KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Gmina Dukla chce mieć oczyszczalnię. Obiekt może zagrażać ujęciu wody dla Krosna

Prezes MPGK Krosno skierował list otwarty do burmistrza Dukli. Przekonuje w nim, że plany budowy oczyszczalni w gm. Dukla oparte są na błędnych kosztorysach. MPGK Krosno ostrzega, że obiekt może zagrażać ujęciu wody, o czym informuje samorząd powiatu, Krosna oraz sąsiednich gmin. Równocześnie przeciw inwestycji protestują mieszkańcy Wietrzna.

REKLAMA


Gmina Dukla chce uregulować swoją gospodarkę ściekową. Rozwiązaniem ma być budowa oczyszczalni ścieków w Wietrznie.

Protest mieszkańców
Przeciwko tej inwestycji protestuje grupa okolicznych mieszkańców. Zbierają podpisy i kierują pisma do samorządu. Uzyskiwane do tej pory odpowiedzi uważają za zbyt ogólnikowe. Mieszkańcy obawiają się degradacji okolicy i przykrych zapachów. Wskazują, że w pobliżu znajduje się chętnie odwiedzany przez turystów Skansen Przemysłu Naftowego w Bóbrce.

Zagrożenie dla ujęcia wody
Inwestycją zaniepokojone jest MPGK w Krośnie. Zaledwie 5,5 km od planowanej oczyszczalni znajduje się ujęcie wody w Szczepańcowej.

"Nasza spółka eksploatuje również ujęcie wody pitnej w Iskrzyni, w którym stwierdziliśmy już kilkukrotnie problem zanieczyszczenia bakteriologicznego. Wiele wskazuje na to, że zanieczyszczenie było skutkiem funkcjonowania oczyszczalni położonych powyżej tego ujęcia. Jest to dla nas wystarczającym faktem potwierdzającym, że działanie tego typu oczyszczalni ścieków, jaką zamierzają Państwo wybudować w pobliżu naszego ujęcia wody w Szczepańcowej, mogłoby uniemożliwić pobór wody w sposób ciągły dla zaopatrzenia mieszkańców Krosna i okolicznych gmin w wodę zdatną do spożycia" - czytamy w liście Janusza Fica, prezesa MPGK Krosno do burmistrza Dukli.

Błędne kalkulacje?
W swoim liście prezes MPGK Krosno wskazuje, że kosztorysy przygotowane przez Duklę są niewiarygodne. Z jednej strony nie uwzględniono ujęcia wody w Szepańcowej, a przez to wybrano tańszą, ale mniej skuteczną technologię. Zdaniem Janusza Fica oczyszczalnia spełniająca wymagane normy będzie droższa, niż spodziewają się władze Dukli. Z drugiej strony zawyżono koszt budowy kanalizacji, która umożliwi odprowadzenie ścieków do oczyszczalni w Krośnie.

W swoim piśmie Janusz Fic przekonuje: "Dla przykładu można podać koszt budowy przez nas blisko 16 km magistrali wodociągowej o średnicy 450 mm z Rymanowa do Iskrzyni, który wyniósł łącznie nieco ponad 9 mln zł netto. Należy zwrócić uwagę, że szacunkowe koszty określone przez autora waszego opracowania są wyższe i wynoszą 9,4 mln zł. Kwota ta jest więc nieznacznie wyższa, aniżeli koszt budowy blisko 3-krotnie dłuższej magistrali wodociągowej o ponad dwukrotnie większej średnicy. Pozwala to przyjąć, że koszty robót związanych z budową kolektorów kanalizacji sanitarnej będą zdecydowanie niższe, aniżeli szacowane w kosztorysie. W związku z tym naszym zdaniem konieczne jest ponowne przeanalizowanie przez Państwa koncepcji odprowadzania ścieków do Krosna, z uwzględnieniem poruszanych przez nas faktów, tak aby uniknąć marnotrawienia środków publicznych poprzez wybranie znacznie droższe rozwiązania".

MPGK Krosno wyklucza budowę sieci sanitarnej na koszt spółki, ale zapowiada gotowość współpracy i częściową partycypację w kosztach budowy odcinka sieci kanalizacji sanitarnej przebiegającej poza gminą Dukla, za pomocą którego poprzez przepompownię w Głowience przy ul. Zielonej, ścieki będą mogły być odprowadzane do oczyszczalni w Krośnie.

Do tematu planowanej budowy oczyszczalni w gm. Dukla powrócimy.

pd

 • autor: pd

10 komentarzy

 • Obserwator

  Zobaczymy jaki będzie rzeczywisty koszt wybudowania i utrzymania oczyszczalni i jakie koszty ponosić będzie społeczność lokalna Gminy Dukla z tego tytułu. Ciekawe jakie wówczas będą tłumaczenia władz lokalnych.

  Zgłoś nadużycie Obserwator niedziela, 22, maj 2016 13:29 Link do komentarza
 • chłopisko

  Dlaczego Krosno ingeruje w sprawy Dukli. Własnych problemów nie mają ?

  Zgłoś nadużycie chłopisko czwartek, 19, maj 2016 13:01 Link do komentarza
 • wodziak

  A z krośnienskiej oczyszczalni nie jest zanieczyszczane ujecie chociazby dla Frysztaka ? Mnie się wydaje że poniżej krośnienskiej oczyszczalni sa ujecia dla Frysztaka, Strzyżowa czy Rzeszowa

  Zgłoś nadużycie wodziak środa, 18, maj 2016 14:56 Link do komentarza
 • Kaja

  Skoro Krosno jest takim niedobrym monopolistą, to dlaczego inne gminy konsolidują się z nim i przesyłają ścieki do Krosna? Nie sztuka wybudować małego śmierdziela, ale sztuka go utrzymać aby był nieinwazyjny. Wszyscy wiemy, że małe lokalne oczyszczalnie najgorzej funkcjonują. Co mają powiedzieć ludzie, którzy będą mieszkać w odległości około 50-100 metrów od inwestycji, tam mieszka około 30 rodzin. Czy Gmina się o nich zatroszczyła? Czy Włodarzom Skansenu w Bóbrce nie zależy na komforcie pobytu turystów?

  Zgłoś nadużycie Kaja poniedziałek, 16, maj 2016 15:09 Link do komentarza
 • qwerek

  @cynik: ale do szkół szkół w Krośnie chcą chodzić i MKS-em za pół darmo jeździć. To im pasuje.

  Zgłoś nadużycie qwerek poniedziałek, 16, maj 2016 12:28 Link do komentarza
 • cynik

  Prezes MPGK chce dobrze, lecz zacietrzewiona prowincja tradycyjnie węszy podstęp. Oczywiście najlepiej puścić odchody sąsiadowi pod nosem, a on niech wącha i się martwi co z tym smrodem zrobić. Tradycyjne myślenie małomiasteczkowej społeczności. Brrr ciarki przechodzą. )-;

  Zgłoś nadużycie cynik poniedziałek, 16, maj 2016 11:16 Link do komentarza
 • NiCo

  Postawa MPGK Krosno typowego monopolisty - tylko my możemy to robić i oczywiście za ceny jakie sobie wymyślimy. Wszelaka konkurencja niemile widziana.

  Zgłoś nadużycie NiCo poniedziałek, 16, maj 2016 10:56 Link do komentarza
 • Marek78

  Sprawa prosta, jak Krosno nie chce oczyszczalni w Dukli to niech buduje na własny koszt kanalizację. Dlaczego Gmina Dukla ma płacić za fanaberie tego tzw. miasta.

  Zgłoś nadużycie Marek78 poniedziałek, 16, maj 2016 09:44 Link do komentarza
 • chłopisko

  Sprawa bardzo prosta. Krosno chce uzależnić Duklę od swojej oczyszczalni. Nie dawać się. Do tej pory nie zatruwało ? Przecież Jasiołka nie płynie przez Krosno. To jakiś absurd

  Zgłoś nadużycie chłopisko poniedziałek, 16, maj 2016 09:21 Link do komentarza
 • Gajowy

  A jak jest teraz ? Jak są obecnie oczyszczane ścieki z Dukli ? Jeżeli wpływają a przynajmniej ich część bez oczyszczenia do rzeki to czy aby na pewno ta inwestycja pogorszy a nie polepszy stanu środowiska ?

  Zgłoś nadużycie Gajowy poniedziałek, 16, maj 2016 08:15 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?