KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

To były wspaniałe mistrzostwa, teraz czas na zawody rangi europejskiej

Na podium: 1. Jakub Bauta, 2. Bartosz Nowakowski, 3. Mateusz Rękas Na podium: 1. Jakub Bauta, 2. Bartosz Nowakowski, 3. Mateusz Rękas Fot. Łukasz Jaracz

W poniedziałek (2.05) dobiegły końca odbywające się w Krośnie XXXII Balonowe Mistrzostwa Polski oraz XVII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe. W wydarzeniu sportowym, które miało tak wysoką rangę rywalizowało 52 pilotów z kraju i zagranicy. Złoty medal mistrzostw Polski zdobył Jakub Bauta z Aeroklubu Leszczyńkiego. Laureatem siedemnastej edycji zawodów górskich został Rimas Kostiuškevičius z Litwy.

REKLAMA


Do udziału w zawodach zgłosiła się rekordowa ilość, sześćdziesiąt załóg. Finalnie do Krosna przyjechało 52 pilotów. Towarzyszyły im dwie balonowe fiesty.

Pierwsze zawody balonowe w Krośnie odbyły się 20 maja 2000 roku z inicjatywy Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej oraz Adama Gruszeckiego. Mimo odejścia do wieczności Bogusławy, dzięki przyjaciołom oraz Fundacji "Otwartych Serc" imienia pomysłodawczyni, zawody w Krośnie odbywają się do dziś.

- W 2000 roku organizowaliśmy pod przewodnictwem Bogusi pierwsze zawody balonowe w Krośnie. Nikt nie przypuszczał, że impreza będzie miała tak długą historię i rozrośnie się do największej imprezy balonowej w Polsce. Od kliku lat Krosno przoduje pod względem ilości uczestników biorących udział w jakichkolwiek innych zawodach balonowych - mówił na antenie balonowego studia "Poleć Krosno" Zygmunt Jerzyk, dyrektor organizacyjny, prezes Fundacji Otwartych Serc i organizator zawodów balonowych w Krośnie.

Na tegoroczne zawody do Krosna przyjechało 28 ekip balonowych z kraju, 14 z Litwy, 7 z Węgier, 2 ze Słowacji oraz pojedyncze załogi z Łotwy, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. W zawodach uczestniczyły również kobiety: Daria Dudkiewicz-Goławska, Beata Choma (Polska), Silvia Grikienyte, Kristina Sūnaitienė, Leva Šuopytė (Litwa) i Rita Becz (Węgry).

XXXII Balonowe Mistrzostwa Polski w Krośnie
XVII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe odbywające się w Krośnie miały wyjątkowy charakter. Towarzyszyły im XXXII Balonowe Mistrzostwa Polski. W mistrzostwach Polski startowało 26 zawodników, w tym dwie kobiety. Tytułu złotego medalu bronił dotychczasowy zwycięzca XXXI Balonowych Mistrzostw Polski odbywających się w 2015 roku w Nałęczowie, Witold Filus. Rywalizował z nim syn, Tomasz, który otrzymał srebro.

Jakub Bauta Mistrzem Polski
Tytuł XXXII Balonowych Mistrzostw Polski zdobył Jakub Bauta z Aeroklubu Leszczyńskiego, pilot balonu Nexbau. Po rozegranych dziesięciu konkurencjach, w trzech odbytych lotach, uzyskał najwyższą punktację (7758 pkt.). Tytuł wicemistrza otrzymał Bartosz Nowakowski z Aeroklubu Włocławskiego (7231 pkt.). Trzecie miejsce na podium zajął Mateusz Rękas z Mościckiego Klubu Balonowego (7210 pkt.).

Tuż po zakończeniu zawodów Jakub Bauta wraz z całą załogą gościł w balonowym studio "Poleć Krosno". To było pełne radości spotkanie z władzami miasta, prezenterami telewizyjnymi, a przede wszystkim z widzami.

- Chciałbym podkreślić, że wynik to zasługa całej naszej drużyny. Krosno jest naprawdę specyficznym miastem. Mówię to w pozytywnym tego znaczeniu. Loty nad Krosnem nie należą do najłatwiejszych. Wiatr tutaj jest nieprzewidywalny. To tworzy cały urok. Po pierwszym locie zajęliśmy 3 miejsce. Później, niestety już w drugim locie popełniliśmy mały błąd, spadając na 11 miejsce. Na całe szczęście udało się to odbudować w trzecim locie i po nim ostatecznie zajęliśmy trzecie miejsce w rankingu generalnym, a pierwsze wśród Polaków - mówi Jakub Bauta podczas wizyty w balonowym studio "Poleć Krosno".

Jakub Bauta w balonowym koszu lata razem z ojcem, Romanem, II wicemistrzem Polski w zawodach odbywających się w roku 2015 w Nałęczowie. Roman Bauta zajął szóste miejsce w klasyfikacji generalnej, jednak był trzeci spośród Polaków.

- Jako pilot latam razem z ojcem w jednym koszu. Nasza obecność na mistrzostwach w Krośnie to tak naprawdę decyzja podjęta tydzień przed zawodami. Nasz team ze względów organizacyjnych i zdrowotnych musiał zmienić pilota. Zamiast taty, ja wystartowałem jako pilot dowódca. Uczestnicząc w tym samym składzie, udało zdobyć się mistrzostwo w Krośnie - mówi aktualny balonowy mistrz Polski, Jakub Bauta.


Roman Bauta

Jak podkreśla Roman Bauta, z baloniarstwem nie mamy aż tak długo do czynienia, bo od 6 lat. Rozwój mamy bardzo szybki. Z synem jesteśmy w kadrze narodowej. Ja w podstawowej kadrze, a Kuba w podstawowej kadrze juniorów. Wobec tego mamy pewne zobowiązania. Moim celem była przynajmniej obrona wicemistrzostwa, a tak naprawdę wspólnym celem - zdobycie mistrzostwa. Czy to ja, czy Kuba, to jedno nazwisko, jedna drużyna i najważniejszy jest sukces całej załogi.

Litwin zwycięzcą XVII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych
Już po raz trzeci w Krośnie na pierwszym miejscu podium staje Rimas Kostiuškevičius z Litwy. To pierwszy wicemistrz 18. Mistrzostw Europy Balonów na Ogrzane Powietrze w 2013 roku. Drugie miejsce zajmuje jego syn Rokas Kostiuškevičius, który podczas tych samych mistrzostw europy zdobył złoty medal. Zdobywcą brązowego medalu w tegorocznych XVII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych jest, już aktualny, mistrz Polski Jakub Bauta.

Punktacja generalna:
1. Rimas Kostiuškevičius (Marijampole, Litwa): 8264pkt,
2. Rokas Kostiuškevičius (Marijampole, Litwa): 8136 pkt,
3. Jakub Bauta (Aeroklub Leszczyński, Polska): 7572 pkt.


Zobacz zdjęcia z zakończenia Balonowych Mistrzostw Polski oraz Górskich Zawodów Balonowych: Finał XVII GZB i XXXII BMP 2016

Czas na Mistrzostwa Europy Balonów
Krosno otrzymało ogromną szansę organizacji XXI Mistrzostw Europy Balonów na Ogrzane Powietrze, które miałyby się odbyć w roku 2017. Jak podkreśla prezes Fundacji Otwartych Serc, organizator zawodów balonowych w Krośnie, Zygmunt Jerzyk, organizacyjnie jest to wielkie przedsięwzięcie, jest nad czym pomyśleć. - Przez wielu uczestników tegorocznej imprezy byliśmy zachęcani do aplikowania o Balonowe Mistrzostwa Europy w Krośnie. Wielu z nich, nie tylko Polaków, będzie popierać naszą kandydaturę. Takie mistrzostwa byłyby wielką atrakcją i ogromnym wyzwaniem. W Krośnie gościlibyśmy blisko sto balonowych załóg - dodaje Zygmunt Jerzyk.

Na organizację Mistrzostw Europy, jakie mogłyby się odbyć w Krośnie, pozytywnie patrzy Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna. - Myślę, że organizacja tegorocznych Balonowych Mistrzostw Polski jest bardzo dobry papierkiem lakmusowym. Pokazuje naszą sprawność. Przypominam sobie, jak rok temu, podczas organizowanych XVI Górskich Zawodów Balonowych, uczestnicy wspominali i zachęcali nas do podjęcia się organizacji mistrzostw Polski. Podjęliśmy się tego wyzwania i poradziliśmy sobie. Przed nami kolejne wyzwanie. Na pewno jesteśmy gotowi temu podołać - mówi w studiu balonowym "Poleć Krosno" Bronisław Baran.

Jak podkreśla prezydent, Fundacja Otwartych Serc, która zajmuje się organizacją zawodów, robi to z pełnym profesjonalizmem. - Wynikiem tego są doświadczenia zdobyte przez lata. Zajmują się tym ludzie, którzy oddają serca i pasje. Ogromne gratulacje! Miasto współdziała tyle, ile może. Jesteśmy otwarci do kolejnego wyzwania - dodał, nie ukrywając zadowolenia, Bronisław Baran.

Balony nad Krosnem to także rozrywka
Wydarzenie odbywające się podczas majowego weekendu to nie tylko sportowe zmagania baloniarzy, ale również moc rozrywki dla mieszkańców Krosna i gości. Tuż przed inauguracją zawodów balonowych na rynku zagrał zespół Konwój.

Na krośnieńskim lotnisku fani hip hopu mogli uczestniczyć w koncertach takich wykonawców jak: DJ Noriz, Mielzky, Kuba Knap, KęKę, Łona, Webber & The Pimps. To wszystko w ramach Hip Hop Day 2016. Nie zabrakło balonowej sceny młodych, na której wystąpili: Arcane Cathedral, MoshMachine, Utopia, Error 404 i Inity Sounds. Gwiazdami wieczorów byli: Sztywny Pal Azji, Sarsa, Farben Lehre oraz Red Lips.

Balonowe Studio "Poleć Krosno"
Wydarzenie "Balony nad Krosnem" relacjonowane było na żywo dla wszystkich mieszkańców Polski i zagranicy dzięki transmisji w lokalnych telewizjach kablowych oraz online w Internecie. To wszystko za sprawą lokalnej Telewizji Obiektyw, która przygotowała program "Poleć Krosno", przy współudziale telewizji internetowej rzeszownazywo.pl. Transmisję mogli oglądać wszyscy mieszkańcy woj. Podkarpackiego (oraz część woj. Małopolskiego) dzięki Grupie Medialnej Info.

- Na antenie Studia Balonowego "Poleć Krosno" mówiliśmy o XXXII Balonowych Mistrzostwach Polski i o XVII Międzynarodowych Górskich Zawodach Balonowych. Pokazywaliśmy na antenie Krosno, polecaliśmy Miasto Szkła - mówi Stanisław Jagiełło, prowadzący program z balonowego studia.

Streaming odnotował ponad 150 tysięcy wejść na serwer nie tylko z Polski, ale z takich państw jak Holandia, Belgia, Francja, Niemcy czy Stany Zjednoczone.

- To fenomen tego studia, które w tej pięknej idei "Poleć Krosno" działało w promowaniu naszego miasta, kreowaniu dobrego wizerunku i pokazania tej pięknej rzeczywistości  krośnieńskiej, które wzbogacały, jakże w wielkim uniesieniu, jakże romantycznie, balony nad Krosnem - dodał Bronisław Baran.

"Balony nad Krosnem" są największą imprezą plenerową, nie tylko na Podkarpaciu, ale i w całej Polsce. Zawody charakteryzują się wysokim prestiżem, który z roku na rok się zwiększa. Dzięki nim Krosno stało się jednym z największych ośrodków sportów balonowych w Polsce.

Organizatorem wydarzenia są: Urząd Miasta Krosna, Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej, Aeroklub Podkarpacki - Szkoła Lotnicza oraz Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Zobacz również fotorelacje:
- Finał XVII GZB i XXXII BMP 2016
- RED LIPS podczas "Balonów nad Krosnem 2016" Zobacz zdjęcia!
- FARBEN LEHRE podczas "Balonów nad Krosnem 2016" Zobacz zdjęcia!
- Balonowa Scena Młodych! Zobacz zdjęcia z koncertów!
- Koncert: SARSA - koncert Balony Nad Krosnem
- Koncert: Sztywny Pal Azji - koncert Balony Nad Krosnem
- Balonowe loty nad Krosnem i okolicami [FOTO]
- Inauguracja XVII GZB i XXXII BMP 2016 [FOTO]

oraz

- Balony startują po raz siedemnasty. W Krośnie odbędą się mistrzostwa
- Balony nad Krosnem: ograniczone parkingi i dwie bezpłatne linie autobusowe
- Balony nad Krosnem 2016 - rozrywka w każdym calu
- Wyjazdowa Prognoza Pogody TVN zawita do Krosna
- Balony nad Krosnem. Znamy program imprezy!
- Balonowa Scena Młodych, czyli o zespołach lokalnych na Balonach nad Krosnem
- W Krośnie odbywać się będą Balonowe Mistrzostwa Polski

mg
Fot. Łukasz Jaracz

  • autor: mg

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?