KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ponad 50 interwencji w związku z opadami deszczu

Ponad 50 interwencji w związku z opadami deszczu Fot. Adrian Socha / Krosno112.pl

W wyniku nadmiernych opadów deszczu we wtorek (4 października) doszło w wielu miejscach na terenie powiatu do lokalnych podtopień. W sumie strażacy interweniowali przy ponad 50 zdarzeniach. Najpoważniejsze interwencje miały miejsce w Iwli, Nowej Wsi i Draganowej.

REKLAMA


Zdarzenia miały różny charakter, najczęściej strażacy ratowali zalewane piwnice, ale np. w Iwli wezbrana woda występująca z potoku, nie mieszcząc się w przepuście drogowym zalała drogę gminną i na kilka godzin odcięła dojazd do budynków w części miejscowości.

- W większości przypadków były to działania związane z pompowaniem wody z zalanych piwnic, udrażnianiem przepustów drogowych, koryt rzek przy mostach i kaskadach oraz rowów melioracyjnych, z których wylewała się woda zagrażając budynkom mieszkalnym i gospodarczym - informuje naczelnik wydziału operacyjno-rozpoznawczego KM PSP w Krośnie bryg. Mariusz Kozak.

W niektórych miejscach prowadzone były przez jednostki ochotniczych straży pożarnych także działania przygotowujące się do obrony zagrożonych obiektów, to jest do bieżącego monitorowania miejsc zagrożonych, przygotowywania i rozwożenia worków z piaskiem.

SYTUACJA HYDROLOGICZNA - RELACJA NA ŻYWO: www.powodz.krosnocity.pl

Na terenie samego miasta Krosna odnotowano 10 zdarzeń, w tym pompowanie wody z zalanych piwnic i pomieszczeń (ul. Jeleniówka, ul. Chopina, ul. Naftowa), udrażnianie przepustów drogowych (ul. Długa, ul. Odrzykońska), pompowanie wody z placu targowego (ul. Legionów) czy usunięcie powalonego drzewa (ul. Krakowska).

Na terenie całego powiatu krośnieńskiego odnotowano łącznie 46 zdarzeń, najgroźniejsze na terenie gmin Dukla i Chorkówka. Na terenie gminy Dukla strażacy interweniowali 15 razy (Iwla, Dukla, Jasionka, Cergowa, Teodorówka, Nowa Wieś, Mszana, Tylawa). W Nowej Wsi Jasiołka wystąpiła z brzegów i zagrażała budynkom, a w Iwli wezbrana woda występująca z potoku, nie mieszcząc się w przepuście drogowym zalała drogę gminną i na kilka godzin odcięła dojazd do budynków w tej części miejscowości.

Na terenie gminy Chorkówka (Draganowa, Sulistrowa) 3 zdarzenia wymagały interwencji. W Draganowej doszło do wystąpienia z brzegów lokalnych potoków. Uniemożliwiło to komunikację z częścią miejscowości (ok. 30 budynków) tymczasowym przejściem zrobionym przez firmę wykonującą nowe mosty w tym terenie.


Fot. Adrian Socha / Krosno112.pl

- Strażacy wykorzystując przygotowaną konstrukcję pod nowy most, w uzgodnieniu z wykonawcą robót, wykonali tymczasowe przejście przez wezbrany potok i zabezpieczali je przez całą noc. 5 października rano przekazali miejsce zdarzenia wykonawcy robót - relacjonuje naczelnik Kozak.

Na terenie gminy Miejsce Piastowe doszło do 12 zdarzeń (Łężany, Widacz, Targowiska, Niżna Łąka, Miejsce Piastowe, Głowienka), m. in. wystapienie z brzegów potoku Lubatówka w Głowience i zalanie drogi powiatowej. Kolejne 4 zdarzenia miały miejsce na terenie gm. Iwonicz-Zdrój (Lubatowa, Iwonicz). Do 4 zdarzeń wyjechali też strażacy na terenie gm. Rymanów (Klimkówka, Rymanów-Zdrój, Posada Górna). Po 3 zdarzenia miały miejsce na ternie gm. Krościenko Wyżne i w gminie Jedlicze. Dwa zdarzenia wymagały interwencji strażaków na terenie gm. Korczyna (Korczyna, Kombornia).

- Ogółem w działaniach związanych z nadmiernymi opadami deszczu wzięło udział 7 pojazdów i 28 strażaków z KM PSP Krosno oraz 63 pojazdy i 329 strażaków z OSP - podsumowuje naczelnik wydziału operacyjno-rozpoznawczego KM PSP w Krośnie, bryg. Mariusz Kozak.

O sytuacji hydrologicznej
W ciągu minionej doby na terenie województwa Podkarpackiego zanotowano opady deszczu o charakterze ciągłym. Największy opad wystąpił w Krempnej (powiat Jasło) - 62 mm, Dukli - (powiat Krosno) - 55 mm i Komańczy (powiat Sanok) - 51 mm, Krosno - 41 mm.

Na wszystkich rzekach województwa podkarpackiego zanotowano wzrost poziomu wody, miejscami gwałtowny, wywołany opadami deszczu, a także lokalnie zwiększonym odpływem ze zbiornika wodnego Besko.

W środę (5.10) o godzinie 2:00 przekroczony został stan alarmowy na rzece Wisłok w Krośnie. Poziom wody wynosił 481 cm. Woda zaczęła opadać po godzinie 3:00.

Największy wzrost zanotowano na dopływach w zlewni górnej Wisłoki, w rejonie miejscowości Jasło. Na wodowskazie w Krajowicach o godz. 5.00 wystąpiła kulminacja przekroczenia stanu alarmowego o ok. 70 cm. Aktualnie na rzece Wisłoka pomiędzy wodowskazem Krajowice, a Mielcem wystąpią wahania poziomu wody, z możliwością przekroczenia stanów alarmowych w godzinach popołudniowych na wodowskazie w Mielcu o ok. 30 cm. Woda w korycie nie powoduje podtopień.

Rzeka Wisłok - na wodowskazach pomiędzy Krosnem, a ujściem rzeki do Sanu wystąpią wahania poziomu wody z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Prognozowane przekroczenie stanu ostrzegawczego na wodowskazie w Rzeszowie w godzinach popołudniowych to ok. 60 cm. Woda w korycie nie powoduje podtopień.

Rzeka San -  obserwowany wzrost poziomu wody w granicach strefy stanów średnich, nieprzekroczone stany ostrzegawcze.

Rzeka Wisła - na podkarpackim odcinku Wisły pomiędzy wodowskazem w Szczucinie a Zawichostem jest obserwowany wzrost poziomu wody, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych na wodowskazach w Kole i Sandomierzu. Kulminacja w rejonie Sandomierza w czwartek (6 października) w godzinach popołudniowych. Nie powoduje wystąpienia z koryta rzeki.

pd/red.

  • autor: pd/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?