KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Przyszłość gospodarki odpadami na Podkarpaciu: "Na porozumieniu skorzystają wszyscy"

Przyszłość gospodarki odpadami na Podkarpaciu: "Na porozumieniu skorzystają wszyscy" Fot. Piotr Dymiński

Co dla mieszkańców i samorządów oznaczają zmiany w przepisach dotyczących gospodarki odpadami? Czy zakaz składowania frakcji palnej wpłynie na ponoszone opłaty? Jakie jeszcze wymogi będziemy musieli spełnić w nadchodzących latach? O tym mówiono na konferencji zorganizowanej w PWSZ w Krośnie.

REKLAMA


Ponad 100 uczestników reprezentujących samorządy z południa Podkarpacia wzięło udział w konferencji na temat zagospodarowania odpadów. Została ona zorganizowana wspólnie przez prezydenta Krosna, burmistrza Ustrzyk Dolnych oraz burmistrza Zagórza, a odbyła się 18 marca w auli PWSZ Krosno.

Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem marszałka województwa, a patronat medialny objął między innymi portal KrosnoCity.pl.

Temat konferencji to: "Środki unijne w gospodarce odpadami jako element zapewnienia realizacji obowiązków nałożonych na gminy i obniżenia opłaty "śmieciowej" ponoszonej przez mieszkańców.

Otwierając konferencję prezydent Krosna, Piotr Przytocki, starał się uświadomić zebranym samorządowcom konieczność współpracy.

Podjęcie współpracy Krosna z Ustrzykami Dolnymi i Zagórzem wynika z planów połączenia dwóch regionów gospodarki odpadami w jeden. O tym w Krośnie na konferencji prasowej mówił prezydent Przytocki i prezes MPGK Janusz Fic. Zobacz: "Nie chcemy rozbudowywać składowiska" - mówią prezes MPGK i prezydent Przytocki.

Celem współpracy jest wypełnienie przez gminy wymogów, jakie stawiają nowe przepisy, a także utrzymanie miejsc pracy i zachowanie już wytworzonego majątku komunalnego, w gminach, które zainwestowały w ostatnich latach w infrastrukturę związana z odpadami - Chcemy ustrzec się przed niegospodarnością - mówił Piotr Przytocki.

Prezes MPGK Krosno, Janusz Fic w wystąpieniu "Współpraca Gmin w nowym Regionie Południowym w ramach Zintegrowanego systemu gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowo-Zachodnim województwa podkarpackiego" przybliżał plan współpracy z Ustrzykami i Zagórzem. Zgodnie z założeniami, odpady z całego regionu mają trafiać do instalacji do ich przetwarzania w Krośnie i Ustrzykach Dolnych. Następnie frakcja palna, której nie wolno już składować, miałaby trafiać do "spalarni" - elektrociepłowni w Krośnie, w formie paliwa alternatywnego (RDF). Pozostałe odpady byłyby przewożone do Zagórza. Zdaniem prezesa, tak zorganizowany system ma wystarczająca moc przerobową do obsłużenia całego strumienia odpadów z połączonego regionu.

Marek Kundegórski z Grontmij Polska Sp. z o.o. przedstawiał "Obowiązki nałożone na Gminy, a efekty planowanej modernizacji linii mechanicznego przetwarzania odpadów MPGK Krosno". Przekonywał, że wobec wzrastających wymogów co do poziomu odzysku odpadów, konieczna jest modernizacja systemu.

Przedstawicielka Progress Consulting Sp. z o.o. w referacie "Dotacja na budowę Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów (ITPO), a opłaty ponoszone przez mieszkańców w ramach opłat śmieciowych" przedstawiła możliwości pozyskania dotacji na budowę spalarni. Przekonywała, że można wykorzystać środki z programu Infrastruktura i Środowisko.

Andrzej Niespodziewany, reprezentujący SAVONA PROJECT Sp. z o.o., przedstawił prezentację: "Perspektywy zagospodarowania frakcji palnej oraz efekty ekonomiczne     zagospodarowania tej frakcji w instalacji ITPO w Krośnie".

W czasie konferencji prezes MPGK, Janusz Fic, poruszał też temat protestów przeciw budowie spalarni w Krośnie. Przekonywał, że planowana instalacja będzie musiała spełnić bardziej rygorystyczne normy, a przez to będzie z pewnością mniejszym zagrożeniem niż istniejąca elektrociepłownia, którą zastąpi.

Adam Donimirski z Rex Fin Sp. z o.o. mówił o praktycznych możliwościach współpracy samorządów i uzyskania dotacji w prezentacji: "Model instytucjonalnej współpracy samorządów w ramach Zintegrowanego systemu gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowo-Zachodnim województwa podkarpackiego".

O celach i efektach konferencji rozmawialiśmy z Januszem Ficem, prezesem MPGK.

- W wojewódzkim planie gospodarki odpadami, w wersji ostatnio prezentowanej, te wszystkie inwestycje, o których mówiliśmy są przewidziane do realizacji - mówi Janusz Fic. Te inwestycje to: rozbudowa instalacji mechaniczno-biologicznej przetwarzania odpadów w Krośnie, budowa bloku energetycznego na paliwo alternatywne, modernizacja instalacji w Ustrzykach i rozbudowa składowiska w Zagórzu.

- Nie wszystkie samorządy rozumiały ideę współpracy, dlatego przedstawiliśmy dziś szczegółowo te kwestie. Idea jest taka, że te trzy gminy zainwestowały pieniądze w zagospodarowanie odpadów. Zmieniają się przepisy, zmieniają się wymogi. To mogło powodować, że te instalacje przestałyby pracować, a te inwestycje wykonane ze środków publicznych nie byłby efektywnie wykorzystane. Chcemy zachować ten majątek i te miejsca pracy - przekonuje Janusz Fic.

Drugim aspektem są wymogi stawiane przez nowe przepisy samym gminom. Ich spełnienie wymaga kolejnych inwestycji. - Żeby zrealizować ten projekt, musimy być partnerami ze wszystkimi samorządami - podkreśla Fic. Porozumienie samorządów jest konieczne, by zagwarantować "strumień odpadów", bo bez tej gwarancji nie będą możliwe inwestycje. - Na tej bazie będziemy się starać o dofinansowanie unijne - dodał prezes.

W dyskusji podczas konferencji padło pytanie, czy porozumienie gwarantuje spełnienie wymagań stawianych samorządom. - Nasze inwestycje idą w tym kierunku, żeby zagwarantować spełnienie wymogów, ale bez współpracy gmin tego nie zrobimy. Nie sama instalacja spełnia wymogi, ale też gmina prowadząc selektywną zbiórkę dostosowaną do zdolności instalacji. Konieczna jest współpraca. Nam nie chodzi tylko o spełnienie wymogów, ale też by mieszkańcy nie ponosili dodatkowych kosztów. Beneficjentami porozumienia będą wszyscy mieszkańcy regionu, ponad 500 tysięcy osób - podsumowuje konferencję Janusz Fic, prezes MPGK Krosno.

pd
Fot. Piotr Dymiński

 • autor: pd

13 komentarzy

 • odpow.

  odp.

  Poco ta panika śmieci jada dzięki dobrym układom daleko w okolice Osławy czy jakiejś tam rzeczki która wpada do Sanu nas to nie dotyczy i to jest bardzo dobry pomysł tam są dzikie przestworza i nikt ich nie zasypie a Sanem niech se płynie co chce pozdrawiam nasze władze krośnieńskie.

  Zgłoś nadużycie odpow. czwartek, 24, marzec 2016 22:53 Link do komentarza
 • z Śieniawy

  Patrząc na zdjęcie nr11 to to składowisko w Zagórzu musi być olbrzymie skoro ma przyjąć te najgorsze nieczystości z całego regionu byłego woj krośnieńskiego. Ciekawe gdzie oni mają tam prawie w sercu Bieszczad taki terem.?! chyba nie nad Wisłokiem!

  Zgłoś nadużycie z Śieniawy czwartek, 24, marzec 2016 21:59 Link do komentarza
 • z Bieszczad

  No i dobrze ze w końcu problem został rozwiązany i że znaleziono miejsce gdzie nie ma ludzi w większej odległości niż te 5 czy nawet 7km .Czy to będzie Zagórz?, ale tam z tego co mi znajomy mówił to wysypiska nie ma jest w okolicach Komańczy ale chyba nie o to chodzi bo to gmina Komańcza.

  Zgłoś nadużycie z Bieszczad czwartek, 24, marzec 2016 21:42 Link do komentarza
 • oliwia

  Ale sie usmiałam. Krosno chce wyjść z problemu z twarzą. a co opowiadali jeszcze rok temu ? skad taka zmiana ?

  Zgłoś nadużycie oliwia czwartek, 24, marzec 2016 21:29 Link do komentarza
 • pjj

  SĄDZĄC PO NIEKTÓRYCH WPISACH TO CHYBA SIĘ SZYKUJE W KROŚNIE PROTEST TYM RAZEM PRZECIWKO WOŻENIU ŚMIECI DO ZAGÓRZA.
  WYDAJE SIĘ ŻE NIEKTÓRZY SĄ PO PROSTU MOCNO NIEZADOWOLENI ŻE SPRAWA ZOSTAŁA ROZWIĄZANA.

  Zgłoś nadużycie pjj czwartek, 24, marzec 2016 20:57 Link do komentarza
 • Ekolog

  Śmieci pojada w ekologiczne Bieszczady gdzie tu logika i sens ? Czy to nie bomba ekologiczna w samym centrum Bieszczadów ?

  Zgłoś nadużycie Ekolog czwartek, 24, marzec 2016 10:09 Link do komentarza
 • Pis=Po

  Najłatwiej narzekać i mieć pretensje ,że ktoś chce rozwiązać problem. Wydaje się wam że ten syf to was nie dotyczy? Macie samochody. Macie Lodówki, nowoczesną elektronike i pełno innych rzeczy codziennego użytku? To mówie wam ,że ten syf dotyczy was tak samo jak każdego innego. Nie piszcie głupot i zastanówcie się nad tym.

  Zgłoś nadużycie Pis=Po czwartek, 24, marzec 2016 10:09 Link do komentarza
 • brooklfa

  Dziękujemy mieszkańcom Zagórza za to że biorą wysypisko do siebie. Gościnna brama w Bieszczadach przyjmujemy wszystkie śmieci

  Zgłoś nadużycie brooklfa czwartek, 24, marzec 2016 09:53 Link do komentarza
 • Krosnianinn

  ciemna masa przyjmuje największy syf czemuś biedny boś głupi !

  Zgłoś nadużycie Krosnianinn czwartek, 24, marzec 2016 09:08 Link do komentarza
 • Krosnianinn

  Zagórzanie przyjmują największy syf w województwie. Ciekawe co wiedzą na ten temat?

  Zgłoś nadużycie Krosnianinn czwartek, 24, marzec 2016 09:07 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?