KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: barierki na przejściu wbrew "dobrej praktyce"

Krosno: barierki na przejściu wbrew "dobrej praktyce" Fot. Mateusz Głód

Krosno: na feralnym przejściu dla pieszych na ul. Podkarpackiej zamontowano nowe rozwiązanie mające poprawić bezpieczeństwo. Niestety przy montażu nie skorzystano z doświadczenia i "dobrych praktyk". Zwróciliśmy się do urzędu miasta z pytaniami w celu ustalenia przyczyn oraz czy wprowadzone zostaną poprawki. Tymczasem apelujemy o ostrożność!

REKLAMA


Prawie rok temu, dokładnie na tym przejściu, doszło do tragicznego wypadku. Zobacz: Zmarła 13-latka potrącona przez samochód w Krośnie.

Teraz zainstalowano tam dodatkowe bariery, które mają poprawić bezpieczeństwo. Bariery uniemożliwiają nagłe wtargnięcie na jezdnię pieszego, rowerzysty czy innej szybko poruszającej się osoby, której kierowca może nie zauważyć w porę z powodu ekranów akustycznych.

Dobrą praktyką w podobnych miejscach jest jednak umieszczanie barier w taki sposób, by wymusić odwrócenie się pieszego w kierunku, z którego nadjeżdżają pojazdy. Proste rozwiązanie techniczne mimowolnie wymusza obserwację drogi. Takie rozwiązania dodatkowo podnoszę poziom bezpieczeństwa, zwiększając szansę zauważenia i uniknięcia zagrożenia.

Na przejściu przy Podkarpackiej zrobiono odwrotnie. Układ barier wymusza odwrócenie się pieszego plecami do nadjeżdżających samochodów, uniemożliwiając mu na moment obserwację drogi.

Zapytaliśmy urząd miasta, czy to projektant się zagapił, czy mamy do czynienia z błędem wykonawców. Pytamy też, czy podjęto już decyzję o dokonaniu poprawy tego rozwiązania.

Zobacz: Krosno: czy na Podkarpackiej jest bezpieczniej?

pd
Fot. mg,pd

 • autor: pd

12 komentarzy

 • Gajowy

  do mieszkańca wioski
  W gruncie rzeczy też jestem bardziej mieszkańcem wioski niż miasta i chodzi mi głownie o logikę i odpowiedzialność za to co się robi. Masz rację przepisu na barierki nie ma ale jest przepis w KK że kto stwarza zagrożenie choćby nieumyślnie itd.... itd... Przede wszystkim moja intencją jest to by zmniejszyć zagrożenie i to jak najszybciej. Jak każdy chciałbym by nie doszło do nieszczęścia. Leży to również w interesie Pana Wykonawcy bo im wcześniej naprawi błąd tym lepiej dla wszystkich i zmniejszy ryzyko swojej ewentualnej odpowiedzialności za sprawstwo nieumyślne a na to przepis jest.

  Zgłoś nadużycie Gajowy czwartek, 26, maj 2016 22:05 Link do komentarza
 • mieszkaniec_wioski

  @Gajowy, w przepisach nigdzie nie ma ujęte, jak mają być zamontowane takie barierki. Przyjęło się zasadę, że montuje się je w taki sposób, by wymusić na pieszym taki obrót głowy i ciała by patrzył na pas z którego nadjeżdżają samochody. Nie wiem czy pisanie Twojej opinii zdania: "gdyby teraz doszło do nieszczęścia to Pan Prokurator z całą pewnością przypisałby część winy Panu Wykonawcy który na dodatek ma świadomość, że źle zrobił" nie jest daleko idące. To pieszy i kierujący ma zwracać szczególną uwagę na to co się dzieje na drodze. Barierki to funkcja pomocnicza. To nie AGATKA, która przeprowadza przez zebrę.

  Zgłoś nadużycie mieszkaniec_wioski czwartek, 26, maj 2016 12:29 Link do komentarza
 • Gajowy

  Postawa wykonawcy jest osobliwa. Odwrotnie do ruchu pojazdów zamontowanie barierek powoduje odwracanie się pieszych od nadjeżdżających samochodów zamiast zwrócenie się w ich kierunku i wzmożenie baczniejszej uwagi na nadjeżdżające pojazdy. Odpowiedź na pytanie czy zagrożenie zdrowia i życia ludzi wzrosło czy zmalało jest zatem oczywista. Wykonawca oświadczył publicznie że to jego wina i obsobaczył Redaktora, że ten już się czepia a robota jeszcze nie skończona. Nie ma znaczenia czy robota jest skończona czy nie. Tamtędy cały czas chodzą ludzie, rowerzyści, biegają dzieci, czasem nieco roztargnione. Zamiast podziękować Redaktorowi za zwrócenie uwagi, przeprosić mieszkańców i natychmiast usunąć to zagrożenie ten chce dyskutować na forum internetowym. Przecież gdyby teraz doszło do nieszczęścia to Pan Prokurator z całą pewnością przypisałby część winy Panu Wykonawcy który na dodatek ma świadomość, że źle zrobił i zamiast wziąć "dupę w troki" natychmiast pojechać i usunąć bubel chce polemizować w internecie. Niewykluczone, że w przypadku nieszczęścia na zawiasach by się nie skończyło. A nie jestem pewien czy brak natychmiastowych czynności naprawczych już teraz się nie kwalifikuje. Zarządca drogi też mógłby wysłać tam straż i wyciąć bubel, zagrożenie zabezpieczyć tymczasową odblaskową barierką a kosztami obciążyć Pana Wykonawcę. U mnie wykonawca który zrobiłby odwrotnie niż trzeba np. sadzonki posadził zielonym do dołu raczej by nie dostał referencji umożliwiających udział w innych przetargach. Przecież jakby to trafiło na Panią Prokurator znaną w Krośnie z braku pobłażliwości to i Pan Wykonawca i Urzędnik/Urzędniczka od dróg kłopoty mieliby prawie pewne a inteligentny adwokat potencjalnej ofiary w sprawie o odszkodowanie za takie działanie Pana Wykonawcę i Urzędnika/Urzędniczkę puściłby w skarpetach. Termin natychmiast w przypadku usuwania awarii lub zagrożeń na drogach nie liczy się w dniach czy tygodniach tylko minutach ewentualnie godzinach.

  Zgłoś nadużycie Gajowy czwartek, 26, maj 2016 11:12 Link do komentarza
 • Maciek781

  Ale o czym tu polemizować. Skoro robiliście bez planu, bez nadzoru, bez kierownika.

  Zgłoś nadużycie Maciek781 czwartek, 26, maj 2016 08:18 Link do komentarza
 • FHU PRYZMAT

  jakoś nikt nie polemizuje...

  Zgłoś nadużycie FHU PRYZMAT środa, 25, maj 2016 23:34 Link do komentarza
 • FHU PRYZMAT

  Ja mam tylko pytanie do szanownego i czujnego redaktora i autora zdjęcia! Na zdjęciu wyraźnie widać że montaż jest nie ukończony, więc jeśli autorowi zależy na bezpieczeństwie a nie na szukaniu sensacji, to wystarczyło od razu porozmawiać z pracownikami, a nie czekać aż skończą i wtedy wielkie halo! Ten co nic nie robi, ten nigdy się nie myli, był to błąd wykonawcy do którego się przyznajemy i natychmiast poprawiamy - oczywiście na nasz koszt.
  Pozdrawiam W.Walaszek

  Zgłoś nadużycie FHU PRYZMAT środa, 25, maj 2016 13:22 Link do komentarza
 • władzio
 • Maciek781

  Kamery nad światłami i po 500 PLN mandatu za przejazd na czerwonym ładować. Zaraz się poprawi bezpieczeństwo.

  Zgłoś nadużycie Maciek781 środa, 25, maj 2016 10:42 Link do komentarza
 • hahahaahaha

  Jak zginie synalek lub córeczka , któregoś z radnych to zamkną droge na tydzień i wybudują tunel za 30mln zł , zakład? Polak głupi przed szkodą i głupi po szkodzie !

  Zgłoś nadużycie hahahaahaha środa, 25, maj 2016 09:02 Link do komentarza
 • ???

  Podzielić należy uwage Gajowego i zaznaczyć, że nakie przejścia/przejazdy powinny tam być zrobione już podczas przebudowy tej drogi, która kosztowała jeśli pamięć nie myli ok. 20 mln złotych.

  Zgłoś nadużycie ??? środa, 25, maj 2016 08:35 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?