Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Przewoźnicy protestują przeciw ograniczeniu dostępu do przystanków

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Przedsiębiorcy zarzucają radzie miasta ograniczanie działalności gospodarczej i nierówne traktowanie oraz działanie na szkodę pasażerów. Miesiąc temu radni ponownie ograniczyli dostęp prywatnych przewoźników do przystanków. "Prywaciarze" zwracają się do wojewody o rozstrzygnięcie sprawy.

REKLAMAO uchwale rady miasta informowaliśmy na początku maja. Zobacz: "Tylko dla MKS" - dalsze ograniczenia dla prywatnych przewoźników

Tymczasem przedstawiciele 16 firm działających w Krośnie zwrócili się do wojewody o "rozstrzygnięcie nadzorcze w sprawie uchwały rady miasta". To przewoźnicy wykonujący kursy zarówno lokalnie, na terenie Krosna, powiatu krośnieńskiego i sąsiednich powiatów, ale też realizujące kursy dalekobieżne.

Zarzut bezprawnego działania
Zdaniem przewoźników uchwała narusza istotne przepisy ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz.U. z 2011 r. Nr 5 poz. 13 ze zm.) oraz stanowi przejaw bezprawnego działania rady miasta w zakresie wykorzystywania dominującej pozycji poprzez ograniczenie działalności oraz nierówne traktowanie. Zarzucają, że uchwała przyjęta głosami radnych Samorządnego Krosna i PO narusza ich prawa.

"Przedmiotowa uchwała jest niezgodna z zasadami Konstytucji RP, rażąco narusza mój interes prawny w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej oraz stoi w sprzeczności z konstytucyjną zasadą ochrony praw nabytych oraz zasadą ochrony interesów w toku" - czytamy w uzasadnieniu wniosku skierowanego do wojewody.

Nierówne traktowanie, działanie na szkodę pasażerów
Przewoźnicy skarżą się przede wszystkim na to, że rada ograniczyła korzystanie z  przystanków komunikacyjnych.

"Dochodzi w tej sytuacji do rażącego naruszenia mojego interesu prawnego, jak i innych przewoźników, gdyż uchwała rady pozbawia nas dostępu do przystanków komunikacyjnych w okresie ważności zezwolenia na prowadzenie transportu drogowego na terenie gminy" - przekonują w uzasadnieniu pisma do wojewody. Ich zdaniem uchwałę podjęto z przekroczeniem uprawnień zawartych w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym.

Przewoźnicy podkreślają, że możliwość korzystania z wybranych przez nich przystanków jest istotnym elementem decydującym o atrakcyjności oferty dla pasażerów.

"Opisane działanie gminy Krosno pozostaje w sprzeczności z interesem pasażerów korzystających aktualnie i potencjalnie z usług komunikacji, a także z postanowieniami zawartymi w ustawie z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 184) oraz ustawy z dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 584), która wyraźnie stanowi w art. 6, że podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa" - czytamy w uzasadnieniu.

Brak rzeczowego uzasadnienia i wprowadzanie mieszkańców w błąd
Zdaniem przewoźników uchwała zawiera liczne braki np. brak rzeczowego uzasadnienia. "Brak odpowiedniego uzasadnienia uchwały nie pozwala na wyjaśnienie motywów, jakimi kierowała się rada przy jej podejmowaniu. W lakonicznie sformułowanym uzasadnieniu wskazano tylko, że poszerza się katalog przystanków udostępnionych operatorowi publicznemu. Celowo przed opinią publiczną, pasażerami, przewoźnikami i naszymi kierowcami pominięto fakt, że uchwała odbiera nam prawo korzystania z dotychczasowych przystanków na terenie Krosna" - podkreślają przewoźnicy.  

Przekonują, że uchwała z 28 kwietnia "w sposób istotny narusza obowiązujący porządek prawny i nie powinna funkcjonować w obrocie prawnym".

pd

 • autor: pd

7 komentarzy

 • kaskja

  ... istotna informacja....

  dalsza rozbudowa wysypiska smieci.
  najlepsze to to ze nikt o tym nie wie i prasa jest cicho !!!

  https://www.facebook.com/stowarzyszenie.smot/photos/pcb.240664869645804/240663586312599/?type=3&theater  ...przeczytajcie!!!

  Zgłoś nadużycie kaskja czwartek, 02, czerwiec 2016 22:06 Link do komentarza
 • jajakobyły

  Przewoźnicy - przedsiębiorcy mają prawo do korzystania z obiektów użyteczności publicznej (przystanki) celem świadczenia usług (przewóz) dla mieszkańców. Przystanki nie są własnością MKSu, MPGKu Radnych ani Prezydenta tylko Gminy. Gmina nie może stosować innych warunków korzystania z przystanków dla MKS a innych dla Bodzia, Barbary, Marcela czy innego TRANScośtam. Wojewoda jest złym organem do badania tej sprawy bo nie leży w jego kompetencji badanie naruszenia prawa ochrony konkurencji. Do tego jest powołany specjalny urząd państwowy który często nakłada kary finansowe na gminy np. dla miasta Lublin kara 160 tys. decyzja Decyzja RLU - 43/08 za utrudnianie korzystania z przystanków przez innych przewoźników. Wystarczy wbić w google słowa : uokik gmina przystanki

  Zgłoś nadużycie jajakobyły czwartek, 02, czerwiec 2016 21:47 Link do komentarza
 • pipo7777

  Jeden mks na parę godzin a tyle nowych ulic i tak pięknie gęsto oświetlonych.Jest czym się chwalić.Chciało by się bardzo brzydko powiedzieć.Co to ... .Maniana i błazenada pełną gębą

  Zgłoś nadużycie pipo7777 czwartek, 02, czerwiec 2016 10:58 Link do komentarza
 • zgr

  marek77 do pracy tez do rzeszowa jedz

  Zgłoś nadużycie zgr środa, 01, czerwiec 2016 19:24 Link do komentarza
 • qwerek

  Marek77 po co to piszesz? przecież to nikogo nie obchodzi.

  Zgłoś nadużycie qwerek środa, 01, czerwiec 2016 13:23 Link do komentarza
 • an

  żeby te MKSy jeszcze jeździły jakoś przyzwoicie, a nie raz na pół dnia..

  Zgłoś nadużycie an środa, 01, czerwiec 2016 10:36 Link do komentarza
 • Marek77

  Olewać w miarę możliwości to tzw. miasto. Od dawna na zakupy i do kina jeżdżę do Rzeszowa.

  Zgłoś nadużycie Marek77 środa, 01, czerwiec 2016 10:34 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj