny.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?