KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Radni zgodzili się na zorganizowanie pikniku historycznego w Krośnie

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Władze Krosna nie rezygnują z pomysłu pikniku historycznego. Chociaż projekt "Miast miłości" nie będzie realizowany, to znaleziono inna możliwość wzbogacenia Krosna o nową atrakcję turystyczną. Piknik odbędzie się pod warunkiem uzyskania dofinansowania.

REKLAMA


Krosno przystępuje do przygotowania i realizacji projektu pod nazwą "Wyszehradzki Piknik Historyczny. Spotkanie z XVII wiekiem". Przedsięwzięcie planowane jest do realizacji wspólnie z miastami partnerskimi: Sárospatak z Węgier, Svidnik ze Słowacji oraz Uherské Hradiště z Czech.

Chodzi o organizację pikniku historycznego w Krośnie, z udziałem grup rekonstrukcyjnych, w dniach od 29 do 31 lipca 2016 roku. Przy pozytywnym rozpatrzeniu wniosku dofinansowanie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego wyniesie 80% wartości projektu, natomiast 20% będą stanowić środki własne miasta. Maksymalna kwota dofinansowania w ramach programu Standardowe Granty może wynieść 15 000 euro.

Projekt pozytywnie zaopiniowała komisja. Rada miasta jednomyślnie wyraziła zgodę na jego realizację. W uchwale zastrzeżono jednak, że piknik będzie realizowany pod warunkiem uzyskania dofinansowania.

W pikniku mają uczestniczyć grupy rekonstrukcji historycznych.

Piknik historyczny miał być częścią projektu "Europejskich Miast Miłości" i miał nawiązywać do historii miłości Stanisława i Anny Oświęcimów. Wspólny projekt kilku europejskich miast złożyło miasto Teruel z Hiszpanii.

O losach tego projektu informowaliśmy kilka razy (Krosno "Miasto Miłości" - wniosek zostanie oceniony w tym roku). Prezydent Bronisław Baran propagował pomysł pikniku historycznego także wśród organizacji pozarządowych.

Zastępca prezydenta poinformował na sesji, że projekt miasta Teruel nie uzyskał dofinansowania. - Niestety ten projekt nie przeszedł - powiedział. Jednak poczynione przygotowania nie pójdą na marne. - Chcemy odtworzyć przyjazd do Krosna króla Jana Kazimierza wraz z orszakiem - powiedział Bronisław Baran.

- Zakładamy, że byłoby to ważne wydarzenie, które byłoby duża atrakcją dla turystów, którzy właśnie na te okazję przyjeżdżaliby do Krosna. Widzimy jak to działa w innych miastach - podkreśla Bronisław Baran.

Podczas sesji rady miasta prezydent nie zdradził, kto w rekonstrukcji będzie odgrywał postać historycznego króla.

pd

  • autor: pd

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?